Cezaları ağır olacak!

Domaniç İlçe Jandarma Komutanlığı, düğün, nişan ve eğlencelerde silah atılmaması konularında bilgilendirme toplantıları düzenliyor.

Domaniç Kaymakamı Tufan Bağır Gilan Başkanlığında toplanan Muhtarlara bilgilendirme yapan İlçe Jandarma Komutanı Ali Çelik, köy köy gezip vatandaşları da bilgilendiriyor.

Çelik, düğün, nişan ve eğlencelerde insanların en mutlu günleri üzücü bir olay sonuçlanmaması, silah atılmasının kötü bir şey olduğunu Kaymakam Başkanlığında önce Muhtarları bilgilendirdiğini ve sonrasında ise vatandaşları bilgilendirildiğini belirtti.

Çelik, “ Düğün, eğlence vb. gibi etkinliklerde ateşli silah, ses ve gaz fişeği atabilen tabancaların (kurusıkı) kullanımı izin almadan ilgili mevzuatlarda yasaklanmış ve suç olduğu belirtilmiştir.
Düğün ve eğlencelerde havaya atılan maganda kurşunlarının sonuçları;
a. Ölümlere sebep olabilir.
b. Yaralanmalara sebep olabilir.
c. Toplum huzurunun kaçmasına neden olur.
ç. Toplum psikolojisinin bozulmasına neden olur.
d. Bu tür olayların üzücü sonuçlar doğurması dünya üzerinde ülkemizin itibarının düşmesine neden olur.
e. İnsanlar maddi manevi zarar görür.
f. Aileler arasında husumete neden olur.
g. Suçsuz insanların zarar görmesine, aile bütünlüklerinin bozulmasına neden olur.
ğ. Vatandaşların en mutlu günü, kötü günlerine dönüşür.
h. Bu tür eylemler suçtur ve uygulaması yasaktır.
Bu kapsamda; Vatandaşlarımızın düğün, eğlence vb. gibi etkinliklerde daha güvenli, mutlu ve huzurlu bir şekilde kutlamalarını sağlamak, bu suçların işlememesi için gerekli güvenlik tedbirleri alınacaktır.

Cezaları ağır olacak!
Kişilerin hayatı, sağlığı veya mal varlığı bakımından tehlikeli olacak biçimde ya da kişilerde korku, kaygı veya panik yaratabilecek tarzda silahla ateş eden veya patlayıcı madde kullananlara verilen cezanın ve düğünlerde ve halkın yoğun olduğu yerlerde havaya ateş ederek genel güvenliği tehlikeye sokanlara maddeler kapsamında ceza verilecek. Muhtarlarımıza, vatandaşlarımıza ve düğün sahiplerine duyurulur” dedi.