DOMANİÇ BAŞKA BİR DEYİŞLE DUMANİÇİ …

Tam tarihi bilinmemektedir. Lakin bulunan kalıntılardan Taş Maden (Kalkalitik) Çağa M.Ö. 5000-3500 yıllarına kadar uzandığı tahmin ediliyor.
Bir zaman Hititler, Frigler, Lidyalılar,Persler,Bergama Britanya Krallığının hakimiyeti altında yaşamıştır.
Asıl bilinen tarihi ise 13.yy dan sonra başlar. Bu dönemde Bizans egemenliğinde bulunan Domaniç Anadolu Selçuklu Devleti tarafından fethedilip 1281 yılında Ertuğrul Gazi’ye Yayla olarak verilmiş olup Hüdavendigar Vilayeti Ertuğrul Sancağına bağlı bir nahiye olarak bilinmektedir.
Domaniç sırasıyla önce Bilecik ili Bozüyük ilçesine, Bursa İli İnegöl ilçesi ve en son Kütahya ili Tavşanlı ilçesine nahiye olarak bağlanmıştır.
1 Nisan 1960 yılında ise Kütahya’nın 6. ilçesi olmuştur.
Kısaca Domaniç’in tarihini dilim döndüğünce anlatmaya çalıştım.

Peki ben bunları niye anlattım?

1960 yılında ilçe olduğu günden bu güne Domaniç ne kazandı, ne kadar gelişti, kendi hanesine ne kadar artı elde etti?
İşte onu bilenlere sormak gerekiyor.
Benim gördüğüm kadarıyla koskocaman bir HİÇ…
E malum seçim zamanı
Geçen hafta bütün partiler Meclis de kendilerini temsil etmek için belirledikleri adaylarını tek tek belirleyip kamuoyuna tanıtıp ilan etti. Ve rekabet iyice hızlandı.
Bu büyük yarış nasıl sonuçlanacak zamanla göreceğiz. Sosyal medyada bir partinin milletvekili tanıtımı gönderisinde bir yorum dikkatimi çekti…
Diyor ki;
“Bu dönemki adayların içinde neden Tavşanlı’dan aday yok? O zaman Tavşanlı’dan o partiye oy yok.”
Peşin apaçık hüküm.
Peki soruyorum.
1960 yılında ilçe olduğu günden bu güne Domaniç’i can-I gönülden destekleyen veya Domaniçli bir tek milletvekili çıkmamış.
Ama ne hikmet ise hiç bir seçimde Domaniç halkı bize gönül veren bizi destekleyen hiç bir milletvekili yok. Hiç bir partiye bizden size oy yok dememiş diyememiş…

İlçe olduğu tarihten bu güne bütün seçimlerde üzerine düşen vazifeyi yapmış her zaman seçim sandıklarında hazır bulunmuştur. 1960 yılında ilçe olduğu günden bu güne ilçe çevresinde ve ahalinin hayatında hiç bir değişiklik olmamış.
Kısacası hangi partiden kaç milletvekili çıkarsa çıksın benim bu güzel ilçemin eline ne geçecek işte onu çok merak ediyorum.
Ama cevap apaçık koskocaman bir HİÇ…
Kütahya’nın adını duyuracak ve onu daha müreffeh bir yaşama götürecek kararlara imza atacağı sözünü veren bütün partilerin milletvekili adaylarına bu büyük yarışta başarılar diliyorum.

Adaylık sürecinde bakalım Domaniç’i hatırlayıp gelen ahalisi ile hasbihal eden kaç aday çıkacak. Ve kaçı milletvekili olunca bu güzel ilçenin adını aklına getirecek veya kaçı tozlu yolları tepip bir daha yolunu düşürecek göreceğiz.
Umuyorum ki bu seçimde de Güzel Domaniç’imin eli böğründe kalmaz. Çağdaş ve müreffeh toplum düzeyine çıkma yarışında bu koskocaman pastadan O’na da kocaman bir dilim ayrılır. Hak ettiği yeri bir an önce elde eder.

Dayan Domaniç’im dayan elbet bir gün seni de anlayan senin sesini de duyan birileri çıkar kim bilir…

Umudunu asla yitirme güzel İlçem…