Berçin Kulesi Göçüyor Domaniç Seyrediyor

DOMANİÇ GAZETESİ
30 Temmuz 2007
Haberi ulusal basında da yer almıştı

Berçin Köyü Tarihine Sahip Çıkılmasını İstiyor
Kütahya’nın Domaniç ilçesine bağlı Berçin köyünde bulunan ve Eskişehir Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından acilen restore edilmesi tavsiyesinde bulunulan, İzmir Röleve Anıtlar Müdürlüğü’nden de onay alan Berçin Köyündeki Tarihi Gözetleme Kulesi, 2002 yılında çıkan bu kararların uygulanacağı günü bekliyor.

Berçin Köyü Muhtarı Hakkı Uyar tarafından değerlendirilmeye alınan Gözetleme Kulesi, yapılan araştırmalar sonucu Batı Anadolu’da görülen Gözetleme Kuleleri’ne benzediğinden restore edilip korumaya alınmasına karar verildiği halde 6 yıldan beri yıkılmaya terk edilmiş durumda bekliyor.

Bu ve benzeri haberleri defalarca hem Domaniç Gazetesin de hem de ulusal basında gündeme getirdik. Her gelen Kaymakam 3 ay Domaniç ve köylerini tanıma turlarını tamamladıktan sonra, Domaniç’in kurtuluşu için gerekli bilgileri topladı. Günlerce haftalarca anlattık. Ortak kararlar alındı. Eylem planı belirlendi ve harekete geçildi. Kaymakamın tayini çıktı ve gitti. Sonra sil baştan yaptık. Yıllarca aynı tekrarları defalarca yaşadık. Bazen Vekil seviyesine kadar işi getirdiğimiz de oldu. Yetkililer geldi. “ Domaniç bizim için ÇOOOK ÖNEMLİ” diyerek kolları sıvadılar. 5 yıllık vekillikleri bitti ama bizim tarihi değerlerimiz bir adım öne çıkamadı.

SUÇLU KİM ?
1 Kaymakam, 2 Vekil, 3 Siyaset, 4 Yerel Yöneticiler, 5 Domaniç’in İLERİ GELENLERİ.
6 Hiç Biri…
İlçemizde çok büyük düşünürler fikir üretenler var. Meydanlarda parklarda onlara bir kulak verin. Erdoğan da kimmiş. Kılıçdaroğlu yanlarında sıfır, Bahçeli ne anlarmış. Bir güç bizimkileri bir başbakan yapsa değil Domaniç, Bırak Türkiye’yi dünyamızı Güneş sistemimizi kurtaracak akil adamlar var.
O kadar yüksekten uçuyorlar ki, Berçin kulesi göçüyormuş, Sivrice tepesi turist kaynaya bilirmiş. Domaniç Tarihi özellikleri, doğal güzellikleri ve Tarım ürünleri ile kendi karnını doyurabilirmiş. Umurlarında değil. Böyle basit konularla uğraşmazlar Domaniç’in akilleri.
Domaniç’in bir de Avam tabakası var ki bunlar çoğunluktalar. Bunlara göre, her şeyin suçlusu; ONLAR. Bir yolu yaptıramayanlar, adliyeyi kaptıranlar. Domaniç’i sömürecek fabrikaları ilçeye getiremeyenler. ONLAR Kim diye sormayın bilmezler. Ya kredi ile alınan akıllı telefonlardan ya da köşe başlarından akşama kadar elini taşın altına koyanları suçlar, küfür koleksiyonlarını geliştirirler.

Domaniç’i peşkeş çektirmeyiz

Ha birde “Domaniç’i peşkeş çektirmeyenler” grubumuz vardır ki. Düşman başına…
Kendileri bir şey yapmaz. Yaptıkları yapılanlara ve ya yapılacaklara engel olmaktır.
Kısacası sevgili okurlar. Domaniç kendi yağı ile el aleme aman demeden kavrulacak potansiyele sahip. Yeter ki değerlerimize sahip çıkalım.
Berçin kulesi göçüyor. 2002 yılından beri verilen mücadelede bir adım ileri gidilemedi. Kulemiz turizme açılsa, Ebe çamlığımız, Ebe Hatun türbemiz, Mağaralarımız tabiat alanlarımız hizmete açılsa biz kendi ürünümüz ile kendi karnımızı doyururuz. Bunun için de ne Kaymakam’a ne Belediye Başkanına ne vekile küfretmeye gerek yok değerlerimiz değerlenmiyorsa suçlu; Sahip çıkmayan biziz.
İstiklal Marşı Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un bir dizesinde dediği gibi ; “Sahipsiz vatanın batması haktır, sen sahip çıkarsan bu vatan batmayacaktır”