Kaymakam Gilan, madende çalışan kadınlara karanfil hediye etti

Domaniç’in Kırık köyü Sakızlık Mahallesi’nde taşeron bir firma tarafından işletilen Magnezit taşı maden işletmesinde çalışan kadınlara İlçe Kaymakamı tarafından karanfil hediye edildi.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle Kaymakam Tufan Bağır Gilan, İlçe Jandarma Komutanı Ali Çelik ve kadın Astsubay ile birlikte Sakızlık mahallesindeki maden işletmesinde çalışan kadınları ziyaret ederek birer karanfil hediye ettiler.

Çalışan kadınlar ile sohbet eden Gilan, “8 Mart 1857 tarihinde ABD’nin Newyork kentinde 40000 dokuma işçisi daha iyi çalışma koşulları istemiyle bir tekstil fabrikasında greve başladı. Bunun üzerine güvenlik güçleri işçilere saldırdı ve çıkan arbede sonucu yangın çıktı. Yangın sonucu ne yazık ki 129 kadın can verdi. Bu elim olay haliyle dünyada büyük bir yankı uyandırdı. 16 Aralık 1977 tarihine kadar çeşitli kuruluşlar bu günü Kadınlar Günü olarak ilan etti. Ve nihayet 16 Aralık 1977 tarihinde Birleşmiş Milletler Genel Kurulu mezkur olayın gerçekleştiği tarihi yani 8 Mart’ı Dünya Kadınlar Günü olarak ilan etti. Bizde Domaniç Kaymakamlığı olarak annelerimizin, kadınlarımızın tüm dünya toplumlarındaki konumunun bir an önce muasır medeniyetler seviyesine çıkmasını temenni ediyor, ilçemizin tüm hanımefendilerinin 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü en içten dileklerimizle kutluyoruz” dedi.