HER MEVSİM DOMANİÇ

Benim için Domaniç hep ilkbahardır. Kora benzetilen bir enerji kaynağıdır ilkbahar. Doğa canlanır, ölü toprak dirilir. Kurumuş ağaçlar, yeşermeyecek gibi duran çiçekler açmaya başlar. İnsanlar canlanır, cıvıl cıvıl olur. Yeniden diriliştir, doğuştur, uyanıştır. Her şey yeniden başlar. Günler uzar, vakitler zamanlar çok olur. Domaniç için yüreğim ilkbahar atar.

Domaniç aslında hep yaz olmayı hakediyor. İlkbahardan sonra dirilmiş olan doğa bütün nimetlerini ortaya sereriveriyor yaz ayında. Zengin doğal kaynakları ve bozulmamış bakir doğası ile turizm açısından bir cazibe merkezinin bütün nimetlerini barındıran ve Biyolojik çeşitliliği ve nadir bulunan bitki türleri ile süslenmiş dağları,yaylaları, tepeleri, vadileri ile dogasıyla,insanı hep Domaniç için yaz mevsimi hayal ediliyor.

Ve sonbahar çalıveriyor Domaniçlinin kapısını. Sonbahar uzun sürer Domaniç’te. Bizlere sunduğu renk cümbüşünden ziyade umutların hayallerin birer birer daldan düşmesi gibi beklenen bütün güzellikler teslim olur doğanın kanununa. Umutlar sararmaya başlar ve ve en acımasız günlerin başlayacağı habercisidir Domaniç’li için sonbahar.

Kış başlar Domaniç’te. Her şey teslim olur borana, kara. Göz alabildiğine acımasızca yağan kar, beyaz gelinlik gibi süslesede Domaniç dağlarını Domaniç insanının umutları ve hayalleri için bir ilkbahar şarttır…Kar çetindir. Gecit vermez işçisinin işine gitmesine, ekmegini gurbette arayan Domaniç’liye. Domaniç ekonomik ve kültürel anlamda hep ilkbahar misali dirilmeyi,yaz mevsimi gibi bütün zenginliğini en güzel günlerini yaşamak için düşler kurup kardelen çiçeği misali bütün olumsuzluklara direnmeye devam ediyor. Domaniç insanı bir kardelen çiçeği hesabı mücadelesinden bir adım geri kalmayarak, direnip içinde barındırdığı ilkbaharların ve yazların düşlerine yatıyor. Aslında düşlerki kırlarda bayılarak dolaşmaktan daha ziyade; Koca dağa tırmanma şeridi veya üçüncü bir şerit, Tunçbilek_Güney arası yolun biran evvel bitirilmesi, Gurbette değilde kendi memleketinde ekmeğini kazanmak adına iş sahaları,fabrikalar gibi hayalleri ve beklentileri var Domaniç’linin.

Sivrikayada Ertuğrul Gazi’nin tefekküründen kalan mirası sürdürürcesine.

Domaniç’li,Osman Gazinin gördüğü rüyayı Şeyh Edabali’nin yorumlaması gibi,gördüğü düşleri ve hayal ettikleri Domaniç’i yorumlayacak ve inşa edilecek günleri ve kişileri bekliyor.

Ey Domaniçlilerin hayallerini yorumlayacak siyasiler, STK’lar. Bu anlamda Mülki ve İdari bazka her kesime iş düşmekte ve Domaniçliye Domaniç’te dört mevsimi de yaşatma konusunda biraz daha gayret ve özveri gerektiriyor sizlere.

Hal böyleyken Domaniç her mevsimde bir başka güzeldir aslında.

Her mevsimi doyasıya yaşar ve yaşatır, yaşayabilene.