Yanan orman ağaçlandırılıyor

DCIM/100MEDIA/DJI_0187.JPG

Orman Bölge Müdürü Adnan Kayım, 10 Eylül 2017’de Çukurca beldesi yakınlarında bulunan Ballıca mevkisinde çıkan orman yangınında yaklaşık 350 hektar alanın zarar gördüğünü hatırlattı.

Kayım, devletle milletin el ele veripte iş birliği neticesinde söndürdüğü bölgenin ağaçlandırılmaya hazır hale getirilmesi için çalışmalara başlandığını ve bölgenin yeniden yeşereceğini dile getirerek şunları kaydetti:
“İş makineleriyle yürüttüğümüz çalışmalar neticesinde zarar gören alanları ağaç dikimi ve tohum atılması için hazır hale getirdik. Yaptığımız çalışmalar neticesinde 8 milyon 869 bin 200 adet Karaçam tohumu çizgi ekimi ile toprakla buluşturuyoruz. Aynı zamanda yaklaşık 600 kilo tohumu da toprakla buluşturmuş olacak. Bundan sonraki süreçte yaklaşık 736 bin fidan dikerek bir yıl içinde yanan alanı eski görünümüne kavuşturacağız. Birkaç yıl içinde de burasının tekrar yeşil görünümüne kavuşacağını hep birlikte göreceğiz.”

Kayım, bölgede küllerinden yeni bir orman doğacağını sözlerine ekledi.

Ayrıca, yanan bölgede tohumlama çalışmalarıyla birlikte kesim çalışmalarıda devam ediyor.

Domanic Orman İşletme Müdürlüğü İşletme Şefi ile birlikte 3 muhavaza memuru, 25 orman işçisi ve 33 köylü yanan bölgede çalışıyor.
Alana tohumlar kadın eliyle ekiliyor.