Demiröz kardeşlere “teşekkür belgesi”

Kütahya Kültür ve Tanıtım Vakfı (KÜTAV) Yönetim Kurulu tarafından Kütahya’nın tanıtımına katkılarından dolayı Kültür ve Turizm Bakanlığı sanatçılarına teşekkür belgesi verildi.

Kütahya Belediyesi Sosyal Tesislerinde düzenlenen programa KÜTAV Mütevelli Heyeti Başkanı ve Kütahya Valisi Ahmet Hamdi Nayir, Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu, Kütahya Ticaret ve Sanayi Odası (KÜTSO) Başkanı Nafi Güral, KÜTAV Yönetim Kurulu Üyeleri, bazı daire müdürleri ile Kültür ve Turizm Bakanlığı sanatçıları katıldı. Programda, Kütahya Valisi Ahmet Hamdi Nayir, Osman ve Mehmet Demiröz kardeşlere teşekkür belgesi verdi.

“KÜTAHYA KENDİNİ KÜÇÜK GÖRMEMELİ”

UNESCO tarafından “Yaratıcı Şehir” unvanına layık görülen Kütahya’nın artık kendini küçümsemeyi bırakıp, adını duyurmak için herkesin elini taşın altına koyması gerektiğini dile getiren Kütahya Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu, “Kütahya gizli hazineleri olan kültür ve sanat şehri. Saklı kalmış bu değerlerin tüm Türkiye’ye tanıtılması noktasında çalışma gayreti içindeyiz. Bunların en önemli adımlarından bir tanesi ilimizin 2 yıllık zorlu bir sürecin ardından, ilk başvurusunda UNESCO Yaratıcı Şehriler Ağı’na kabul edilmesi. Böylelikle çini bir adım önde oldu; ama asıl bizim girdiğimiz dal “Zanaat ve Halk Sanatları.” Aklınıza el sanatıyla yapılan ne geliyorsa hepsi bu kapsamın içinde. Kütahya, UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı’na kabul edilen Türkiye’deki dört ilden biri oldu. Bunu dünya ölçeğinde düşündüğümüzde 180 ilin içindeyiz. 2 milyon şehir düşündüğümüz zaman hatrı sayılır bir noktada olduğumuzu unutmamalıyız. Bugüne dek hep kendimizi küçümsedik ve Kütahya’dan bir şey olmaz dedik. Artık kendimizi küçümsemeyi bir kenara bırakmalıyız. Bundan sonra ilimizi en iyi şekilde hem Türkiye’ye hem dünyaya pazarlamalıyız. UNESCO’nun bize yüklediği şartları hep birlikte yerine getirmeliyiz” dedi.

“ZENGİNLİKLERİMİZİN FARKINDA OLMALIYIZ”

Kütahya’nın Türkiye’de ve dünyada tanınması için Kütahyalıların sahip olunan değerlerin farkında olması gerektiğini belirten Vali Ahmet Hamdi Nayir, “Tanıtım, her grubun, her hükümetin, her ilin, ilçenin, kuruluşun gündeminde olan konudur. Herkes bundan biraz dert yanar. Ülke olarak baktığımızda ülkemizi iyi tanıtamadığımızı söyleriz. İllerimizin, ilçelerimizin de genel problemi budur. Biz, hak ettiğimiz tanıtımı yapamadığımızı paylaşırız. Doğru… Sahip olduğumuz çok kıymetli zenginlikler, çok büyük kıymetler var. Adını farklı farklı koyabiliriz, çeyiz sandığı, gizli hazine diyebiliriz; fakat bunun önce kendimizin farkına varması, daha sonra da buradan elde edeceğimiz itibarı, kendimize ait değerleri tanıtmanın mutluluğunu ve elde edeceğimiz ekonomik faydaları da mutlaka düşünmemiz lazım” dedi.

“BU YOLCULUKTA BAŞARI, EKİP BAŞARISI OLACAK”

Kütahya Kültür ve Tanıtım Vakfının ilin dinamikleriyle uyum ve iş birliği içerisinde çalışacağını vurgulayan Vali Ahmet Hamdi Nayir, Kütahya’nın UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı’na kabul edilmesiyle birlikte yeni bir yola girildiğini ve bu yolda herkese ihtiyaç olduğunu kaydetti. Vali Nayir, “Kütahya’nın Bir dönem Valilerimizin üstlendiği ve kanun gereği bıraktığı KÜTAV’ın başkanlığı mahkeme kararıyla yine Valiliğimize geçti. Arkadaşlarımız bana gelip KÜTAV’ı benim başkanlığımda yürütmek istediklerini dile getirdiğinde vakfın yalnızca ilin Valisiyle değil, Belediye Başkanıyla, Rektörüyle, Ticaret ve Sanayi Odasıyla birlikte çalışması gerektiğini söyledim. Bir olalım, güç birliğini burada gösterelim istedim. KÜTAV’da görev almasını istediğimiz arkadaşlarımız da bizi kırmayarak görevlerini kabul ettiler ve bu çalışmayı başlattık. Önce finans ayağında biraz gelişmelerimiz oldu, projeleri uygulayabilecek kaynaklara sahip olabildiğimizi gördük. Daha sonra neler yapabileceğimizin hesabına başladık ve en büyük kaynağımızın, en büyük destekçimizin, en büyük övünç kaynağımızın Kütahya’mızın yetiştirmiş olduğu sanatçılar olduğunu düşünerek buradan başlayalım dedik. “Marifet iltifata tabidir, müşterisiz meta zayidir” demiş büyüklerimiz. Yönetim kurulu kararımız gereği, sizlerin göstermiş olduğu başarıyı, bugüne kadar Kütahya’mız adına yapılanları hiç olmazsa bir teşekkür belgesiyle tebrik edelim, devamında size olan ihtiyacımızı da burada belirtelim diye yola çıktık. Yolumuz uzun, UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı uzun bir rota gerektiriyor. Bu yol içerisinde yapacağımız çok çalışma var. Şehrin imarı, temizliği, şehre ait bütün kıymetler, yememizden, içmemizden, halk oyunlarımızdan, musikimize, giyim kuşamımıza kadar, çini başta olmak üzere hepsine ihtiyacımız var. Dolayısıyla bu yolculukta başarı, ekip başarısı olacak. İhtiyacımız büyük, bu büyük ihtiyacı karşılamak için gayretimizin de büyük olması gerektiğine inanıyoruz ve bu konuda bize fikir verecek, destek olacak, yön gösterecek herkese de kapımızın açık olduğunu özellikle söylemek istiyorum. İlimizin ihtiyaç duyduğu birlik ve beraberliği gösterecek güzel noktalardan birinin de bu olmasını temenni ediyorum” diye konuştu.

“SANATÇI ADAYLARININ ELİNDEN TUTUN”

Kültür ve Turizm Bakanlığı sanatçılarına Kütahya’nın tanıtımına, kültür ve turizmine desteklerinden dolayı teşekkür eden Vali Ahmet Hamdi Nayir, “İnanıyorum ki buradaki her bir sanatçımız bir başka sanatçının çırağıydı. Unutmamız gereken bir şey de sanatçılarımızın bir başka sanatçıya yol açması, bir başka sanatçı adayını yanına alıp yetiştirmesi. Ahmet Yakupoğlu sanatımıza büyük bir emek vermiş, gitmiş; ama arkasından kendisini resim ve neyde takip eden, hayat felsefesini devam ettirecek onlarca, yüzlerce kişi bırakmış. Buradaki her sanatçımız mutlaka birilerinin elinden tutmalı. Bilgi ve kültürel zenginliğimizi aktarmanın yolu bu. Yeni sanatçılar yetişmesine öncü olun, bu da sizin sevinciniz olacaktır” şeklinde konuştu.
Konuşmaların ardından Kültür ve Turizm Bakanlığı sanatçılarının teşekkür belgeleri KÜTAV Mütevelli Heyeti Başkanı ve Kütahya Valisi Ahmet Hamdi Nayir, Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu, Kütahya Ticaret ve Sanayi Odası (KÜTSO) Başkanı Nafi Güral ile diğer protokol üyeleri tarafından verildi.