Yüzde 70’e kadar hibe verilecek

TKDK IPARD II 3. Başvuru Çağrı ilanı ile bilgilendirme toplantısını Domaniç Belediyesi Toplantı salonunda gerçekleştirdi.

Toplantıya, Domaniç İlçe Tarım ve Hayvancılık Müdürü Deniz Tuluk, Ak Parti İlçe Başkanı Ahmet Özoğul, Muhtarlar Derneği Başkanı Mehmet Ayverdi, Süt Üreticileri Birliği Başkanı Hüseyin Yağcı, Muhtarlar ve vatandaşlar katıldı.

Domaniç İlçe Tarım ve Hayvancılık Müdürü Deniz Tuluk, “Tarımsal ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu 21 Aralık 2017 tarihinde IPARD II programı üçüncü başvuru çağrı ilanına çıkmış bulunmaktadır. Tarımsal işletmelerin fiziki varlıklarına yönelik yatırımlar ile çiftlik faaliyetlerinin çeşitlendirilmesi ve iş geliştirme sektörleri kapsamında kabul edilecektir. %70 hibelere varan Tarımsal işletmelerin fiziki varlıklarına yönelik yatırımlar için son başvuru süresi 12/03/2018 tarihidir. %65 hibelere varan çiftlik faaliyetlerinin çeşitlendirilmesi ve iş geliştirme kapsamındaki yatırımlar için son başvuru tarihi ise 02/04/2018 tarihidir” dedi.
Desteklenecek tedbirler ve destek bütçesi,
Bu başvuru çağrı ilanı kapsamında sadece ‘Tarımsal İşletmelerin Fiziki Varlıklarına yönelik yatırımlar’ tedbiri ile ‘Çiftlik Faaliyetlerinin Çeşitlendirilmesi ve İş Geliştirme’ tedbiri kapsamında başvurular kabul edilecektir.

Tarımsal İşletmelerin Fiziki Varlıklarına Yönelik Yatırımlar adı altında; Süt üreten tarımsal işletmeler, Kırmızı et üreten tarımsal işletmeler, Kanatlı eti üreten Tarımsal İşletmeler ve Yumurta üreten tarımsal işletmeler %40 ile %70 destek oranı 164.706.348 Avro Toplam Destek Bütçesi.

Çiftlik faaliyetlerinin çeşitlendirilmesi ve iş geliştirme adı altında; Bitkisel üretimin çeşitlendirilmesi ve bitkisel ürünlerin işlenmesi ve paketlenmesi, Arıcılık ve arı ürünlerinin üretimi, işlenmesi ve paketlenmesi, Zanaatkarlık ve katma değerli ürün işletmeleri, Kırsal turizm ve rekreasyon faaliyetleri, Su ürünleri yetiştiriciliği, Makine parkları, Yenilebilir enerji yatırımları %55 ile %65 destek oranı 87.239.811 Avro Toplam Destek Bütçesi.