Aylara göre ceviz bakım programı

Ocak: Bitki dinlenme dönemindedir.

Şubat: Bitki uyuma halindedir iyi yanmış hayvan gübresi etrafına atılarak toprağa karıştırılır. Don olmayan günlerde aşı kalemleri alınıp serin yerde muhafaza edilir. Kalem aşısı yapılır.

Mart: Bitki uyanmaya hazırlanır. %2’lik bordo bulamacı atılır. Bitkinin budanma zamanıdır. Budanan yerler aşı macunuyla kapatılır.

Nisan: Bitki kök çalışmalarını hızlandırır. Uyanmaya başlar aşı yapımına devam edilir. Toprak tahlillerine göre kimyasal gübreleme yapılır.

Mayıs: Sulamaya başlanır. Antraknoz mücadelesi için 100 Lt suya 300 gr %50 maneb içeren ilaçlar ile ilaçlama yapılır.

Haziran: Sulamaya devam gübreleme programı varsa gübrelemeye devam edilir. Antraknoz mücadelesi için 100 Lt suya 300 gr %50 maneb içeren ilaçlar ile ilaçlama yapılır. İç kurdu ve gövede zarar yapan böcekler için 100 lt suya 50 gr lambda-cyhalothrin (KARATE) içeren ilaçlarla ilaçlama yapılır.

Temmuz: Sulamaya devam edilir. Göz aşısı yapılır. Antraknoz mücadelesi için 100 Lt suya 300 gr %50 maneb içeren ilaçlar ile ilaçlama yapılır. İç kurdu ve gövede zarar yapan böcekler için 100 Lt suya 50 gr lambda-cyhalothrin (KARATE) içeren ilaçlarla ilaçlama yapılır.

Ağustos: Sulamaya devam edilir. İç kurdu ve gövede zarar yapan böcekler için 100 Lt suya 50 gr lambda-cyhalothrin (KARATE) içeren ilaçlarla ilaçlama yapılır.

Eylül: Sulama programı sona erer çatlamaya başlayan ceviz meyvesi toplanmaya başlanır. Durgun ve yama aşısı devam eder.