DOMANİÇ İÇİN SEVİNİP ÜZÜLMEK

Öncelikle bu hafta Yerel Gazetemiz olan Domaniç Gazetesine dikkat çekmek istiyorum. Yerel gazeteler, kalkınmışlığın gelişmişliğin ve demokrasinin en önemli göstergelerindendir. Yerel gazeteleri güçlü olmayan, şehirler güçlü değildir. O şehirlerde çoğu şeyler, halkın istediği gibi değil, halka hükmedenlerin arzuladığı şekilde gerçekleşir ve uygulanır. Haklının değil, güçlünün dediği olur.
Yerel gazeteler, öncelikle bunun için vardır. Halkın isteklerini dile getirir, güçlünün değil, haklının sesi olmak için çaba harcarlar. Bunu da ancak, halk adına gazetecilik yapan, gücünü halktan alan yerel gazeteler ve gazeteciler yapabilir.
Yerelde gazetecilik yapmak, büyük özveri gerektirir. Yerel gazeteler çok kısıtlı imkanlarla ve güç şartlarda yayınlanır. Çok sayfalı, renkli, ihtişamlı değillerdir belki, ama her satırı o yöreyi anlatır. İçindeki 15_20 haberin tamamına yakını, yayınlandıkları şehre aittir. O gazeteleri ‘yerel’ yapan da, zaten bu yönleridir.
Gazete bayisinden belki daha ucuza ve daha çok sayfalı cicili bicili bir gazete alabilirsiniz, ama içinde siz yoksunuzdur, komşunuz yoktur, belki yaşadığınız şehirden bir haber bile yoktur. Ülke gündemine dair fikir edinebilirsiniz, ama yaşadığınız şehirde neler olup bittiğini, o gazetelerden tam olarak öğrenemezsiniz. Ertesi gün de durum değişmez… Yerel gazetelerin, ne bir siyasetçiyle, ne bir finansörle, ne de bir ideolojik zümre ile göbek bağı olmamalıdır ki, tamamıyla halk adına yayıncılık yapabilsin. “Resmi ilanımı alır, yan gelir yatarım” diyen yerel gazeteler de topluma pek fazla bir şey veremez. Vermesi de beklenemez… Bu anlamda yerel gazetemiz olan Domaniç Gazetesi bizler için önemlidir ve önemli olmasıda gerekmektedir. Diyorum ki; “Domaniç Gazetesi okuyor,ilçemden ve köylerimden haberdar oluyorum”. Domaniç Gazetesi çalışanlarına başarılar diliyorum. Çünkü Domaniç adıma sevineceğim ve üzüleceğim haberleri okuma ve öğrenme fırsatı buluyorum ve bölge halkına bu fırsatı en güzel şekilde aktarıyor ve ulusal anlamda bizlerin sesi oluyorlar.

İki haftalık,Gazetemize bir göz atarsak, Domaniç gündeminin aslında ne kadar dolu olduğunu,Domaniç adına mutlu olacağımız o kadar güzel haberlerin var olduğunu görüyoruz. Bizler okuyup geçiyoruz. Domaniç için sevinmeyi üzülmeyi düşünmüyoruz bile. Ama ben sizler icin bu hafta sevindirici bulduğum beş haberi kısa kısa yazıp paylaşmak istiyorum. Çünkü ben Domaniç için umutlandım, mutlu oldum.
* Kütahya İl Milli Eğitim Müdürlüğü, gönderilerinde kullanmak üzere kendi pullarını oluşturması ve Kütahya tanıtımına katkı sağlamak amacıyla yapılan pullar içerisinde Hayme Ana’nında var olması.
* Geçtiğimiz hafta İlçemiz Çamlıca ilk ve ortaokulunda düzenlenen etkinlikte, “Sivil Savunma Günü ve Deprem Haftası” etkinliklerinde öğrencilerin hazırladığı tiyatro ve çeşitli gösteriler yer almıştı. AFAD ekiplerinin bunu çok beğenip tiyatro gösterisinin Simav’da da perde açması.
* Elektrik başvurusu ve tahliye işlemi için artık ilçe dışına gitmenize gerek kalmaması ve Pazartesi günleri bu hizmeti ilçemizde almamız olması.
* İlçemize bağlı Çarşamba köyünde bulunan sağlık evinin eski ve yetersiz olması nedeniyle, modernize edilen sağlık evinin hizmete açılması.
* Domaniç Belediyesi’ne, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından vidanjör kamyonu hibe edilmesi ve Araç filosuna bir yenisini eklemesi ve Belediye Başkanı Sahvet Ertürk bey’in belediyenin ve vatandaşların ihtiyaçlarının bir bir giderilmesi konusundaki azmi ve kararlılığı.
Bunlar benim için Domaniç adına sevinmek için ve umudumun devamlılığı adına güzel olan ve yerel gazetemizde yayınlanıp ulusal bazda duyulan haberlerden. Tabiki trafik kazaları bitirilemeyen yollar,bozuk olan köy yolları ve köylerimizin içme suyu sıkıntılarıda bizleri üzen canımızı sıkan ve giderilmesi için projelerin üretilmesini beklediğimiz sorunlar. Bizler Domaniç halkı olarak Domaniç için kocaman kocaman umutlar beslemeye devam edeceğiz.