Çukurca’da enginar yetiştirdi

İlçemize bağlı Çukurca Beldesinde bir vatandaş bahçesinde enginar yetiştirdi.

İlçemiz bağlı Çukurca Beldesinde yaşayan madenden emekli 59 yaşındaki çiftçi Mehmet Taşgın, bahçesinde enginar yetiştirdi. Taşgın, gazetemize yaptığı açıklamada, yenilikleri sevdiğini aktararak organik ve alternatif tarıma da çok önem verdiğini söyledi.
Taşgın, “ İnegöl’ün Kayapınar köyünde gördüm. Daha önce ne olduğunu bilmiyordum orada sordum. Öğrendim getirdim, geçen yıl ekimini yaptım. Bu sene ilk hasadımı aldım. Yüzde yüz verim aldım. 200 metre kare alandan 400 baş elde ettim. Seneye bir dönüm yapmayı düşünüyorum. İlk hasadım olduğu için bu sene fiyatını piyasanın altından verdim. Normalde 3 tanesi 5 lira ben 4 tanesini 5 liradan veriyorum. Elimdekiler bitene kadar Domaniç meydanında satış yapacağım” dedi.

Enginar’ın Domaniç’te yetiştiğini öğrenen Necati Candan ise çok mutlu olduğunu ifade ederek, “ Enginar’ı ben Bursa’dan, Antalya’dan getirtiyordum. Bence bu Domaniç’te bir devrimdir. Enginar kadar doğal bir sebze yok. İnsan vücuduna en yararlı sebzelerden bir tanesi. Karaciğer, akciğer ve şeker hastalığın iyi geliyor. Sebzelerin içerisinde en doğalı enginar” dedi.