Bakan Eroğlu, “ Domaniç’e yapılacak mesire alanı, dünya çapında bir yer olacak “

Bakan Eroğlu, “Yeni talepler var milletvekillerimizin taleplerini de dikkate alarak Domaniç tarafında güzel bir mesirelik alan kuracağız, kurulan alan dünya çapında bir yer olacak” diye konuştu.

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Kütahya’da 161 milyon TL’lik yatırımın temel atma ve açılış törenine katıldı.

Devlet Su İşleri (DSİ), Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP), Orman Genel Müdürlüğü’ne (OGM) ait 8 adet tesisin temel atma ve açılış töreni Zafer Meydanında yapıldı.

Törene Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Kütahya Valisi Ahmet Hamdi Nayir, AK Parti Kütahya Milletvekili Ahmet Tan, Kütahya Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu, Orman Genel Müdürü İsmail Üzmez, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürü Nurettin Taş, Devlet Su İşleri Genel Müdürü Murat Acu, Meteoroloji Genel Müdürü İsmail Güneş, İl Jandarma Komutanı Albay Tayfun Dündar, İl Emniyet Müdürü Hasan Çevik, İl Genel Meclisi Başkanı Musa Yılmaz, Kütahya Orman Bölge Müdürü Adnan Kayım, AK Parti İl Başkanı Ali Çetinbaş, ilçe belediye başkanları, STK Temsilcileri, bazı daire müdürleri ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan temel atma ve açılış töreni, Orman ve Su İşleri Bakanlığınca ülke ve bölgede yapılan yatırımların yer aldığı tanıtım filmiyle devam etti.

“SU AKAR, TÜRK BAKAR KLİŞESİ TARİH OLDU”

Törenin açılış konuşmasını yapan Kütahya Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun göreve geldiği günden itibaren Türkiye’nin ve Kütahya’nın kazandığını söyledi. Bakan Eroğlu’nun Kütahya’nın tüm taleplerini kabul ettiğini ifade eden Başkan Saraçoğlu, “Sizin göreve geldiğiniz günden itibaren hem Türkiye hem de Kütahyamız yıllarca boşa akan sularından, boş-kıraç dağlarından kurtulup dev yatırımlarla ekonomimize büyük katkılar veren tesisler kazanmaya başladı. Su akar, Türk bakar klişesi sizin döneminizde tarih oldu. 2002’den itibaren Türkiye bir değişim sürecine girdi. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın öncülüğünde her alanda çağın gereksinimlerini hatta ilerisini yakalıyoruz. Sizin sayenizde de bizler orman ve su işleri alanında bu değişimleri son noktasına kadar yaşıyoruz. Bugün sizin tabirinizle daha önce de olduğu gibi Kütahya’ya yine heybeniz dolu geldiniz. Kütahya’nın istekleri, tarafınızdan hep en yüksek kabulü gördü. Bu sebeple Kütahyalılar adına minnettarlığımızı bir kere daha ifade ediyor, şükranlarımı sunuyorum” dedi.

“KÜTAHYA’YI HİÇBİR ZAMAN BOŞ ÇEVİRMEDİ”

2014 yılından bu yana Kütahya’nın aldığı destekleri de paylaşan Başkan Saraçoğlu, “Şahsınızdan şehrimizi güzelleştirmek için ağaç istedik, bugüne kadar 15 bin 180 adet fidan verdiniz. Talimatlarınızla Hacı Azizler Mahallemize giden yolu Çınar Yolu, TOKİ ve Bölücek Mahallelerimize giden yolları da Ihlamur Yolu haline getirdik. Çamlıca Orman Köşklerini yapıp Belediyemize devrettiniz, Kütahya’nın hizmetine sundunuz. Ilıca Harlek Otelin kirası ile alakalı destek istedik. Gerekeni yaptınız. Hayvan Bakımevi ve Rehabilitasyon Merkezi yapımını tamamladık. Yüzde 40’ı olan yaklaşık 1 milyon 132 bin 800 TL’lik kısmını hibe verdiniz. TOKİ ve Uydu Kent İçme Suyu Temini Projesini üstlendiniz. İhaleye hazır hale geldi. Bunun için ayrıca teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Kütahya’yı inşa etmenin heyecanıyla durmadan çalıştıklarını belirten Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu, söz verilen 43 projenin yüzde 90’ının tamamlandığını aktardı.

“10 KÖY TAŞKINLARDAN KORUNACAK”

Başkan Saraçoğlu’nun ardından söz alan Devlet Su İşleri Genel Müdürü Murat Acu, 161 Milyon TL’ye mal olacak tesislerle 2,94 milyon m3 su biriktirileceğini, 1 il merkezi, 1 ilçe merkezi, 2 mahalle ve 10 köyün taşkınlardan korunacağını, ormanların gençleştirilmesi, bakımı ve iyileştirilmesi, orman köylülerinin desteklenmesinin sağlanacağını kaydetti.

“HİZMETLERİYLE TARİHE GEÇTİ”

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun Türkiye’ye kazandırmış olduğu hizmetlerle tarihe geçtiğini ifade eden AK Parti Kütahya Milletvekili Ahmet Tan, “Şu anda program ve proje dahilinde olup yatırım programına giren ama temel atması olmayan projelerimiz mevcut. Şu anda hala üzerinde çalışmakta olduğumuz projeler var ve bunların da açılışı inşallah önümüzdeki günlerde olacak. Kütahya’da çok ciddi anlamda bir yatırım var ve biz bu yatırımlardan dolayı Sayın Bakanımıza müteşekkiriz. Cumhuriyet tarihinde en çok HES, gölet, baraj, taşkın koruma, arıtma tesisi, içme suyu projesi yapan, en çok ağaç diken Bakanımız Veysel Eroğlu tarihe geçmiştir. Hem açılışı yapılacak hem temeli atılacak tesislerimizin ilimize hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

“KÜTAHYA İÇİN UMUT VEREN YATIRIMLAR”

Orman ve Su İşleri Bakanlığınca yapılan yatırımların Kütahya için önemine dikkat çeken Vali Ahmet Hamdi Nayir, “Sayın Bakanımızın bundan önceki ziyaretlerinde olduğu gibi bugünkü ilimizi ziyaretlerinde de ilimizin her bir ferdine dokunan, her bir ferdinin ihtiyacını karşılayan önemli hizmetlerin ya temel atması ya da hizmete alınması için bir törende olmanın mutluluğunu yaşıyor, bu mutluluğu bize yaşatan Sayın Bakanımız ve ekibine şükranlarımı arz ediyorum. 580 bin Kütahyalı olarak içme suyumuzun ve sulama suyumuzun temininde Orman ve Su İşleri Bakanlığımızı hatırlıyoruz. Ormanlarımız, taşkın korumalarımız deyince yine Orman ve Su İşleri Bakanlığımızı hatırlıyoruz. Mesire yerlerimiz, milli parklarımız deyince yine Orman ve Su İşleri Bakanlığımızı hatırlıyoruz. Hava tahminleri, erken uyarılar deyince yine Orman ve Su İşleri Bakanlığımızı hatırlıyoruz. Orman ve Su İşleri Bakanlığımızın yürüttüğü hizmetler her bir ferdimizi ilgilendiren, her bir ferdimize fayda sağlayan, umut veren yatırımlar olarak bizler açısından çok büyük kıymet ifade etmektedir” ifadelerini kullandı.

“SULU TARIM ALANI 115 BİN HEKTARA ULAŞACAK”

65 bin hektar alanda sulu tarım yapan Kütahya’nın yapılacak olan tesislerle birlikte 115 bin hektara ulaşacağını aktaran Vali Nayir, “İlimiz olarak 1 milyon 200 bin hektarlık alanımızın 646 bin hektarı ki bu toplamın yüzde 56’sı demektir, orman arazisi olarak kadastro kayıtlarımıza geçmiştir. Yani ilimizin toplamının yüzde 56’sı Orman ve Su İşleri Bakanlığımız adına kayıtlıdır. Kalan 319 bin hektar alan da tarım arazisidir. Dolayısıyla yine Orman ve Su İşleri Bakanlığımızın faaliyet alanına giren, sulama bekleyen, Orman ve Su İşleri Bakanlığımızdan ümidini kesmeyen çiftçilerimizin oluşturduğu alandır. Şu ana kadar 65 bin hektar alanımız sulu bir alana kavuşturulmuş bulunmaktadır. Bugün hizmete alınan, temeli atılanlarla birlikte bu miktar 115 bin hektara ulaşacaktır. Bu ilimizin tarımı ve ekonomisi için küçümsenmeyecek bir rakam demektir” dedi.

“KENDİMİZİ HİÇ SAHİPSİZ VE YALNIZ HİSSETMEDİK”

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun Kütahya’ya olan ilgisinden büyük mutluluk duyduklarını ifade eden Vali Ahmet Hamdi Nayir, Kütahya için yapılacaklar noktasında Bakan Eroğlu’nun her zaman desteklerini gördüklerini söyledi. Vali Nayir, “İlimizin toplam 1 milyon 200 bin hektar alanının 965 bin hektarı Orman ve Su İşleri Bakanlığımızın faaliyet alanı içerisinde yer almaktadır. Bizler, Bakanımızın ilimize her gelişinde hizmete aldığı, temelini attığı yeni alanlarla, yeni göletlerle, yeni sulama sistemleriyle geleceğimize daha ümitle bakarak ülkemizin geleceğiyle ilgili varsa sıkıntılarımız bunların aşılacağına dair inancımızı yeniden tazelemiş oluyoruz. Sayın Bakanımızın ilimize göstermiş olduğu özel ilgi bizi ziyadesiyle mutlu etmektedir. Bütün Kütahyalılarımız adına Sayın Bakanımızın bu ilgisine şükranlarımı arz etmek istiyorum. Bizler Sayın Bakanımızla birlikte bu yolda, bu güzel Kütahyamızın gelişmesi için yapılacaklar konusunda kendimizi hiç sahipsiz ve yalnız hissetmedik. Sayın Bakanımız Türkiye’nin olduğu kadar, daha fazlasıyla Kütahya’nın Bakanı olarak çalışarak, 5. Milletvekilimiz gibi hizmet ederek bizleri ziyadesiyle mutlu etmiştir. Sayın Bakanımıza ve ekibine ilimize yapmış oldukları hizmetlerden dolayı şükranlarımızı arz ediyorum. Yapılanların ilimize hayırlı olmasını diliyorum” diye konuştu.

“KÜTAHYA YİĞİT, ÇALIŞKAN VE FEDAKAR İNSANLAR DİYARI”

Son olarak halka hitap etmek üzere Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu çıktı kürsüye. Kütahya’nın, Tavşanlı’nın ve Simav’ın fahri hemşehrisi ve Kütahya’nın 5. milletvekili olarak hitap ettiğini belirten Bakan Eroğlu, “Ne zaman Kütahya’ya gelsem ayrı bir heyecan duyuyorum. Çünkü Kütahya yiğit, çalışkan ve fedakar insanlar diyarı. Kahramanlık destanının yazıldığı, bir şehitler diyarı” dedi.

“KÜTAHYA BARAJ VE GÖLETLER DİYARI OLACAK”

Devlet Su İşleri Genel Müdürü Murat Acu’ya bütün gölet ve barajı biten tesislerin sulamalarını biran önce ihale etmeleri konusunda talimat verdiğini belirten Bakan Eroğlu, bir diğer talimatını da Felent Çayının istimlakıyla ilgili verdi. Kütahya’nın son 15 yılda 13 Milyar TL yatırım aldığını aktaran Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, “Bu sene yapacağımız yatırımlarla birlikte 13 milyar TL’yi de aşacağız. Kütahya’da doğru dürüst baraj yokken 13 baraj, 5 gölet yaptık. Şimdi 15 barajın ve 3 göletin yapımı devam ediyor. Kütahyamızı baraj ve göletler diyarı yapıyoruz. Bir tek dere ıslahı yokken 94 tane derenin ıslahını yaptık. Biz dere ıslahı yaparken kamulaştırma yaparken kamulaştırma yapmayız hiçbir yerde. Kütahya’da bu konuda bir ilki yaptık. Felent Çayı istimlakları yapılsın ve dere Kütahya’mızın gerdanı olsun diye talimat verdim. Türkiye’deki en yüksek maliyetli dere ıslahı 50 milyon TL civarında ama Kütahya’ya bu yakışır” ifadelerini kullandı.

“ORMAN TEŞKİLATI KIRSAL KALKINMANIN LOKOMOTİFİ OLACAK”

Orman köylülerine verilen destekler başta olmak üzere Bakanlığın çalışmaları hakkında bilgiler veren Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, daha yeşil bir Kütahya için de çalışmaların sürdüğünü kaydetti. Bakan Eroğlu, “Orman köylülerimize gelir getirici ormanlar kuruyoruz. Bunun 3 yıl yeri, bakımı, masrafları bizden 49 yıllık geliri ise vatandaşımıza ait. 14 tane bal ormanı kurduk. Kütahyamızı şifalı bal üretim ve ihracat merkezi haline getireceğiz. Arıcılık yapmak istiyorsanız ve yeriniz yoksa size ormandan yer, paranız da yoksa size yüzde 20’si hibe, yüzde 80’i faizsiz maddi destek sağlayacağız. Çiftçilerimizin süt sığırcılığı, koyun ihtiyacınızı karşılamaya hazırız. Orman Teşkilatı artık kırsal kalkınmanın lokomotifi olacak. Bunun sözünü veriyorum. Bütün okul bahçelerini, hastane avlulularını, mezarlıkları ağaçlandırıp, muhtarlarımıza ne kadar fidan isterlerse veriyoruz. Gayemiz Kütahyamızı ilçeleriyle birlikte yemyeşil yapmak. Yemyeşil bir Kütahya için biz hazırız. Kütahya’da yapılacak çok şey var. Otomatik meteoroloji ölçüm istasyonunu her yerde kurduk. Artık Kütahya’nın hava durumu bütün dünyadan görülebiliyor” şeklinde konuştu.

“KÜTAHYA’YI TERMAL TURİZM MERKEZİ YAPACAĞIZ”

Kütahya’yı sanayi, tarım, termal turizm, kongre turizmi, sağlık turizmi açısından geliştirmek istediklerini aktaran Bakan Veysel Eroğlu, “Termal turizm noktasında büyük bir seferberlik yapıyoruz. Kütahya’yı termal turizm merkezi yapacağız. Afyonkarahisar’la yarıştıracağız. Bir diğer müjdem de hızlı tren geliyor. Eskiden Kütahya’dan İstanbul’a gitmek 8 saatti. Şimdi Kütahya her tarafa ulaşabiliyor. İstanbul’u, Ankara’yı, Antalya’yı İstanbul’a yakınlaştırdık” dedi.

“CENNETİ GÖRMEK İSTEYEN KÜTAHYA’YA GELSİN”

Kütahya’nın doğal güzellikleriyle turizmde ön plana çıkması için Tabiat Turizmi Master Planı hazırladıklarını kaydeden Bakan Eroğlu, “Kütahya’da cennet gibi yerler var. Cenneti kafasında canlandırmak isteyen varsa gelsin Kütahya’yı görsün. Bunun için tabiat parkları, mesirelik alanlar kuruyoruz. Ayrıca bununla ilgili Eylem Planı hazırladık. Maksadımız Kütahyamızı hem sanayide, hem tarımda, hem de turizmde kalkındırmak. İnşallah Kütahya’nın bahtı açık. Kütahya’ya 3 tane şehir ormanı, 15 tane mesirelik alan kurduk ama yeterli değil. Yeni talepler var milletvekillerimizin taleplerini de dikkate alarak Domaniç tarafında güzel bir mesirelik alan kuracağız, kurulan alan dünya çapında bir yer olacak” diye konuştu.

“SAYIN CUMHURBAŞKANIMIZ KÜTAHYA’YI ÇOK SEVİYOR”

Başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere Kütahya’da hayat geçirilen yatırımlarda emeği geçenlere teşekkür eden Bakan Eroğlu, “Sayın Cumhurbaşkanımız her Kütahya’ya gelişimde, “Veysel Hoca ne gerekiyorsa yap, sen o bölgenin evladı olarak Kütahya’nın bütün tesislerini bitir” demiştir. Bu yüzden huzurunuzda Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a teşekkür etmeyi bir borç biliyorum. Başbakanımız Binali Yıldırım’a teşekkür ediyorum. Sayın Valimizle Bilecik’te çalıştık, çok çalışkan bir valimiz. Sayın Valimize ve milletvekillerimize, AK Parti Kütahya teşkilatımıza da teşekkür ediyoruz” dedi.
Daha sonra Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Kütahya Valisi Ahmet Hamdi Nayir ile diğer protokol üyeleri hep birlikte butona basarak 8 tesisin temel atma ve açılışını gerçekleştirdi.

Temel atma ve açılış töreninde çekilen kuranın ardından Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Kütahya Valisi Ahmet Hamdi Nayir ile diğer protokol üyeleri tarafından 5 aileye ORKÖY Sertifikası, 10 aileye Gelir Getirici Tür Sertifikası verildi.

161 Milyon TL maliyetli 8 tesisin temel atma ve açılış töreni bin adet ceviz ile 2 bin adet badem olmak üzere 3 bin fidanının vatandaşlara dağıtılmasıyla sona erdi.