BİZDE Kİ BU AŞK…

“Sende ki güzellik neye yarar bende ki bu aşk olmasa” diyor ya Büyük Üstat Merhum Aşı Veysel. Aynen öyle.
Domaniç, coğrafi ve tarihi nedenlerden dolayı İlçe unvanını almış, aslında köy statüsünde bir ilçe.
Domaniçliler daha düne kadar kalın harmanda manda otlatan hayvancılık ile geçiniyordu. Köylerinin tamamı tarımdan geçinen kendi yağı ile kavrulan insanlardan oluşuyordu.
Sonraki yıllarda birden bire üreten toplumdan tüketen topluma geçiverdik. Kapitalizmin, “Bu sana lazım” dediklerini alamayınca da kendimizi İnegöl’deki fabrikalarda buluverdik.

İlçemizde ki tüketim toplumunu üretim toplumuna geçirmek yerine İlçeye havayı ve doğayı kirleten sözde fabrikaları Domaniç’e getirmeye kalktılar. Gelen tekstilcilerin çoğu, halkımızı bedava kullanarak kaçıp giderken kalanlarda üç beş kişiyi karın tokluğuna istihdam etme karşılığında, çevremizi kirletmeye devam ediyorlar.
Domaniç’e katkı sağlayan, Domaniç’i sahiplenen birine rast geleniniz varsa beri gelsin.

Biz, bu ilçeyi her hali ile sevenler olarak, İlçemizin Doğa Tarım ve Tarihi ile çevreyi kirletmeden, erozyona uğramadan sömürülmeden geçine bileceğini iddia edenlerdeniz.

Allah’ını seven Domaniç’e bir baksın. Özelikle büyük şehirlerde yaşayanlar bilir.

Aracınızın kapılarını kilitlemeden evinizin önüne koyabilir misiniz? Çocuklarınızın hava kararana kadar sokakta oynamasına müsaade edebilirimsiniz? Eşinizle kızınızla sokakta sahura kadar dolaşabilir misiniz? Gece yarılarına kadar dağlarında motosikletle dolaşabilir mantar arayabilir misiniz? Evde kalmayan yağı tuzu komşudan isteyebilir misiniz? Cebinizde çay paranız yoksa çay bahçelerine gidebilir misiniz? Siyasi kavgaları bile bir birinizi kırmadan yapabilir misiniz? Kahvede çay söyleyen arkadaşınıza “Enayi” diye ağır şakalar yapabilir misiniz? Benzinlikten 20 liralık benzini veresiye alabilirimsiniz? Çocuğunuzu komşuya bırakıp gidebilir misiniz? Bin bir çeşit otların çiçeklerin arasında birbirinden güzel kokuları ciğerlerinizin derinliklerine çekerek yaylalarında dolaşabilir misiniz?

İşte Domaniç sizlere tüm bunları ve daha fazlasını kat kat verebilecek, güvenilir, tertemiz sağlıklı bir ilçe anlayana.

Peki, bu gülün hiç mi dikeni yok? Elbette var. İşte bizdeki BU aşk, o dikene rağmen Domaniç’i sevdirecek kadar güçlü.