NOT HİÇ BİR ŞEYDİR, EVLAT İSE HERŞEY

Geçtiğimiz hafta pazar gecesi mübarek Kadir Gecesini idrak ettik. Kur’an-ı Kerim’de “Kadir Suresi”nde KADİR GECESİ şöyle anlatılıyor: “Şüphesiz, biz onu (Kur’an-ı) Kadir gecesinde indirdik. Kadir gecesinin ne olduğunu sen ne bileceksin! Kadir gecesi bin aydan daha hayırlıdır. Melekler ve ruh (Cebrail) o gecede, Rablerinin izniyle her türlü iş için iner de iner. O gece, tan yeri ağarmasına kadar bir esenliktir.” (Kadir Suresi 1-5).
Türk İslam aleminin,
ilahi esintilerini kalplerde buluşturduğu, bire bin veren, geçmiş KADİR GECESİ Mübarek Olsun.

2017-2018 eğitim öğretim yılını da geride bıraktık. Binlerce öğrencimiz ile görev yapan değerli öğretmenlerimiz yaz tatiline girecek. Ben öncelikle öğretmenlerimize ve öğrencilerimize, eğitim ve öğretim anlamında gösterdikleri çaba ve emek dolayısıyla tebrik ediyorum. Sevdikleriyle sağlıklı ve mutlu bir yaz tatili geçirmelerini diliyorum. Her ailenin en değerli varlığı olan öğrencilerimizin bir yıllık eğitim ve öğretiminde gösterdiği çaba her türlü taktirin üzerindedir. Bu anlamda anne ve babaların, her bir çocuğumuzun karnedeki başarısını en iyi ve en olumlu şekilde değerlendirmesi çocuklarımızın moral ve motivasyonu açısından son derece önemlidir.

Tatil denince akla sadece yan gelip yatma ya da hep ders çalışma gelmemelidir. Öğrencilerin tatil planlarında tüm gün bilgisayar ve tv karşısında vakit geçirmek olmamalıdır. Özellikle eksikleri ve zayıfları olan öğrenciler için bu tatil çok iyi bir fırsat olabilir. Tatili hem dinlenmek hem de verimli bir şekilde değerlendirerek güzel bir tatil planı yapmak mümkün. Bu sayede hem dinlenmeye, hem eğlenmeye hem de çalışmaya vakit kalacaktır. Bunun için iyi bir durum değerlendirmesi yapılmalı, her öğrenci kendine uygun uygulanabilir bir program hazırlamalıdır. Bu şekilde gelecek seneye daha enerjik, motivasyonları yüksek ve hazır bir şekilde başlayacaklardır.

Tatil;vakit öldürülecek, boşa geçirilecek bir zaman değildir. Tatil, hayatımızın yolunda gitmeyen kısmını düzenleme fırsatı yakalayacağımız bir boşluk, bir penceredir. Tatil, pür dikkat kendimizi tamlayacağımız bir konsantrasyon sürecidir. Tatil beynimizi, tahayyül gücümüzü, ruhumuzu besleyeceğimiz, bin bir manevi lezzetle donatılmış sofralara dostlarla oturup paylaşmanın mutluluğunun tadılacağı öğünler gibidir.

Bu süreçte; Bol bol dinlenilmeli, gezilmeli, eğlenilmeli, doğayla kucaklaşmalı, aile ve arkadaşlarla vakit geçirilmeli, kitap okunmalı, bilgi-beceri ve bireysel hobi edinilmeli, sosyal ve kültürel etkinlikler yapılmalıdır. Böylelikle gelecek eğitim öğretim yılına daha enerjik ve motivasyonu yüksek olarak başlanabilir.

Biz anne ve babalar olarakta bu tatili evlatlarımız ile birlikte en güzel şekilde değerlendirip onlara vakit ayırarak geçirmeliyiz. Karnelerindeki notları tabiki ciddiye alıp onları yönlendirmeli, kızgınlıktan ve şiddetten uzak durmalı, bir anne bir baba şefkatiyle yaklaşmalıyız.

Unutmayınız ki;
Not hiç bir şeydir. “Evlat” ise herşey.
Öyleyse! İyi tatiller…