DOMANİÇTE YAZ ŞENLİĞİ

Yaza bir merhaba demek gerekirse, Haziran’dan bir gün almak gerekir. Herkesin sevdiğine bir buket çiçek alabileceği, tatlı bir tebessümün ayıdır aslında Haziran. İğde kokuları eşiğinde…

Domaniç’te ise sadece Domaniç’e özgü sosyal kültürel tarihi aktiviteler başlar. Mayıs ayının başından Eylül ayının sonuna kadar. Nisan/Mayıs ayı biz Yörükler için önemli bir aydır. Şimdi bu kadim gelenek yaşamasa da Nisan/Mayıs ayı göçün başladığı tarihtir. Şimdi yaşanmayan bu göç şölenlerin yerini tarihi şahsiyetleri anma, önemli milli-dini günleri anma törenleri aldı. Domaniç Mayıs ayında şenlenmeye başlar tâki Haziran ayını da içinde barındırarak Eylül ayına kadar devam eder.

Ve Haziran ayı çaldı kapımızı. İğde kokusu tadında yaza merhaba dedik. Birde 11 ayın sultanı Ramazan ayı ile birlikte. Rabbim bereketiyle devam ettiriyor. Serin ve bir o kadarda güzel geçiyor.

Domaniç Belediyesinin de 2-3 Haziran’da start verdigi Ramazan eğlenceleri; komedi dans üçlüsünün sergilediği muhteşem performans ile renklenen, geleneksel orta oyun gosterileri çocukları çok eğlendirdi, büyüklerin de dışarıda oturup iyi vakit geçirdiği çok güzel bir organizasyon gerçekleşti. Bu organizasyonlar Domaniç’e ayrı bir güzellik katıyor Ramazan akşamlarında.

Geçen sene muhteşem bir katılıma sahne olan Domaniç Uluslar arası Turizm ve Kültür Festivali’nin 2.si 16.haziranda yapılacak. Festivalde; Şafak Sönmez başta olmak üzere Nilüfer Gül ve Mehmet Demirel sahne alacak. 2.Domaniç Uluslararası Kültür ve Turizm Festivali, Domaniç Ortaokulu bahçesinde yapılacak. Bu etkinliğin Ramazan bayramının da verdiği birlik ve beraberlik ruhunun seçimler öncesi Domaniç halkına olumlu yansıması olacağı ve geçen seneye göre daha bir başka olacağı kanaatindeyim…

23 Haziranda ise yağlı pehlivan güreşlerinin başkenti Domaniç’te 658 . Tarihi Domaniç Yağlı Pehlivan Güreşleri gerçekleşecek. Güreşlerin şanına yakışır bir şekilde olması için belediye başkanı Sahvet Ertürk beyin özverisi ve gayretine şahidim. İnşallah Domaniç”imize yakışır. İnşallah tarihi Ebe Çamlıģı 1230-1250 yıllarına döner. Osman Gazi’nin doğumunu, Ebe Hatun’u yad etmiş oluruz.Tekrar tarih 1258 oluverir, Pehlivanlar o kutlu doğumun şanına yakışır bir güreş tutuverirler de, Ebe Çamlığı güreşe ve tarihe doyar.23 Haziran tarihinin en güzel tarafı ise Osmanlı’nın ilk yağlı pehlivan güreş organizasyonu olan Tarihi Domaniç Yağlı Pehlivan Güreşleri’nin Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nden çok daha önce Domaniç’te başlamış olması. Bu tarih sabit kalırsa eğer tarih yeniden tekerrür eder ve ecdat mirasına sahip çıkma yolunda Domaniç vebalden kurtulur.

Ve 24 Haziran;
Cumhurbaşkanılığı ve Genel seçimler var. Rabbim birliğimizi dirligimizi korusun. Ülkemize hayırlar getirsin duasındayım.