Kütahya’nın ilk kadın milletvekili, ilk ziyaretine Hayme Ana’dan başladı

Kütahya’da Cumhuriyet tarihinde ilk kez AK Parti’den kadın milletvekili seçilen Ceyda Çetin Erenler, Domaniç ilçesindeki “Devlet Ana” olarak adlandırılan “Hayme Ana”nın kabrini ziyaret ederek teşekkür gezilerine başladı.

Kütahya’nın ilk kadın milletvekili olan Ceyda Çetin Erenler, Osmanlı Devleti’nin kurucusu Osman Gazi’nin babaannesi, Ertuğrul Gazi’nin annesi “Hayme Ana”nın kabrini ziyaret ederek, dua okudu.

Erenler’e türbe girişinde, dört kuşaktır Hayme Ana’nın kabrinin bakımını yapan 1892’de Abdülhamit Han tarafından türbenin anahtarının teslim edildiği Yakup oğlu Süleyman’ın gelini olan ve aynı zamanda türbedar olan 78 yaşındaki Zarife Sönmez, keyfiye hediye etti.

Hayme Ana’nın kabri başında dua ettikten sonra açıklama yapan Erenler, Kütahya’nın ilk kadın milletvekili olarak, ziyaretlerine Hayme Ana’dan başlamak istediğini belirtti.

Erenler,“ Kuruluşun diyarı, Hayme Anamızın kabrinden ilçe ziyaretlerimize başlıyoruz. Kütahya’nın ilk kadın milletvekili olma şerefine nail oldum. Bu sebeple ilk ziyaretimi de Hayme Anamızın Türbesinden, dünyada ilk ve tek türbe olan Devlet Anamızın yanından başlattık. İnşallah mübarek olur. Buraya gelince tüylerimi diken diken eden Ertuğrul Gazi’nin bir duası geldi aklıma. Bunu sizlerle paylaşmak istiyorum, ‘ Ya Rabbim yeni bir yola revan oldum, bizleri muvaffak eyle, bizleri düşmanlarımıza karşı muzaffer eyle ’ Rabbim çıktığım yolda bizleri muzaffer eylesin, çok teşekkür ediyorum” dedi.
Çarşamba Köyünde yaşayan Nermin Şahin, Erenler için hazırladığı Ak Parti’nin renklerinden oluşan çiçekleri hediye ederek, her renginin bir anlamı olduğunu anlattı. Şahin “ Partimiz kazansın diye, 571 Fetih süresi okudum. Yasin’im sırtımda tarlaya gittim. Eve geldim okudum. Sizin geleceğinizi duydum, geldim. Allah yolunuzu açık etsin” dedi.

İl yönetimi ile birlikte Domaniç’e teşekkür ziyaretine gelen Erenler’i, Ak Parti İlçe Başkanı Ahmet Özoğul, Ak Parti İlçe Kadın Kolları Başkanı Ergül Yiğit, ilçe yönetimi ve köylüler karşıladı.