CENGİZ AYTMATOV / TOPRAK ANA

Cengiz Aytmatov Sovyet Kırgız edebiyatçı, gazeteci, çevirmen, diplomat, ve siyasetçi. Türk Dünyası’nın ünlü yazarlarından. Dünya edebiyatında tartışılmaz bir yere sahip kitaplarıyla Türk kültür zenginliğini bütün dünyaya tanıtan yazar, edebiyatçı.
Babasını 1937 yılında kaybeden, İkinci Dünya Savaşı yıllarını babasız geçiren ve çocukluğundan itibaren çalışmak zorunda kalan Cengiz Aytmatov Toprak Ana kitabında İkinci Dünya Savaşı yıllarında geçen hüzün dolu bir hikayeyi işliyor.
İkinci Dünya Savaşı sırasında Kırgız köyünde tüm erkeklerin birer birer cepheye çağrılması, geride kalan kadınların hayatta kalma mücadeleleri anlatılmakta. Köyde savaş yıllarında ocağına ateş düşen kadınlardan sadece biri Tolganay Ana. Açlığın, sefaletin, bekleyişlerin, sona kalan umut kırıntılarının hüznü boğazınıza kocaman bir yumru oluyor okurken…
135 sayfalık ince bir kitap Toprak Ana. Duyguyla acıyla dolu. Başka bir kalem bu kadar kısa ve öz yazamazdı herhalde savaşın insanlardan alıp götürdüklerini. Kısa ve öz anlatımıyla her duyguyu, her anı ustaca sığdırmayı başarmış yazar.
İkinci dünya savaşı sırasında eşini ve oğullarını kaybetmiş Tolganay’ın Toprak Ana’yla dertleşmesiyle başlıyor. Tek bir aileden bakmış savaşın izlerine, geride bıraktıklarına.. Tolganay ana gibi binlercesi yaşadı, tattı o duyguyu. Binlerce ana yandı, binlerce ocak söndü.
Savaşın sadece cephede çarpısanları etkilemediğini üç oğlunu ve eşini cepheye göndermiş bir kadının ağzından aktarmış bizlere hece hece… Ve savaşın gerisinde kalan kadınların, çocukların hayat mücadelesinden bahsetmiş… Çaresizliği, sefaleti ve kadınların yoktan var edip dimdik durabildiğini, gücünü anlatmış bizlere.
Kurtuluş Savaşı’nda, Çanakkale’de şehit verdiğimiz binlerce askerimiz ve o dönemleri yaşayan analarımız geldi aklıma. Bu vatan kolay kazanılmadı.. Boş yere yazılmadı destanlar… Boş yere yazılıp bestelenmedi İstiklal Marşımız.

“Bastığın yerleri ‘toprak!’ diyerek geçme, tanı:
Düşün altında binlerce kefensiz yatanı.
Sen şehit oğlusun, incitme, yazıktır, atanı:
Verme, dünyaları alsan da, bu cennet vatanı.”

18 Mart Çanakkale Şehitlerini andığımız Pazar Günü başta MUSTAFA KEMAL ATATÜRK ve Silah Arkadaşları olmak üzere Çanakkale’de şehit düşen tüm kahraman askerlerimizi minnetle, saygıyla aniyorum ruhları şad olsun.

Kitapla Kalın….