KAHRAMAN MI KATİL Mİ?

“Kütahya’da, merkeze bağlı Gevrekseydi köyünde Halil İbrahim Algın’ın oğulları Samet ve Talha’nın sünnet düğünün de, kontrolsüz sağa sola ateş eden davetliler birbirlerini vurdular.
Düğün kameralarında da görüldüğü gibi Sefa Elçi ile Süleyman D. Ellerinde ki pompalı tüfeklerle karşılıklı havaya ateş ederken 33 yaşında ki Süleyman D’nin tüfeğinden çıkan kurşunlar yanında duran 18 yaşındaki Sefa Elçi’yi ağır yaraladı. 18 Yaşındaki Sefa Elçi yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtulamadı”

Bu haberi okumuş ve ya duymuşsunuzdur. Geçtiğimiz hafta Kütahya’da meydana gelen bu olayda, bir kişi hayatının baharında aramızdan ayrılırken diğeri de ceza evine kapatıldı.

Nasıl bir milletiz, gürültüden neden bu kadar zevk alırız. Anlaşılır gibi değil.
Kahvede bağrışa bağrışa konuşuruz. Misafirlikte televizyon açılır. Onu bastırmak için her kez bağıra bağıra kendi aralarında gürültü çıkarır. Camide gaza gelen imam cemaate hakaret edercesine bağırarak bişeyler anlatmaya çalışır. Siyasilerimiz sesleri gidesiye bağıra bağıra konuşurlar. Müezzine Ezan oku dersin hoparlörleri patlatır. Düğüne gelen sazcı öyle bir ses açarken komşu köyde ki bebeyi uyutamazsınız. Düğün konvoylarında trafiğin alt üst olması bir yana öyle bir korna çalınır ki, kesilen çocuğun çükü değil de sanki düşmanın başımış gibi ya da akşam dökülecek kan, sanki kefere kanıymış gibi naralar, silahlar… , aşırı coşkularla ortalık bir birine katılır.
Hepsi bir yana da bu düğünlerde silah atmak neyin nesidir?
Silah atan kişi çıkardığı gürültü ile nesini tatmin eder?
Silah atana ödül falan mı veriliyor?
Madalya mı takılıyor?
Kanunen yasak. Ama yasağa uyan yok. Eskiden ilçe de en azından silah atılmazdı. Şimdiler de ilçede de düğünlerde silah atılır oldu.
Düğünlerde silah atarak kahraman olunmadığı bir gerçek te katil olma ihtimali pek yüksek. Değer mi?
Ölen de öldüren de yarıda kalan düğün de kime ne kazandırıyor.
Ama yok yok. Bize bişey olmaz değil mi? Böyle şeyler hep haberlerde duyulur ve uzaklarda olur bizde Olmaz!
NOT: DÜĞÜNLERE GİDERKEN VASİYETİNİZİ YAZMAYI UNUTMAYIN MUTLAKA DOSTLARINIZ İLE DE HELALLEŞİN!