Vali Nayir, “Şehit Polis Demet Sezen Z Kütüphanesi’ni” hizmete açtı

Kütahya İl Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğü tarafından yürütülen Çocuk ve Gençler Sosyal Koruma ve Destek Programı (ÇOGEP) kapsamında İlçemizde bulunan Şehit Ömer Halisdemir Anadolu Lisesinde kurulumu tamamlanan “Şehit Polis Demet Sezen Z Kütüphanesi” törenle açıldı.

15 Temmuz şehidi Özel Harekat Polisi Demet Sezen’in isminin verildiği zenginleştirilmiş kütüphanenin açılış törenine Vali Ahmet Hamdi Nayir, Kütahya Belediye Başkan Vekili Ali İhsan Ertaş, Domaniç Kaymakamı Tufan Bağır Gilan, İl Emniyet Müdürü Hasan Çevik, Domaniç Belediye Başkanı Sahvet Ertürk, İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Başyiğit, bazı daire müdürleri, ilçe protokolü, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından konuşan İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Başyiğit, zenginleştirilmiş kütüphanelerin kurulma amacı hakkında bilgiler verdi. Başyiğit, “ÇOGEP kapsamında öğrencilerin sosyal gelişimine katkıda bulunmak, toplumsal yaşama ilişkin bilgi ve becerilerini artırma, öğrenme ve araştırma becerilerini geliştirmek, öğrencileri suç ortamlarından uzak tutmak, verimli zaman geçirmelerini temin etmek için Milli Eğitim Bakanlığımız tarafından 81 ilimizde zenginleştirilmiş kütüphaneler yaptırıyoruz. Şehit Polis Demet Sezen Z Kütüphanesinin öğrencilerimize, ilçemize ve tüm eğitim camiamıza hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Dezavantajlı çocuk ve gençlerin kişisel ve sosyal gelişimlerini sağlamak, topluma faydalı bireyler olarak yetişmelerine katkıda bulunmak amacıyla 5 yıl süreyle uygulamaya koyulan Çocuk ve Gençler Sosyal Koruma ve Destek Programı kapsamında çocuk ve gençlerin okuma alışkanlığını geliştirmek üzere 81 ilde zenginleştirilmiş kütüphaneler kurulduğunu aktaran İl Emniyet Müdürü Hasan Çevik, “Çocuk ve gençlerin okuma alışkanlıkları kazanmaları ve eğitimin desteklenmesi amacıyla İçişleri Bakanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü ile Milli Eğitim Bakanlığı arasında imzalanan protokol doğrultusunda, ilimiz Domaniç ilçesinde bulunan Şehit Ömer Halisdemir Anadolu Lisesine zenginleştirilmiş kütüphane kurulması Milli Eğitim Bakanlığınca uygun görülmüştür” ifadelerini kullandı.

“1000 ADET KİTAP ALINDI”

15 Temmuz şehidi Özel Harekat Polisi Demet Sezen’in isminin verildiği zenginleştirilmiş kütüphanenin 70 milyon 357 bin 50TL’ye ihalesinin yapıldığını dile getiren İl Emniyet Müdürü Hasan Çevik, zenginleştirilmiş kütüphanenin içeriği hakkında bilgiler verdi. Çevik, “İhale kapsamında kütüphane için; 2017 z kütüphane standartlarına uygun mobilya ve dekorasyon malzemeleri alınmış, tamirat ve tadilat işlemleri yapılmış, 7adet masa üstü bilgisayar, bir adet yazıcı ve lise seviyesi öğrencileri için 1000 adet kitap satın alınmıştır. Kütüphanemiz 15 Temmuz 2016 tarihinde meydana gelen hain darbe girişiminde Özel Harekat Daire Başkanlığı yerleşkesinde şehit olan Polis Memuru Demet Sezen’in isminin verilmesi için gerekli olur Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından alınmış ve ismi verilmiştir. Bugün açılışını yaptığımız kütüphanenin kurulmasında emeği geçen kişilere, kurum ve kuruluşlara teşekkür ediyor, hayırla vesile olmasını temenni ediyorum” şeklinde konuştu.

“EĞİTİM YALNIZCA MİLLİ EĞİTİMİN KONUSU OLMAMALI”

İl Emniyet Müdürü Hasan Çevik’in ardından kürsüye Vali Ahmet Hamdi Nayir geldi. Eğitimin yalnızca Milli Eğitim Bakanlığının görevi olmadığına dikkat çeken Vali Ahmet Hamdi Nayir, “Devletimizin ve milletimizin gündeminde, kontrolünde olan eğitim yalnızca Milli Eğitim Bakanlığı uhdesine verilmiş bir görev değil. Merkezi yönetimin diğer birimlerinin de ilgi duyması, yerel yönetimlerimizin de mutlaka katkı sağlaması gereken, her ailenin programında var olan, Sivil Toplum Kuruluşlarımızın da konusu olması gereken önemli faaliyet alanlarından biri” dedi.

“İŞ BİRLİĞİNİN MUTLULUĞUNU YAŞIYORUZ”

Zenginleştirilmiş kütüphanenin iş birliği sonucu ilçeye kazandırıldığına vurgu yapan Vali Ahmet Hamdi Nayir eğitimin emniyet ve asayişteki rolüne dikkat çekti. Vali Nayir, “Bugün burada böyle bir iş birliğini hep birlikte yaşamanın mutluluğunu paylaşıyoruz. Milli eğitim camiamıza kazandırılan bu zenginleştirilmiş kütüphane aynı zamanda bir iş birliğinin ürünü. Değişik bakanlıkların bir araya gelerek, değişik kaynakları bu işe seferber ederek gençlerimizi geleceğe daha iyi hazırlamak için bir imkan sunma faaliyeti. Asıl görevi emniyet ve asayişi sağlamak olan Emniyet Genel Müdürlüğümüz bir taraftan da gençlerimizin eğitimine katkı sağlamak için de gayretler sarf ediyor. Çocuklarımızı ve gençlerimizi geleceğe daha iyi hazırlamak aynı zamanda güvenlik ve asayişi sağlamanın bir yolu. Onlar cahil kaldıkça güvenlik ve asayişte bizim problemlerimizin artacağını bildiğimiz için bizler gençlerimize eğitim açısından daha iyi bir imkanı sağlamakla da kendimizi görevli sayıyoruz. Burada gençlerimizin, öğrencilerimizin hizmetine sunulacak olan kütüphanemiz cazip hale getirilmiş, öğrencilerin daha fazla dikkatini çekecek, oturma imkanlarıyla, renkleriyle bir albenisi olan kütüphaneler olması özelliğiyle inşallah çocuklarımızı daha fazla kitaba yönlendirecek, dünyayı, çevresini, insanlığı anlamasına birer vesile olacak” diye konuştu.

“İKİ ŞEHİDİMİZİN İSMİ BU OKULDA YAŞATILACAK”

15 Temmuz şehitleri Astsubay Ömer Halisdemir ile Polis Memuru Demet Sezen’in isimlerinin yaşatılacağı okulda, vatan bağımsızlığı uğruna feda edilen canların öğrencilerin de hafızalarına kazınacağına değinen Vali Nayir, “Bu güzel okulumuz iki şehidimizin ismini kendinde barındırma, o şehitlerimizi burada yaşatma, hatıralarını anlama, öğrencilerimiz nezdinde de yapılan fedakarlığı kendi hafızalarına kazıma yönünden önemli bir faaliyet ifa edilmiş oluyor. Bir taraftan 15 Temmuz’un bayrak ismi olan Ömer Halisdemir’i kendi okul isminde taşırken, diğer tarafta yine canı pahasına o günkü ihaneti önlemeye çalışmış olan polis memurumuz Demet Sezen’in ismini burada yaşatmış olacak. Burada hem gençlerimize hizmet edecek olan kütüphanemizin açılmasıyla hem de bizim bağımsızlığımıza hizmet eden, bu topraklarda bize hayat imkanı sağlayan isimleri yaşatmasıyla bugünkü törenimizi ben çok kıymetli buluyorum. Bu vesileyle Malazgirt’ten Çanakkale’ye, Dumlupınar’dan 15 Temmuz’a kadar şehit olan, bu topraklarda huzur içinde yaşamamız için canlarını feda etmiş olan bütün şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyoruz” ifadelerini kullandı.

“BU TOPRAKLAR BİZE ÇOK GÖRÜLÜYOR”

Birçok ülkenin Türkiye’nin topraklarında gözü olduğunu aktaran Vali Ahmet Hamdi Nayir, öğrencilere vatan duygusunun öneminin aşılanması gerektiğini kaydetti. Vali Nayir, “Bizler bu topraklarda ilanihaye yaşamaya niyetliysek aynı duyguyu aşılamamız lazım. Bu topraklar üzerinde can verenler var olduğu müddetçe bize vatan olmaya devam edecek. Yoksa bütün dünyanın gözünün üzerinde olduğu bu topraklar bize çok görülüyor. Bu topraklardan bizi çıkarmak için doğusundan, batısından, kuzeyinden, güneyinden bir sürü göz üzerimizde. Dolayısıyla bizler eğitimimizin bir parçası olarak vatan duygusunu, şehitlik duygusunu da yaşatmamız gerektiğini bilmemiz lazım. Gençlerimize bu duyguyu da yaşatmamız lazım. Bu kütüphanede karar alınmasından, uygulanmasına kadar emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Şehit Polis Memuru Demet Sezen’in hayat hikayesinin paylaşılmasının ardından kütüphanenin açılışı Vali Ahmet Hamdi Nayir ile beraberindeki protokol üyeleri tarafından gerçekleştirildi.

“DÜNYAYI ANLAMAK İÇİN OKUMALISINIZ”

Şehit Polis Demet Sezen Z Kütüphanesinde incelemelerde bulunan Vali Ahmet Hamdi Nayir öğrencilerle de bir süre sohbet etti. Öğrencilerden kitap okuma alışkanlığı kazanmalarını isteyen Vali Nayir, “Kitaplar dünyaya açılan bir kapıdır. Ne kadar okursanız dünyayı o kadar iyi tanımış, kendini ifade kabiliyetinizi o kadar artırmış olursunuz. Dünyanın bir ucunda yaşayan birinin yazdıklarını okumak büyük bir zenginlik. Sizin hiç tanımadığınız, görmediğiniz birileri belki yüz yıl önce yazıyor, yüz yıl sonra okuyor, o kişiyle dost oluyorsunuz. Kitap okuma alışkanlığını elde ederseniz kitap okumadığınız gün bunun eksikliğini hissedersiniz. Başta zor gelebilir; ama biraz devam ettikten sonra alışırsınız” diye konuştu.