DOMANİÇİ ANLATMAK

Domaniç ecdat yadigarı, geçmişimizden geleceğe bağ kuran bir ilçe. Ben bu köşemde her daim, gerekirse her hafta yazacağım. Bıkmayacağım Domaniç ve Domaniç’liler demeye…

Domaniç, dünya tarihinin seyrinin değişmesine tesir eden üç kıta yedi iklimde muhteşem devleti kuran ecdadımızın bize bıraktığı kutsal bir mirastır. Domaniç, Osmanlı tarihinde önemli bir yer tutar. Cihanşümul bir Türk devletine beşik olmuştur. Domaniç, beylikten cihan devletine giden yolun adıdır. Türklüğün ezelden ebede giden yolu üzerinde som altından yapılmış bir kilometre taşıdır.

Hiçbir şehir yoktur ki, “Devlet Ekilen Topraklar” ifadesini, tarihi derinliği ve zenginliğiyle Domaniç kadar hak etsin. Domaniç, tarihin akışına yön veren, Osmanlı cihan devletinin temellerinin atıldığı bir ilçe, bir Osmanlı mirası. Bu zenginliği tamamlayan topoğrafyası ve görenleri hayran bırakan doğal güzelliği de var.

Kısacası, Ecdadın ilk “mikro siyasi, kültürel ve dini teşekküllerin” merkezi Domaniç’e gelmek için bir çok sebep var. Sadece Genel seçimler var diyerek değil, yukarıda bahsettiğim özellikleri için gelirsin Domaniç’e.

Malum olunduğu üzere 24 Haziran 2018 tarihinde Türkiye hem Cumhurbaşkanlığı hem de milletvekilliği seçimleri için sandık başına gidecek. Bir erken seçim daha Türk halkının kapısını çaldı. Tüm Türkiye gibi Domaniçli de Cumhurbaşkanı’nı ve TBMM’nde kendilerini temsil edecek milletvekillerini seçecek.

Bu seçim arefesi,doğal olarak, hangi siyasi parti olursa olsun milletvekili adayları ilçemizi ziyaret ederek Domaniç halkının selamlayacaklar ve dert dinleyeceklerdir. İnşallah bu ziyaretler sadece bir günlük dert dinlemeden ibaret değildir.

Domaniç’e gelen milletvekili adayları ve siyasilere Domaniç’i çok iyi anlatmak gerek. Her seçimden sonra beklediğini alamayıp hep kan kaybeden ilçelerden birisi konumunda olan ve her zaman dediğim gibi, DUMAN İÇİNDE kalışından mıdır, biinmez; hep bir kenarda unutulan hiçbir isteğine kulak verilmeyen bir Domaniçin oldugunu hatirlatmaları gerek. Bitirilemeyen yollar, susuz kalan köylerimizin hâli anlatılmalı. El değmemiş, bakir doğal güzellikleri ve ormanları cayır cayır yanarken, yangın havuzlarının yokluğunu ve hâlâ da olmadığının belirtilmesi gerek. Tarım adına verimli arazilerinin varlığından bahsedip, sulama göletlerinin olmayışının anlatılması gerek.

Hayme Ana yadigarı toprakların sessiz kaldığını, genç nüfusun diğer ilçelerin katmadeğeri için çalıştığını GÖÇ veriyoruz efendiler demeleri gerekiyor. Asit kamyonlarından bahsedilmeli. Kültürel noktada unutulmuşluk istihdam noktasında da olmasın, Domaniç’li doğduğu yerde doysun deyiversinler istiyor Domaniç halkı. Gelecek milletvekili adaylarına bizahmet.

Çok şey istemiyorlar, istemiyoruz aslında. Domaniç’i anlatın diyoruz. Yok olan ormanlarını, göç eden genç nüfusunu, Kaybolan ve unutulan Tarihi kültürel mirasını, anlatın, anlatın lütfen…..