Çukurca 12 milyon 600 bin fidanla yeşerecek

Kütahya Orman Bölge Müdürlüğü ekipleri, 10 Eylül 2017’de çıkan, 100 su ikmal aracı ve arazöz, 17 helikopter, 5 amfibik uçak ile 500 personelle müdahale edilen orman yangınında tahrip olan bölgede ağaçlandırma çalışmalarına başladı.

Çukurca Beldesi sınırları dahilin de çıkan orman yangınında zarar gören 350 hektar alan 12 milyon 600 bin fidanla yeşerecek.
16 ilin destek verdiği ve 5 günde kontrol altına alınan orman alanının yeşillendirilmesi çalışmaları kapsamında Fidan Dikimi ve Çizgi Ekim Töreni gerçekleştirildi.
Törene Kütahya Valisi Ahmet Hamdi Nayir, Domaniç Kaymakamı Tufan Bağır Gilan, Kütahya Orman Bölge Müdür Yardımcısı Hakan Orhan, Ak Parti İlçe Başkanı Ahmet Özoğul, bazı daire müdürleri, muhtarlar, orman köylüleri ile öğrenciler katıldı.

“ÇALIŞMALAR SONBAHARDA TAMAMLANACAK”

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törenin açılış konuşmasını Kütahya Orman Bölge Müdür Yardımcısı Hakan Orhan yaptı. Yanan alanda 12 milyon 600 bin adet fidanın yeşereceğini ifade eden Kütahya Orman Bölge Müdür Yardımcısı Hakan Orhan, “Çukurca Beldesinde çıkan yangından sonra 350 hektar alanın 150 hektarı çizgi ekim şeklinde, üretim ve ekim çalışmaları tamamlanmış ve sahaya 900 kg. ekim yapılarak bugünlerde çimlenmeleri alınmaya başlanmış ve bu çimlenmelerden bizim beklentimiz 12 milyon 600 bin adet fidanın çimlenmesidir. Bunların 1 ay sonra sayımlarına başlayacağız, eksik kalan kısımları da derhal tamamlanacaktır. 60 hektarlık kısımda karaçam ve sedir fidanları olmak üzere 15 bin adet fidan toprakla buluşmuştur. Geriye kalan 140 hektarda da hali hazırda üretim çalışmalarımız devam etmektedir. En geç sonbahara kadar tüm çalışmalar bitirilecektir” dedi.

“GÖZ YAŞARTAN BİR SEFERBERLİĞE TANIK OLDUK”

Emet ve Domaniç ilçelerinde 600 hektardan daha büyük bir alanı etkileyen yangınların büyük bir birlik ve beraberlik içerisinde söndürüldüğünü hatırlatan Vali Ahmet Hamdi Nayir, “Geçen sene burada bir hüznü yaşamış, bir kaybı hep birlikte izlemiştik. Bu sene inşallah o kaybolan alanın yeniden yeşillendirilmesi için yapılan çalışmaları görünce yüreğimizdeki o üzüntüyü azaltacak bir fırsat bulmuş olacağız. Geçen sene ilimizin iki değişik noktasında birbirine yakın bir zamanda başlayan, toplamda 600 ha’dan daha büyük bir alanı etkileyen, ilimiz dışındaki alanla birlikte düşündüğümüzde daha da büyük bir kaybı burada görmüştük. Büyük bir seferberliği de burada yaşamıştık. Antalya’dan Sinop’a, Yozgat’tan Tekirdağ’a kadar orman teşkilatımızın çok değişik yerlerinden gelen arazözleri, çok değişik yerlerden gelen belediyelere ait itfaiye araçlarını burada, hep birlikte, canhıraş bir şekilde mücadele verildiğini görmüştük. Bu mücadeleler sırasında can kaybımız olmadı ama bir iş makinemiz yangın alanında yanmıştı. Bu bizim görebildiğimiz zarar. Ne kadar canlı burada telef oldu onları göremedik. Onlar bu işin bir kaderi, bu işin bir cilvesi. Bu kadar geniş bir alanda ormanınız varsa ona ait bir riskiniz de var demektir. Buna dair koruma tedbirlerini biz burada almaya çalıştık. Yine yöre insanının buradaki çok gayretli çalışmalarını gözlerimiz yaşararak izlemiştik. Annelerimiz, teyzelerimiz bütün ekiplere gözleme yetiştirmek için gayret etmişlerdi. Hüznün içerisinde aynı zamanda duygusallığı da hep birlikte yaşamıştık” şeklinde konuştu.

“ÇUKURCA ESKİSİNDEN DE YEŞİL OLACAK”

Türkiye’nin sahip olduğu kıymetler içerisinde ormanların önemli bir yer tuttuğunu dile getiren Vali Ahmet Hamdi Nayir, yapılan çalışmalar neticesinde Çukurca’nın birkaç sene içerisinde daha güzel bir görüntüye kavuşacağını söyledi. Ormanların bir miras değil, geleceğin emaneti olduğunu ifade eden Vali Nayir, “Türkiye’nin yüzde 27’si, ilimizin yüzde 56’sı orman. Yani Türkiye’deki orman oranının iki katı kadar Kütahya’da orman bölgesi var. Bu bizim sorumluluğumuzu da iki katına çıkarıyor. Ormanlar bize atalarımızdan miras kalan yerler değil, geleceğimizden emanet aldığımız, çocuklarımıza bunları daha da geliştirmiş olarak bırakmamız gereken yerler. Orman Teşkilatımız bu duygu içerisinde çalışıyor. Güvenlik güçlerimiz, diğer yerel yönetimlerimiz ormanlarımızın korunması ve çıkan yangınlara müdahale için can pahasına bir gayret gösteriyorlar. Bugün burada gördüğümüz de o. O gün yapılan yangın söndürme ve soğutma çalışmalarının hemen akabinde arkadaşlarımız gelen iş makinelerinden istifade ederek alanın yeniden ekime hazırlanması için de gayret sarf ettiler. O hazırlıklar bugün ürünlerini vermeye başlayacak inşallah. Birkaç sene içerisinde de bu görmüş olduğumuz yanan alanlardan hatırımızda kalan fotoğraf dışında başka bir üzüntü verecek görüntü kalmayacak. Buralar tekrar eski haline, belki eski halinden de daha iyi, yemyeşil hale bürünmüş, Domaniç ilçemize, Çukurcamıza layık bir hale gelmiş olacak. Allah beterinden, tekrarından korusun. Ormanlarımız için bizlere düşen koruma görevlerini en iyi şekilde yaparak, vatandaşlarımızın bu konuda dikkatli olmasını en iyi şekilde sağlayarak geleceğe bu emaneti aktarmamız gerektiğini buradaki çocuklarımıza olduğu gibi insanımızın tamamına bu duyguyu aşılabilmeliyiz. Bunlar şükrü gerektiren, farkında olmamız gereken zenginlikler. Bu zenginliklerin de korunmaya olan ihtiyacını hep birlikte bakıp anlamalıyız ve yeni nesillere de bunu vermemiz lazım” diye konuştu.

“BUGÜN BURADA İNSAN ZENGİNLİĞİMİZİ GÖRDÜK”

Yangının söndürülmesinde ve dikim çalışmalarında gösterilen birlik ve beraberliğin bir insan zenginliği olduğunu, Türkiye’nin de son dönemde en çok buna ihtiyaç duyduğunu söyledi. Vali Nayir, “Bugün bin 100 öğrencimizle Çarşamba köyümüzde Hayme Anamızın yanındaydık. Bu ülkenin tarihi zenginliğini görmüş olduk. Yine gelirken yangından etkilenmemiş olan orman alanımızı, doğal zenginliğimizi gördük. Burada da insan zenginliğimizi görüyoruz. Yanan alanlara duyulan ilgiyle, teyzelerimizin bu alanlar için yapmış oldukları gayretle, bizim duygu zenginliğimizi, insan zenginliğimizi, milli birliğimize, beraberliğimize, milli değerlerimize gösterilen ilgiyi hep beraber gördük. Bunlara bugünlerde çok fazla ihtiyacımız var. Ülkemiz, bölgemiz, dünya karışık bir dönemden geçiyor. Birlik ve beraberliğe en acil ihtiyacımız olan durumlar. Bunları sağladığımız müddetçe orman zenginliğimiz gibi insan zenginliğimizi, duygu zenginliğimizi de geleceğe aktaracağız. Emeği geçen bütün arkadaşlarımıza başta orman teşkilatımız olmak üzere o gün o yangında destek veren bütün yerel yönetimlerimizi, belediyelerimizi, bütün kamu kurum ve kuruluşlarımızı ve bölge insanlarımızın o gün yapmış olduğu fedakar çalışmayı tekrar tebrik ve takdirle karşıladığımı belirtmek istiyorum” diye konuştu.
Konuşmaların ardından Vali Ahmet Hamdi Nayir, beraberinde protokol üyeleri, orman köylüleri ve çocuklarla birlikte 200 ceviz, 150 alıç, 659 adet karaçam olmak üzere bin adet fidanı toprakla buluşturdu.
Fidan dikiminin ardından gözleme yapan kadınların yanına giden ve bir süre sohbet eden Vali Ahmet Hamdi Nayir, emeklerinden ve fedakarlıklarından dolayı her birine tek tek teşekkür etti.