Kavuncu, 2018 Yılı İçin İhtiyaç ve Talepleri Dinledi

Ak Parti Kütahya Milletvekili Prof. Dr. Vural Kavuncu, Domaniç’i ziyaret ederek, ihtiyaç ve talepleri dinledi.

Ak Parti Kütahya Milletvekili Prof. Dr. Vural Kavuncu Domaniç’in 2018 yılı için ihtiyaç ve taleplerini dinledi ve bir takım ziyaretlerde bulundu.

Milletvekili Kavuncu, 2 Ocak Salı günü ilk olarak, AK Parti Domaniç İlçe Başkanı Ahmet Özoğul ve yönetim kurulu üyeleri ile Kaymakam Tufan Bağır Gilan’ı ziyaret etti. Ardından idare amirleri ile bir araya gelerek ilçenin ihtiyaç ve taleplerini konuştu.

Daha sonra muhtarlar ile bir araya gelen Kavuncu, köylerin ihtiyaç ve taleplerini dinledi ve değerlendirdi.

DOMANİÇ – TAVŞANLI YOLU 2019’DA TESLİM ETMEK İSTİYORUZ

Kavuncu burada yaptığı konuşmada, “ İlçemiz için önemli olan Domaniç – Tavşanlı yolu ne yazık ki çok yavaş ilerledi. 14 kilometresi tamamlanan yol müteahhit firma tarafından teslim edilemedi. Aslında bu yol bizim için devede kulak kalıyor. O yüzden İkmal ihalesine çıkıp işini iyi yapan müteahhitlerle önümüze bakacağız. Kaldığı yerden devralacak yeni müteahhitmizle inşallah en geç 2019’da yolumuzu teslim etmek en büyük arzumuz” dedi.

DAĞ YOLU EK ŞERİTLİ OLACAK

Yine önemli yollardan bir tanesi olan Domaniç – İnegöl yolu için çalışmalar sürdürdüklerini ifade eden Kavuncu, “ Çok sayıda vatandaşımız İnegöl’de çalışmak için bu yolu kullanıyor. Bu yolumuzda çok önemli. Tünel talebi şuan için mümkün gözükmüyor. Ama yollumuzda iyileştirme çalışmaları ve ek şeritlerle daha iyi bir yol için en kısa zamanda inceleyip taleplerimizi ileteceğiz” ifadelerini kullandı.

DOMANİÇ’TE Kİ FABRİKALAR ÇALIŞAN ARIYOR

Ziyaret edilen fabrikların çalışan sıkıntısını çektiğini söyleyen Kavuncu, “ Gezdiğimiz fabrikalardan bir tanesi makinelerimiz boş duruyor dedi. Gerekçesi eleman bulamıyormuş. Ben burada 70 kişi çalıştırıyorum, eleman bulsam bin kişiye çıkartırım dedi. İnşallah bu konuda başkanımla görüştük gerekli çalışmaları yapacağız”

EN ÖNEMLİ İMKAN OLARAK DERİNKUYU VAR

Fabrikalar dışında Derinkuyu ocaklarının da çok önemli olduğunu dile getiren Kavuncu, ” Kağıt üzerinde Derinkuyu bugün faaliyete geçmiş olması gerekirdi. Ancak maden kanunu ve dövizdeki dalgalanmalar işleri yavaşlattı. Türkiye’de başka yerlerde bu problem olduğu için yeni bir formül geliştirilecek. 2018’de burayı hızlandırırsak 2 bin ila 3 bin kişilik iş alanı oluşacak. Burasıda olduğu takdirde Domaniç’te iş bulamayan kimse neredeyse kalamayacak”

GÖLETLER SULAMA VE İÇME İHTİYAÇLARINI KARŞILAYACAK

Kavuncu ” Bitirilmesi gereken sulama projelerimiz var. Göletler, %70 sulama için fayda sağlayacak pek çok köyümüzün içme suyunu sağlayacak. Bitmekte olan Çukurca, devam eden Çamlıca, artık proje olup ta yapım aşamasına geçecek olan Pazaralanı, Domur ve Yeşilköy göletleri. Son olarak ta Kırık’ta projelendirdiğimiz göleti bu yıl çok sıkı takip edeceğimiz projeler arasında”

YENİ BİR HASTANE KAZANDIRMAK İSTİYORUZ

Kavuncu, “ Domaniç’e yeni bir hastane kazandırmak istiyoruz. Kütahya’da diğer ilçelerde büyük oranda başardık. Bakanlığımızda Kütahya yatırımları projelerimizin içinde. Yatırım programı belli olduğunda inşallah bu hastanemizide kazandıracağız”

KYK BU SENE PROJE İHALESİNE ÇIKIYOR

“ KYK, 3 ay içerisinde proje ihalelesine çıkacak. Sonra yapım ihalesine çıkacak. İhtiyacımız var çünkü Meslek Yüksek Okullarında önemli bir tercih sebebi. Bütün meslek yüksek okullarında tercih sıkıntısı var ancak KYK olanlar çok daha avantajı”

CEZA EVİ PROJESİ

“ Ceza evi projesi geçtiğimiz senelerde dalgalanmalar gösterdi. 15 Temmuz öncesi sizlere yeri aldığımızı, proje ihalesinin başlamak üzere olduğunu söylüyor idik. Ancak 15 Temmuzdan sonra devlet yörünge değiştirdi. Dolayısıyla Domaniç’te askıya alınan Cezaevini vekillerimizin tümüyle birlikte bakanımızla yaptığımız görüşmede tekrar yapılmasını istedik. Özellikle adliyenin kapanmasından dolayı burada yaşanan aksaklıklardan dolayı buraya bakanımızdan müsaide aldık. Ceza evimizi tarım ve sera üzerine kurguladık. Nedir bunun avantajı, ceza evine gelen gidenlerle ilçeye hareket kazandırıyor”

ORMAN DOMANİÇ’E 7 MİLYON TL BIRAKTI

“ Domaniç Orman İşletmesi senelik köylülerimize 7 milyon TL bırakıyor. Kesim, işleme parası gibi. Bu yıl 10 milyon TL olması bekleniyor. Neden, yanan ormanın işlenmesi için ek bir iş çıktı burada”

İLÇE TARIMLA PROJELERİMİZ VAR

“ İlçe Tarım ile birlikte Ceviz işleme atölyesi kurulması. İlçemizde katma değeri yüksek olan çileğin değerlendirilmesi, yaygınlaştırılması. Birde İlçe Tarımın nohut ekimi projesi var. Denemelerin çok olumlu olduğunu öğrendim bununda çok önem taşıyacağını düşünüyorum”

TABİAT PARKI VE TURİZM

“ Yanımızda Uludağ dolup taşıyor. Buraya çok uzak değiliz. Bu yıl buraya meraklı çok fazla insanın gelebileceğini hissettik. Önemli potansiyel var. Veysel Eroğlu bakanımızla burada bir tabiat parkı yapılması için çalışma başlattık. Burada yolda geçenleri durdurup köy ürünlerini, yeme içme ihtiyaçlarını karşılayacak yerler. Ardından konaklamalı yer şekline dönmesi. Buna ilgili ben çok ümit varım” dedi.

Muhtarlar ise Telefon hatlarından, GSM’lerden şikayetçi oldu. Barajların yavaşladığını dile getirdi. Köylere daha çok bütçe verilmesini ve köy merkezlerinde kumlama ihtiyacı olduğunu söyledi.

Kavuncu, daha sonra kadınlar ile bir araya gelerek gündemi değerlendirdi.

İlçedeki fabrikaları ziyaret ettikten sonra, esnafları ziyaret ederek talepleri dinledi.

Son olarak gazetemizi ilçe yönetimi ile birlikte ziyaret eden Kavuncu, geç saate ilçemizden ayrıldı.