Kolorektal Kanseri teşihisi için hafta içi her gün kontrol yapılacak

‘Kolorektal Kanseri’ farkındalık ayı münasebetiyle Domaniç İlçe Hastanesi tarafından hafta içi hergün İlçe hastanesinde erken teşhis için kontrolleri yapılabilecek.

Bağırsak Kanseri (kolorektal kanseri), kalın bağırsağın kanseridir. Kalın bağırsağın (kolon ve rektum bölümü) polip ve kanserleri çoğu kez iyice büyüyene kadar belirti vermezler. Ancak tarama programları ile erken dönemde kanserleri saptamak ve tedavi etmek mümkündür.

Belirtileri; bağırsak alışkanlığında değişiklikler olması (ishal veya kabızlık), büyük abdestte kan görülmesi, büyük abdest yapılamaması, gaz çıkartılamaması, hızlı kilo kaybı ve yorgunluk hissi olması.

Bağırsak Kanserine yakalanmamak için; sigara içilmemeli, beslenmeye dikkat edilmeli, bol miktarda meyve, sebze tüketilmeli, fazla yağlı yiyecekler tercih edilmemeli, kızarmış, yanmış, ızgarada pişirilmiş etlerin sık tüketiminden kaçınılmalı, fiziksel olarak aktif olunmalı, kilo alınmamalı, içki tüketiminden kaçınılmalı.
Taraması; 50-70 yaş arasındaki bireylere iki yılda bir kez dışkıda kan tetkiki yapılır, 10 yılda bir ise kolonoskopi (özel bir aletle kalın bağırsağın incelenmesi) yapılır.