Dokuz yıldır “Saman Evde” yaşıyorlar

Domaniç ilçesine bağlı Muratlı Köyünde yaşayan bir çift, ısınma sorunu yaşadıkları 150 metrekare büyüklüğündeki apartman dairesinden vazgeçerek, oğullarının kendileri için inşa ettiği ”saman evde” 9 yıldır yaşıyor.

Domaniç ilçesine bağlı Muratlı köyünde yaşayan bir çift, ısınma sorunu yaşadıkları 150 metrekare genişliğindeki konutlarından vazgeçerek, oğullarının kendileri için Uludağ’ın eteklerine inşa ettiği ”saman evde” yaşıyor.

Muratlı köyünde yaşayan Naim ve Feride Gün çifti, yaklaşık 9 yıl önce oğulları Mehmet Gün’e büyük evde sıkıntı çektiklerini ve ısınma sorunu yaşadıklarını bildirmiş.

Mehmet Gün de internette araştırma yaptıktan sonra anne ve babasına samandan ev yapacağını söyleyip, Uludağ eteklerinde bulunan Muratlı köyünde evin inşası için kollarını sıvamış.

Gün, ev yapımı için 160 balya saman kullandıktan sonra, evi çamurla sıvayıp daha sonra dış cepheyi, ince taş ve içini de alçıyla sıvamış. Ardından evin zemini için de laminant parke, çatı kaplaması için saç kullanılmış.

Baba Naim Gün, yaptığı açıklamada, saman evi duyduklarında tereddüt yaşadıklarını, kendilerine olmayacak bir iş gibi geldiğini söyledi.

Oğlunun evi, tamamladıktan sonra dayanıklılığına herkesin şüpheyle baktığını belirten Gün, şöyle konuştu:

‘’40 yıldır betondan yaptığımız evde yaşıyorduk. Oğlum bana samandan ev yapacağını söylediği zaman ‘oğlum samandan ev olur mu?’ diye tepki gösterdim. Bana ‘ben yapayım da sen gör baba’ dedi. Evin inşaatına başladı ve bitirdi. Dokuz yıldan beri bu evde oturuyorum çok memnunum. Burası Uludağ’ın eteklerinde soğuk bir yer. Sabah yaktığımız soba akşama kadar evi sıcak tutuyor. 3 ton odunla kışı geçiriyoruz. Az bir yakıtla ısınıyor. Daha önce şüpheyle baktığım evin, konforunu hiçbir yerde bulamadım. Ayrıca evin çevre düzenlemesini de kendi imkanlarımla yaptım”

Gün, 9 yıl önce 50 metrekare alana kurduğu saman evi, 7 bin 500 liraya mal ettiklerini ifade etti.

‘’Oğlum internette araştırma yaptı. Bir ayda her şeyi bitirdi. 50 metrekare alana beton attık. Balya saman, ahşap, çatıda saç ve levha kullandık. Balyaların üstünü çamurla sıvadık. Kendi köyümüzden çıkarılan kayrak taşını da dış cephede kullandık. Hem güzel bir süsleme oldu hem de dış cephesi güçlendi. Bizler, çiftçi olduğumuz için mevcut samanı kendi balyalarımızdan kullandık. Kendi bahçemizin çamurundan sıvadık. Yakıttan, yüzde 50 tasarrufla sıcak kışlar geçiriyoruz.”
Anne Feride Gün de ilçedeki dairelerinde ısınamadıklarını, burada ise evin kışın sıcak, yazın da serin olduğunu dile getirdi.