Kullanılmayan boş alan ortak mera oluyor

Domaniç’te”Mera Islahı Yönetim Projesi” kapsamında kullanılmayan boş alan üç köy için ortak mera oluyor.

Domaniç’te “Mera Islahı Yönetim Projesi” kapsamında merkeze bağlı Çitlik, Çakıl ve Bükerler köyünde hayvanlar için mera gübreleme çalışması yapıldı.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından köyün merasına traktörlerle götürülen gübreler, köylülerin yardımıyla 600 dönümlük hayvan otlatma arazisine dağıtıldı.

350 adet büyükbaş hayvanın, bine yakın küçükbaş hayvanın bulunduğu bölgeye yapılan mera ile hayvancılık anlamında önemli üretimler gerçekleşeceğini belirten Domaniç Ziraat Odası Başkanı Ahmet Özoğul, Bükerler, Çakıl ve Çiftlik köylerinin ortak mera ile boş alanıda değerlendireceklerini söyledi.
Özoğul, “Muhtarlarımız ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğüne yapılan müracaatlar sonrası bu merayı koruma altına alıp, otların temizlenmesi, gübrelerin atılması için çalışmalar başladı. Köylülerimiz daha iyi şartlarda hayvancılık yapabilmesi için buranın mera değerlendirmesine karar verildi. İnşallah bu sene içerisinde iki yüz dönümüne gübreleme yapılacak, önümüzdeki yıllarda üç yıllık bir projede kapsamında her sene ayrı ayrı bölümler gübrelenerek projemiz devam edecektir” dedi.
Ayrıca Özoğul, daha önce Çukurca Beldesinde 400 dekarlık mera alanı ile birlikte toplamda ilçede bin dönüm arazide mera alanı oluşacağını aktararak talep oldukça değerlendireceklerini de sözlerine ekledi.

Kırsal bir alanken “Mera Islahı Yönetim Projesi” ile birlikte alanın yeşilleneceğini ifade eden Çiftlik köyü muhtarı Hayrettin Özyurt konuşmasında, “Göreve geldiğimiz ilk senemizde dilekçe ile başvuru yapmıştık. Üç köyün kullanabileceği alana hayvanlarımızın otlanması yönünden dilekçelerimizi İl Tarım Müdürlüğüne teslim ettik. Allah razı olsun dilekçemize onay verdi. Buraya ilk olarak gübrelemesini yapmış bulunuyoruz. Şimdi burada üç köyün hayvanları otlayacak. Kullanılmayan boş alanı değerlendirmiş olacağız” dedi.