Bilim Fuarı 20 Proje İle Açıldı

Şehit Ömer Halisdemir Anadolu Lisesi tarafından TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarı açıldı.

Okul Öğretmen ve öğrencileri tarafından hazırlanan 20 proje, 4006 TÜBİTAK Bilim Fuarı ile beğeniye sunuldu. Açılış İlçe Müftüsü Kemal Akpınar’ın yaptığı dua ile başladı.

İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Şentürk, yaptığı açıklamada, “TÜBİTAK’ın desteği ile 4 yıldır düzenlediğimiz TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarının açılışını gerçekleştirmenin mutluluğu içerisindeyiz. Bilindiği üzere bilim fuarları öğrenmeye istekli, merak eden, araştırmacı, bilinçli bireylerin yetişmesine katkı sağlayan öğrenme metotlarından biridir. Bilim fuarları, genç beyinlerin bilimin önemini kavrayıp, birçok teorik bilginin gerçek yaşamdaki işleyişini fark etmelerini sağlar. Bu tür etkinlikler hayal gücü ile yaratıcılığın birleşimidir. Eğitim kurumlarının öncelikli amacı da bu yaratıcılığın ortaya çıkmasına zemin hazırlamaktır. Bu amaç doğrultusunda, fuarımızda toplam 20 projeyi 68 öğrencimiz, 1 danışman öğretmenin nezaretinde özverili çalışmalarını ortaya koydular. Öğretmen ve öğrencilerin gayretli çalışmaları ile ortaya çıkan bu projelerin bilim ve teknikte yeni buluşlara kapı aralamasını temenni ederiz” dedi.

Fuar, İlçe Kaymakamı Tufan Bağır Gilan ve protokol tarafından açıldı.

Hazırlanan Projeler, Matemetik dalında Mutlak Değer Makinası, Tuzaklı Asal Sayı Yolu, Üçgensel Sayılar Piramidi, Dikdörtgenler Prizmasından Küp İmalatı, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dalında, Gençler Cami Tasarlıyor, Haydi Uhud’a, Edebiyat/Türkçe dalında Domaniç’te Halk Arasında Yaşayan Atasözleri ve Deyimler, Coğrafya Dalında Yel Değirmeni, Biyogaz Üretimi, Tarih Dalında Şehitlere Vefa, Felsefe Dalında, Felsefeciler Konuşuyor, Biyoloji Dalında, Kan Grupları Alarmı, Fizik Dalında, Tesla Jeneratörü, Van De Graaf Jeneratörü, Kimya Dalında, Çılgın Köpükler, Diğer Dallarda, Lise Öğrencilerinin İngilizce Öğrenimine Bakış Açıları, Almanya Bavulu, Zıt Anlamlı Sıfatlar, Sporun Sağlıklı Yaşama Etkileri ve Miniatürk.