TATİL GELMİŞ HOŞ GELMİŞ

Türk Silahlı Kuvvetleri ‘Zeytin Dalı’ harekatı kapsamında terör örgütü PKK/PYD/YPG işgali altındaki Afrin’e kara harekatı başlattı. Harekata Özel Kuvvetler, piyade birlikleri, zırhlı araçlarla birlikte ÖSO unsurları da katılıyor. Rabbim Türk Askerinin yar ve yardımcısı olsun, Ordumuzu muvaffak eylesin.

Diğer taraftan Bitlis’te Çığ düşmesi sonucu Şehit olan askerlerimizin ruhları şad mekanları cennet olsun. Yaralı Askerlerimize Allah’tan acil şifalar diliyorum.

19 Ocak Cuma günü milyonlarca öğrenci gibi Domaniç’ te de öğrencilerimiz karne alarak yoğun bir eğitim öğretim dönemini geride bırakarak ve dört gözle beklediği sömestir tatiline başladı. Benimde öğrencilerimize tatil hakkında acizane tavsiyelerim olacak. Öncelikle, öğrencilerine en güzel rol model olan öğretmenlerimizi canı gönülden kutluyorum. Öğretmenlerimize de iyi tatiller diliyorum.

Sömestir tatili denince akla sadece yan gelip yatma ya da hep ders çalışma gelmemelidir. Öğrencilerin tatil planlarında tüm gün bilgisayar ve tv karşısında vakit geçirmek olmamalıdır. Özellikle eksikleri ve zayıfları olan öğrenciler için bu tatil çok iyi bir fırsat olabilir. Tatili hem dinlenmek hem de verimli bir şekilde değerlendirmek yapılacak güzel bir tatil planı ile mümkün. Bu sayede hem dinlenmeye, hem eğlenmeye hem de çalışmaya vakit kalacaktır. Bunun için iyi bir durum değerlendirmesi yapılmalı, her öğrenci kendine uygun uygulanabilir bir program hazırlamalıdır. Bu şekilde ikinci döneme daha enerjik, motivasyonları yüksek ve hazır bir şekilde başlayacaklardır.

Tatil öldürülecek, boşa geçirilecek bir zaman değildir. Tatil, hayatımızın yolunda gitmeyen kısmını düzenleme fırsatı yakalayacağımız bir boşluk, bir penceredir. Tatil, pür dikkat kendimizi tamlayacağımız bir konsantrasyon sürecidir. Tatil beynimizi, tahayyül gücümüzü, ruhumuzu besleyeceğimiz, bin bir manevi lezzetle donatılmış sofralara dostlarla oturup paylaşmanın mutluluğunun tadılacağı öğünler gibidir.

Bu süreçte; Bol bol dinlenilmeli, Gezilmeli , eğlenilmeli, Aile ve arkadaşlarla vakit geçirilmeli, Kitap okunmalı, Bilgi, beceri ve bireysel hobi edinilmeli, Sosyal ve kültürel etkinlikler yapılmalıdır. Böylelikle ikinci döneme daha enerjik ve motivasyonu yüksek başlanabilir.

Biz veliler,anne ve babalar olarakta bu tatili evlatlarımız ile birlikte en güzel şekilde değerlendirip onlara vakit ayırarak geçirmeliyiz. Karnelerindeki notları tabiki ciddiye alıp onları yönlendirmeli, kızgınlıktan ve şiddetten uzak durmalı, bir anne bir baba şefkatiyle yaklaşmalıyız.

Unutmayınız ki;
Not hiç bir şeydir. “Evlat” ise herşey

Öyleyse! Tatil gelmiş hoş gelmiş. İyi tatiller…