Kavuncu, ‘DPÜ’nün yanına kuruluşu simgeleyecek “Hayme Ana Sağlık İhtisas Üniversitesi” çok yakışır’

İkinci Devlet üniversitesini istediklerini aktaran Kütahya Ak Parti Milletvekili Vural Kavuncu, “Devletimizin kurtuluşunu simgeleyen Dumlupınar Üniversitesinin yanında kuruluşunu simgeleyecek ‘Hayme Ana Sağlık İhtisas Üniversitesi’ çok yakışır” ifadelerini kullandı.

AK Parti Kütahya Milletvekili Vural Kavuncu Kütahya’nın rehabilitasyon alanında ortaya koyduğu hedefler ve yapılan çalışmalar hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Milletvekili Kavuncu:” Biz Kütahya için bir misyon öne sürdük Kütahya rehabilitasyon alanında nitelikli bir ili olacak diye bir iddiamız vardı. Bu hedefe adım adım ilerliyoruz.” dedi.

Vural Kavuncu; Dumlupınar Üniversitesi ile ilgili olarak ta şunları anlattı. “Üniversitenin sağlık bölümü kendi içinde mutlak suretle ayrı bir alan halinde ihtisaslaşmalı bunun için önerimiz üniversitenin sağlık kısmının içinden çıkartılarak yeni bir sağlık ihtisas üniversitesi olması şuandaki hedefimizdir. Üniversitemizin teknik alanı var maden alanı var, sosyal alanları var mesela borla ilgili yapılması gereken çalışmalar var ama konsantrasyonunu belirli bir alana yıkamadığı için bunların hepsi aynı anda aynı özellik de ilerleyemiyor. Sağlıkta mükemmellik istiyoruz. Yeni bir sağlık ihtisas üniversitesi ile birlikte tıp fakültesi, diş hekimliği fakültesi, enstitü, yüksek okul, meslek yüksek okulları, beden eğitimi hatta tıp mühendisliği alanında sağlıkla ilgili bir bölüm olursa çok daha hızlı bir şekilde hedefe hareket edebilecek özelliktedir. ve buranın rehabilitasyon alanında öne çıkması için bir talebimiz var. Üniversitenin rehabilitasyon alanı mükemmeliyet alanı olmalı diyoruz. Bunun içinde zaten tepe kurulumu hariç alttan çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bunun için belirli standartları yakalamamız gerekiyor. Biz Kütahya olarak rehabilitasyon alanında dünya mükemmeliyet alanına girmeye talibiz. Bakın Hacettepe üniversitesi deyince aklınıza ne geliyor. Tıp fakültesi geliyor, İTÜ deyince ne akla geliyor mühendislikler akla geliyor, yıldız üniversitesi var mimarlığı var. Dünyada da böyledir işte rehabilitasyon alanı üniversitemizin mükemmeliyet alanı olmalıdır. Bunun içinde zaten çalışmalarımız devam devam ediyor. Mevcut olan hastanemizi dünya sağlık örgütünün dünyadaki işbirliği merkezlerinden biri haline getirmek ve burayı dünyadaki rehabilitasyon alanında mükemmeliyet alanlarından biri haline getirmek gibi bir çabamız var.

Bu belirli kriterleri geçmek anlamına geliyor. Yani AB’nin kendi içinde nasıl bir müktesabatı var katılım için belirli aşamaları geçmek gerekiyorsa sağlık sisteminde de mükemmeliyet merkezlerinde bu tarz da bir müktesabat var. Henüz ülkemizde çok ileri çok iyi sağlık tesislerimiz olmasına rağmen dünya sağlık örgütünün mükemmeliyet alanında olan bir sağlık tesisimiz yok. Halbuki ABD’de yüzün üzerinde böyle merkez var işte biz Kütahya olarak rehabilitasyonda bir dünya mükemmeliyet merkezi olmaya talibiz.” Dedi.