Yarıyıl tatili başladı

İlçemizde okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve lisede okuyan 1749 öğrenci ve 196 öğretmen için yarıyıl
tatili başladı.

2017-2018 eğitim öğretim yılı başladı, İlçemize bağlı Çarşamba köyünde İlk ders zili, “İlk Dersimizi Hayme Ana’da İşliyoruz” etkinliği ile başladı. 19 Ocak 2018 Cuma günü başlayan yarıyıl tatili, 5 Şubat 2018 Pazartesi başlayacak.

Kaymakam Tufan B. GİLAN, Belediye Başkanı Sahvet ERTÜRK Kurum Amirlerinin katılımı ile Çukurca Şehit Veli Selçuk Ortaokulu ve Karaköy İlkokulunda öğrencilere karne dağıtım töreni düzenlendi. Öğrencilere çeşitli hediyeler dağıtıldı.

Domaniç İlçe Milli Eğitim Müdürü Halil İbrahim Zengin, “Büyük bir heyecan ve umutla başladığımız 2017-2018 öğretim yılımızın birinci dönemini huzur içerisinde tamamlamış bulunmaktayız. Ancak unutulmamalıdır ki alınan karne; sadece çocuklarımızın değil eğitim süreci içerisinde bulunan hepimizin genel bir değerlendirmesidir. İlçemiz genelinde 1859 öğrenci karne alarak 19 Ocak 2018 Cuma günü tatile girdi. Bu tatil öğrencilerimiz için dinlenme, biz eğitimciler için ise eksiklikleri gidermek için bir fırsattır. Tabiî ki öğrencilerimiz de eksiklik ve hatalarını görecek, 2. döneme daha hazırlıklı ve dinlenmenin verdiği keyifle istekli geleceklerdir.
Sevgili öğrenciler;15 günlük tatil süresince dinlenmek ve eğlenmek sizlerin en doğal hakkınız. Bu süreyi verimli bir şekilde kullanarak hem tatilinizin keyfini çıkarın, hem de varsa kötü derslerinizi gözden geçirerek ikinci döneme hazır bir şekilde girin.
Almış olduğunuz karneler sizin başarınızın bir ölçüsü değil, çalışmanızın ölçüsüdür. Bu nedenle kötü notlarınız için üzülmeyin. Bu notların telafisi için daha çok çalışarak ikinci döneme hazır bir şekilde başlayın.

Teknolojinin sunduğu imkânlardan da yararlanın ANCAK…!

Mutlu olmak için iyi bir karneye sahip olmak şart değildir. İyi bir insan olup çalışarak elinden geleni yapmış olmak yeterlidir. Notlarınız ne olursa olsun, hiçbir zaman ümidinizi ve cesaretinizi kaybetmeyin.
Tatilinizi en verimli şekilde değerlendirebilmek için bol bol kitap okuyunuz. Ayrıca, kendinizi tanımanıza, geliştirmenize ve sosyalleşmenize katkı sağlayacak sanatsal, kültürel, sportif ve bilimsel faaliyetlere katılmanız, kişisel gelişiminiz açısından büyük önem taşımaktadır. Bunları yaparken aile fertlerinizle ya da arkadaşlarınızla bir arada olmanız, hem sizi daha mutlu edecek hem de sosyalleşmenizi sağlayacaktır. Teknolojinin sunduğu imkânlardan da yararlanın. Ancak onun sizi esir almasına ve bağımlı hale getirmesine asla izin vermeyin. Zaman, insana sunulmuş bir sermayedir. Onu, kendinize en yararlı şekilde yönetmesini bilin.
Değerli Anne ve Babalar; Her zaman olduğu gibi çocuklarınızın eğitim döneminde de en çok iş, siz anne ve babalara düşmektedir. Çocuklarınızın aldıkları karne, asla onların başarılı ya da başarısız olarak etiketlendiği bir belge değildir.

Aşırı tepkiler çocuğun psikolojisinde onarılmaz yaralar açabilir…!

Çocuklarımızın her biri farklı bir dünya, farklı bir psikolojiye sahiptir. Çocuklarınızın bu dönem almış oldukları notlar onların başarısından çok öğrenebildikleri ile ilgilidir. Bu nedenle çocuklarınızı notları ile değerlendirmek yerine, eksik gördüğünüz yönlerini geliştirmesi için çocuklarınıza rehberlik ediniz.
Unutmayınız ki karne notları tek başına öğrenci başarı ve yeteneklerinin ölçüsü değildir. Her çocuğun karne notları ile ölçülemeyen çok farklı yetenek ve kabiliyetlere sahip olabildiğini unutmayın.
Asla çocuğunuzu bir başkasıyla karşılaştırma yanlışına düşmeyin. Almış olduğu notlara göstereceğiniz aşırı tepkiler çocuğun psikolojisinde onarılmaz yaralar açabilir. Yapacağımız şey çocuğumuza anlayışla ve şefkatle yaklaşmak, çalışarak tüm zorlukları aşabileceğini onlara öğretmektir.
Değerli Meslektaşlarım; Dünyanın en onurlu mesleklerinden biri olan öğretmenlik mesleğini icra etmektesiniz. Öğretmenler olarak bize emanet edilen sevgili çocuklarımızı şekillendirirken anne baba şefkati ile onlara yaklaştığınızı, onları kendi çocuklarınızdan ayırmadığınızı biliyoruz.
Çocuklarımız bizim en büyük hazinemizdir. Bu hazineyi işleyip paha biçilmez birer mücevhere dönüştürmek de bizim görevimizdir.
Sermayesi insan olan yeryüzündeki tek meslek olan öğretmenlik mesleğini icra ederken unutmamamız gereken tek gerçek, geçmişin mirasçıları değil, yarının emanetçileri olduğumuzu hatırlayıp, geleceğin sahibi çocuklarımızı yarınlara en iyi şekilde hazırlayabilmektir.
Unutmayınız ki değerlerine sahip çıkan, doğru bilgiye ulaşan ve bu bilgiyi nerede ne amaçla kullanabileceğini bilen birnesil yetiştirmek biz eğitimcilerin elindedir. Bu büyük sorumluluğun farkında olarak görev yapan tüm değerli öğretmenlerimize teşekkür ediyor, başarılarının devamını diliyorum.
2017-2018 Eğitim Öğretim yılı yarıyıl tatilinin başta sevgili öğrencilerimiz olmak üzere tüm eğitim çalışanlarına, öğretmenlerimize ve anne babalarımıza güzel bir tatil geçirmelerini diliyorum. Bizler görevimizin başında olarak onların ikinci eğitim dönemine sorunsuz olarak başlayabilmeleri için çalışmalarımızı aralıksız olarak sürdürmeye devam ediyoruz” dedi.