GÜNDEM YİNE ASİT TAŞIMACILIĞI

Geçen hafata Kütahya’nın gündemi ilçemizi de ilgilendiriyordu. Gündem Emet ilçesinde Asit kamyonundan sızan asitin sebebiyet verdiği trafik kazalarıydı. Emet-Tavşanlı karayolunda asit tankerinin yaklaşık 10 kilometre boyunca sızıntı yapmasına müteakip, meydana gelen kazalarda 4 kişi yaralanmış ve bölge hakkını ayağa kaldırmıştı.

Bu olaydan sonra, Emetliler Dayanışma ve Kalkınma Derneği’nin organizasyonunda Emet ve Hisarcık ilçelerindeki parti ve sivil toplum kuruluşu başkanları, kazanın meydana geldiği Köprücek köyünde ortak basın açıklaması yaptılar. Tepkilerini demokratik bir şekilde dile getirdiler.

Malumunuz Domaniç üzerinden son günlerde sıkçada olmasada her gün tehlikeli madde asit taşıyan tanker geçiyor. Unutmamak gerekir ki ‘’ ‘’Maalesef bu asit taşıyan tankerlerin gün geçmiyor ki arızalarına ve ihmallerine, ihmallerinden dolayı oluşan zararlara şahit oluyoruz.

Bu tankerler, zaten doğru dürüst yolu olmayan, kolay kolay da yapılamayan Domaniç’in yollarına ve övündüğümüz doğal güzelliğine zarar veriyor. Bu tankerleri başka bir güzergaha yönlendirmek için ve kamuoyu oluşturmak adına Domaniç halkı zaman zaman toplantılar düzenleyip gündemde tutma çabasında. En azından yol güvenliğinden sorumlu birimlerin tankerleri iyi denetlemesi lazım. Çünkü bu tankerlerin bazıları teknik açıdan yetersiz ve tehlike saçmaya devam ediyor. Yarın bir gün Emet ilçesinde yaralanmayla sonuçlanan trafik kazalarının daha kötüsü ilçemizde yaşanır,bir veya bir kaç insanın ölümüyle sonuçlanan büyük bir facia ile karşı karşıya kalırsak bunun vebalini kimse çekemez.…

Domaniç eski halk takvimine göre geçen 21 Aralık ayı itibariyle zemheri/zemherir ayı başladı. Domaniç’te zehmeri olarak da telaffuz edilir. Zehmeri, en deli, en çetin, en sert soğukların mevsimidir. Ardından 4 ocakta karakış başlar. 21 mart bahara kadar devam eder. İki ayın toplamı 90 eder. Bazen bu iki aya 90 da denir. Bu sene zemheri Domaniç’e geç gelecek gibi.

2018 yılında Domaniç’in soğuk havaya ve kara teslim olması geciksede, siyasetteki sıcaklığı söndürme ve şiddeti azaltma adına güzel gelişmeler görünüyor. Siyasette Domaniç’te soğuk rüzgarlar estiren durumlar artık yok. Mevzu Domaniç ise gerisi teferruattır anlayışı tüm siyasi partilerimizde hakim olmaya başladı. Buda beni ve Domaniçliyi fazlasıyla memnun ediyor. Domaniç için elimden geldiğince Domaniç’teki soğuk zehmeri estiren sorunları, sıkıntıları yüksek sesle dile getirmekten çekinmedim. Lafımı esirgemedim, dobra dobra konuştum. Yapıcı eleştiriler yaptım. Eleştirilerimde asla kimsenin onuru ve şereni zedeleyecek cümlelerim olmadı. Ama hayat devam ediyor. Günler haftaları aylar yılları kovalıyor. Bir zehmeri geliyor bir zehmeri gidiyor.

Başka Domaniç yok.