Gazetemiz 23 yaşında

Gazetemizin temel amacı halkımızı aydınlatmak, bilenin bildiğini bilmeyenle paylaşmak, doğru ve tarafsız haberle her konuda her görüşe ortak yer verip, okuyanların onun bunun yönlendirmesiyle değil, kendi beyniyle hareket etmesini sağlamaktı. Domaniç’e hizmet veren kim olursa olsun, onun yanında olmaktı. Bunun için de ‘ YA DOMANİÇ İÇİN BİR ŞEYLER YAP YA DA YAPANLARA ENGEL OLMA’ sloganımızı kendimize felsefe edindik. Küçük yerlerde büyük adam çok olurmuş bilemedik. Her büyük ‘adam’ bizi bir yerlere yaftalayıp şucu bucu demesiyle de ‘ BU GAZETE BİR FİRİN DEĞİL BİR KÜLTÜRÜN GAZETESİ ‘ sloganımızı geliştirdik.

Yıllarca Tunçbilek’te işçilikten geçinmiş halkımız, son yıllarda da İnegöl’e göç etmeye başlamış. Doğuşun toprağı Domaniç’te, Hayme Ana torunları askeri ücretle İnegöl’e gidip geliyorlar. Askeri ücret ise çaya simide yetmiyor. Bu durumda Tunçbilek emeklisi babaya kredi çektiriliyor. Ana’nın bağdan bahçeden ürettiği İnegöl’ e taşınıyor. İlçemiz, coğrafi ve ekolojik olarak geniş imkanlara sahip ancak iyi bir siyasetçi yetiştirememişiz. Halen de yeterli siyasi adamımız yok sayılır. Domaniç’linin doğduğu topraklarda doyması mümkün müdür diye yaptığımız araştırmada, karşımıza çıkan bilgiler. Bunun mümkün ve çok kolay olduğunu gösterdi bize.

Formül: T.D.T Doğuşu toprağı Domaniç’te her yıl iki büyük festival oluyor. Biri Hayme Ana Şenlikleri, diğeri Güreşlerimiz. On binlerce insan geliyor. Her gelen dağlarımıza, doğamıza hayran kalıyor. Ama her gelen aç gidiyor. Şu halde tarihsel değerlerimizi ön plana çıkartarak düzenleyeceğimiz festivallerde İlçemize gelip doğamıza hayran kalanlara, doğal tarımla ürettiklerimizi satmak. Yani Yörük atalarımızın yaptığını yapmak. El emeği göz nurunu, üretip pazarlamak. Hayme Ana torunuyuz ya… T.D. T. Yani Tarih, Doğa ve Tarım ile marka olmamız işten değil.
Yıllardır bu bağlamda yazılar yazar, lobiler oluşturmak için çabalarız.. Dağlarımızda dağcılık turizmi için yerler açılsın. Köylümüz organik tarımını buralarda pazarlasın, Sarıot Fasulyemiz, Bulamur Üzümümüz, Sefa Çileğimiz, Sarıkızımız, Alabalığımız, Durabey Patatesimiz…. Marka olsun isteriz. Bunun için kendi imkânlarımız ile festivaller bile yaptık. Dağda yürüyüş parkurları, olsun istedik. Ertuğrul Gazinin Osmanlı Devleti düşüncelerinin filizlendiği Sivrice Tepesine Tefekkür eden Ertuğrul Gazi Heykeli yapılsın, Domaniç’in girişine Kayı Parkı kurulsun. Kucağında çocukla, bir Hayme Ana heykeli yerine asil duruşuyla Doğuşun Toprağını simgeleyen güçlü bir Hayme Ana figürü yapılsın dedik….

Niye olmadı biliyor musunuz.

Bencillik, dar görüşlülük, siyasi çıkarlarımızı ilçe çıkarlarının önünde tutmamız, ha bide münafık alacalarımız, v.s. hep engel oldu. Zamanla gördük ki bu fikirleri bizden önce kimler kimler dillendirmiş te adamların ömrü de sermayesi de bitmiş. Evet, Domaniç Gazetesi okurları, abone ücretine az bulup bize yıllardır destek verenler. Domaniç için kendini paralayanlar. Sizin, bizim sayımız çok fazla ama alacaların, siyasi bozguncuların, bencilerinde gücü ve sesi de bizden fazla. Doğduğumuz topraklara hizmet edeceksek, her olumlu işi desteklemek boynumuzun borcu. Her sorunda yetkili arayan, şunu yapın bunu yapın diye yattığı yerden talimat veren moral bozan sineklerin kökünü kurutmak sesini kısmak bizim işimiz. Hayme Ana Torunları, Osmanlı Torunları, layık olduğu yere gelecekse, hep birlikte gelecek. Bunun için hep birlikte Ak Partili, MHP’li veya CHP’li olmamıza gerek yok. Bunun için hepimizin aynı mezhepten aynı tarikattan olmasına gerek yok. Domaniçliler için ortak payda, farklı görüş ve inanıştaki insanların, ortak noktası Domaniç olmalı. Başarı kıskanılmamalı, paylaşılmalı. İş ve hizmet şundan bundan beklenilmemeli. İşe önce kendinden başlamalı. Sonuç olarak. 23 yıl önce gazetemizi kuran Şerif Yılmaz’a 3 yıl bu gazeteyi yöneten Mehmet İmdat Uysal’a ve 11 yıldır bize abone olarak, reklam vererek destek veren halkımıza teşekkür ederiz.

Domaniç Gazetesi Ailesi