Anlımızdaki Kara Leke Çukurca Tepesi

10 Eylül 2017 yılında Çukurca da çıkan orman yangının da yanan tepe, anlımızda kara bir leke olarak duruyor.

Daha önce ki yıllarda yanan yerler ise Kel tepe olarak karşımız da duruyor. Doğaya açtığımız tahribatı, doğa bizden öç alırcasına her gün gözümüzün içine sokuyor.

İklim değişikliği nedeniyle bu yılda ilçemize kar yağmadı. Havalar yağışlı geçse de, yağan yağmurlar afet şeklinde geldiği için toprağa çok ta faydalı olmuyor.

Domaniç’e yaz geç gelir. Bu yılda Haziran ayına, yanan sobalarla girdik. Ancak önümüzdeki haftadan itibaren havalar iyiden iyiye ısınıyor. Ramazan ayında yapamadığımız piknik ve mangalları, havaların ısınmasıyla birlikte yapmaya başlayacağız inşallah, hatta bir kısmımız iftar için bile kendini dağlara atacaktır.

Bu da Dağlılar olarak hepimizin en tabi hakkı. Domaniç halkı genelde dağlarına ormanlarına karşı son derece duyarlı. Mesire alanlarına çöp bırakmaz, ateşini söndürmeden gitmez.

Ama orman yangınları, sadece bırakılan çöpler ve ya söndürülmeyen ateşten kaynaklanmaz.

Orman yangınlarının nedeni:
Ormanlar gerekli seyreltme yapılmadığı zaman kendi kendini yakar. Şimşekler, yıldırımlar da ormanlarda yangın çıkması için doğal nedenlerdir. İçinde az bir su ile bırakılan plastik şişeler, mercek etkisiyle güneşi bir yerde toplayarak yangına sebep olabilir. Cam şişeler, Kırık cam parçaları da ormanın yanmasına neden olur. Sıcak havalarda işin tuzu biberidir.

Yangın başladıktan sonra yapılması gereken, en hızlı şekilde planlı ve bilinçli söndürme faaliyetidir ki bunun için de ormanlarımızda önceden açılmış yollar olması gerekir. Çukurca orman yangınına müdahalenin gecikmesi, olmayan yollar, olmayan su havuzları ve yanlış müdahaleden olduğu söyleniyor.

Çukurca Ormanları yandıktan sonra her taraflara yollar yapıldı. Peki, bizim ormanlarımız sadece Çukurca Ormanlarından mı ibaret ? Etrafımız ormanlarla çevrili.

Her ormanlık alana mutlaka yol yapılması lazım. Her ormanımızın yakınına su havuzu yapılması lazım.

Ormanda çıkan yangınların iyice araştırılıp yakanların mutlaka cezalandırılması lazım.

Bakın Çukurca yangınını çıkaranlardan hala bir haber yok. Biz, bu kişi ve ya kişilerin kesinlikle ormanlarımızı kasıtlı yaktıklarını düşünmüyoruz. Bu bir ihmal yangınıydı. Çukurca’nın tepesindeki kara leke hepimizin anlına kara leke olarak yapıştı. Ne sorumluyu ne de sorumluları cezalandırmadan da kimse bu kara leke den kurtulamayacaktır.

Yanan yandı. Orman İşletmemiz gece gündüz yağmurda karda çalışarak her tarafa yeni fideler fidanlar ve de tohumlar atıyor. Orman eskisinden daha iyi hale gelecek. Biz o günleri görmesek de, gelecek kuşaklar, bizim kara lekemizden haberdar olmayacaklar en azından.

Anlımıza yeni kara lekelerin çalınmasını istemiyorsak; birey olarak ta, toplum olarak ta, kurum olarak ta üstümüze düşeni yapalım.
Doğa ve tabiatımıza sahip çıkalım. Orman yangınlarına karşı hazırlıklı olalım. Ormanlarımızı ormanın gerçek sahibi hayvanlar kadar temiz tutalım. Ormanlarımıza zarar verenleri mutlaka cezalandıralım.