BEN KİM MİYİM?

Yakın zamanda kulağıma çeşitli dedikodular gelmeye başladı. Yeni bir yazar türedi kim, neyin nesi ? kimin fesi? diyenler oldu.
Ben kim miyim?
Alelade bir köylü kadınıyım sadece..
Kökleri burada lakin kendi başka yerde doğmuş büyümüş, gurbeti görmüş, gurbetin tozunu toprağını yutmuş biri sadece…
Eskişehir’de doğdum büyüdüm. Ama köküm burada soyum sopum belli Domaniçli Çukurca Beldesi Küçükler Mahallesi’nden Kara Ali’nin torunu. . Babam evin tek oğlu, yaşadığı mahallenin haylice zengin ağanın uçarı ele avuca sığmayan oğlu…
Çukurca o zamanlarda köy tabi babamın gençliğinde muhtarlık var. Babam o sırada görev yapan Muhtarla papaz olmuş. Bakmış Dedem işler ters gidiyor başına bela alacak bu oğlan diye Eskişehir’de ev yaptırıp kısaca def etmiş başından.
Ben Eskişehir de doğdum ilk, orta, lise derken büyüdük. Evlilik yolu ile nasip kısmet deyip köklerimin olduğu yere beldeme geri döndüm. Allah bağışlarsa iki evladım oldu onları büyüttüm. Köyde yaşamayı gerekti şekilde hayatımı idame etmeyi öğrendim. İlk geldiğim zamanda burada durmaz diyenlere inat yaşadım.
İnsan kendi öz vatanın da gurbetçi olur mu? Evet ben yabancıyım. Kendi öz vatanımda gurbetçiyim. Gel zaman git zaman bir parti den üye olmam için teklif edildi. Oldum da. ..
Yavaş yavaş kendimi ispat ettim kadın başına ne işin var diyenlere inat yürüdüm hedeflediğim yolda emin adımlarla ilerledim. Tek gayem kadının istediğinde neler yapabileceğini her şeyin üstesinden gelebileceğini ispat etmekti.
Çünkü sadece kadının, çocuk dünyaya getirip büyütmek, yemek, bulaşık ve çamaşır yıkamaktan ibaret olmadığını anlatmaktı. Tabi inandığım yürüdüğüm yolda tek destekçim dayanağım kıymetli eşim oldu. Her işin üstesinden geleceğimi biliyordu ve her zaman hal ve hareketleri ile de belli ediyordu. Biraz mecburiyetten biraz da kadınına güvendiği için bütün yapılması gereken ne varsa benim yapmamı istiyordu. Ama olsun sağ ve sağlıklı idi o bana yeterdi.35 yaşından sonra direksiyon başına bile geçmiştim. Yapmam gerekli idi yapmıştımda çünkü kendime güveniyor,zaman onu gerektiriyordu.
Aklımda tek düşünce önümde tek yol vardı. Girdiğim her işte alnımın akıyla çıkmaktı. Eşim de çocuklarımda benim o yolda emin adımlarla yürüyeceğimi biliyor inanıyor ve güveniyorlardı.Bende olması gereken neyse onu yaptım. Evlilik bunu gerektiriyordu. Kadın eşine dağ Yoldaş, erkek de hanımına arkadaş yoldaş olmalıydı. Evlilik böyle sürer sürmeli de…
İşte ben buyum Alelade bir Köylü Kadını. .
Eşini de kendini de kimseye muhtaç ettirmeyen, olmasın diye gecesini gündüzüne katan alelade bi köylü. .
Eşime buradan gönül hoşluğu ile haykırabilirim ki Hasan senden Allah bin kere razı olsun. Rabbim ayağına taş dahi değdirmesin. Evini haneni bana emanet ettiğin için sana çok teşekkür ederim.
İşte ben buyum ..
Yüreğinden geçenleri hiç çekinmeden karalayan ve herkes ile paylaşan alelade bir köylü kadınıyım. .
Kimmiş neyin nesiymiş diyenlere…
HER BAŞARILI ERKEĞİN ARKASINDA SAĞLAM KARAKTERLİ BİR KADIN VAR SÖZÜNE İSTİNADEN HER BAŞARILI KADININ ARKASINDA ONA YALÇIN DAĞLAR MİSALİ DAYANAK OLAN SAĞLAM KARAKTERLİ BİR ERKEK VARDIR