ÜÇ KIZ KARDEŞ / İCLAL AYDIN

İclal Aydın, 14 eylül 1971 Nevşehir doğumlu. Oyuncu, yazar, gazeteci ve sunuculuk yapmakta. Girdiği her işte sesini duyurmuş başarılı bir yazar. Şubat ayında okuyucusuyla buluşturduğu kitabı, kapak tasarımıyla gündeme oturmuş çok beğenilmişti. Kitabını yazmak için Cunda’ya kapanıp bu harika eseri bizlerle buluşturmuş.

İclal Aydın’ın okuduğum ilk kitabı. Kalemi,edebi anlatımı o kadar sade ki insanın içine dokunabilmeyi başaran bir kalem. Seçtiği kelimelerle, kurduğu cümlelerle deniz feneri misali ışık tutan yazarlar vardır ya bu eserde öyle. Her güne bir sayfa tadında soluksuz okunabilecek kadar akıcı aynı zamanda karmaşık örüntüsüyle dikkat çeken bir tarzda. Onca okuduğum kitaba rağmen rastlamadığım bir tasarım ve kurgu. Bitti dediğiniz anda ilk sayfadan tekrar başlayan doğal yorumuyla her karekter zihinde yer ediniyor.

Hikayemiz Ayvalık’ta başlayan, Istanbul sokaklarında gelişerek tekrar Ayvalık’ta sonuca ulaşıyor. Türkan, Derya ve Dönüş “ÜÇ KIZ KARDEŞ”imız. Çekirdek bir ailenin hayatın karmaşasında verdikleri çaba anlatılan. Aralarında ki bağ herkese örnek olacak şekilde. Erken evlilikle Türkan’in yaşadığı gerçekler, Derya’nın kariyer peşinde koşmasıyla kaybettiklerinin farkına varabilmesi, Dönüş’ün çocukluk aşkına olan bağlılığı,kendini yazmaya veren bir kız. İyiliğin dönüşe hikayesi okunulan. Dönüş kaleme almış yazarımız bize kopyalamış gibi. Her anını, her duyguyu, etrafında ki hayatları ölümsüzleştirmiş Dönüş. Ortaya çıkan sırla allak bullak olsada tüm duyguları en çok sevdiği kişilerce yaralanıp kanasada yine sevdikleriyle kabuk bağladı yaraları. En çok sevdiğini sandığı kişilerin aslında en çok yaralara sebep olduklarını anlatmış. Günlük yaşantılarımızda olduğu gibi. Yaşanılan hayatlar göründüğü kadar kolay olmayabiliyor dört duvar arasında. Zor günlerde kenetlenildiğinde sıkıntılar yok olabiliyor. Hayat üzüntüsüyle,sevinciyle,kırmadan kırılmadan beslenilen sevgiyle çok ama çok daha güzel.

Keyifle okuduğum bir kitaptı. Yaşanmış gerçek bir hikaye mi merak etmemde herhangi bir bilgi verilmemiş. Kitabın sonunda hissettiğim sanki devamı gelecekmiş gibi. Bekleyip göreceğiz ilerleyen zamanlarda.

Kitapla kalın…