Sokak hayvanları kısırlaştırılarak kuduz aşıları yapıldı

Domaniç Belediyesi tarafından, ilçe merkezinde bulunan sahipsiz sokak köpekleri kısırlaştırılarak aşıları yapıldı.

Son günlerde yaşanan şikayetler üzerine harekete geçen Domaniç Belediyesi, özel bir firmayla anlaşarak sokaklarda bulunan başıboş köpekleri kısırlaştırma ve aşılama çalışması başlattı.

Ekiplerce toplanan sokak köpeklerinin, Belediyeye ait oto garajında oluşturulan mobil ameliyathanede uzman veterinerler tarafından kısırlaştırma işlemi gerçekleşiyor.
Kısırlaştırma çalışmalarını yerinde inceleyen Belediye Başkanı Sahvet Ertürk, yaptığı açıklamada, sokaklarda bulunan başıboş ve sahipsiz hayvanlarla ilgili yaşanan sıkıntıları ortadan kaldırmak için böyle bir çalışma yapma gereği duyduklarını söyledi.

Köpeklere, 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu ve yönetmeliği gereği işlem yapıldığını belirten Ertürk, “Halkımızın sağlığı ve güvenliği için sokak hayvanlarına veteriner hekimler tarafından sağlık taraması yapılıyor. Kısırlaştırılıp, kuduz aşısı ve gerekli bakımı yapıldıktan sonra kulaklarına küpe takılan hayvanlar, iki günlük müşahede sürecinin ardından doğal ortama tekrar bırakılıyor. Kimsesiz başıboş hayvanlar kısırlaştırılması ve aşıları çağımıza uygun yöntemlerle sokak köpeklerinin üremenin önüne geçilerek kısırlaştırılıp kuduz aşıları ve iç-dış paraziter iğneleri yapılarak kulaklarına kırmızı renkli küpeleri takılıyor. Doğal yaşamına bırakılıyor. Biz belediye olarak 5199 sayılı hayvan koruma kanunun belediyeye yükledikleri yükümlülükleri getiriyoruz. Merkezi İstanbul’da bulunan veterinerlik firması tarafından yürütülen işlemler sonrası vatandaşlarımızın bu hayvanlardan korkmamaları gerekmektedir” dedi.