CHP’den Domaniç İçin Proje Teklifi

Ak Parti önceki Belediye Başkanı Yakup Yardımcının girişimleri ile yapımına başlanan ve şimdiki Belediye Başkanı Sahvet Etrürk tarafından tamamlanan Atık Su Arıtma tesisinin tarıma kazandırılması için CHP Domaniç İlçe Başkanlığı tarafından hazırlanan Projeyi teklif etti.

CHP Domaniç İlçe Başkanı M. Temel Ergün gazetemize yaptığı basın açıklamasında, “2011 yılında önceki dönem Belediye Başkanımız Yakup Yardımcı’nın girişimleriyle Türkiye’de ilk 100 arasında yapımına başlanılan ‘Domaniç Atık Su Arıtma’ tesisi şu anki mevcut Domaniç Belediye Başkanımız Sahvet Ertürk’ün gayretleriyle tesis tamamlanmıştır. Emeği geçen Başkanlarımıza, belediye personeline, Zafer Kalkınma Ajansına çok teşekkür ederiz.

Su boşuna akmasın!

CHP Domaniç ilçe Başkanlığı tarım ve hayvancılıktan sorumlu ilçe Başkan yardımcımız Murat Sert’in araştırmaları sonucu teklifi siz değerli Domaniçli hemşerilerimizle paylaşmak istiyoruz. Proje partililerimiz ile yaptığımız istişareler sonucu, bu arıtılmış suyun Aksu deresine boşuna aktığını ve bu suyun tarım arazilerinde kullanılması gerektiğinin teklifini yapıyoruz.

Nasıl faydalanırız?

Bunu maddeler halinde anlatmak gerekirse:

1- Arıtılmış tarım arazisinde kullanılacak suyun arıtma tesisinin orada kurulacak pompalarla kapalı sulama sistemiyle ilçemizin Tavşanlı’da ki giriş istikametine yani top sahasının batı bölgesi, güney bölgesi, doğu bölgesinin sulanabilir arazi haline getirilmesi.

2- Buralara 1 ya da 2 su deposu yapılması.

3- Su deposunun yapılması için İller Bankasının yüzde ellisinin karşılanacağı ve diğerinin İl Özel İdare, Kaymakamlık, Belediye ve Ziraat Odaları ile istişare yapılıp, ilçemizden sorumlu Vekilim Prof. Dr. Vural Kavuncu’nun destekleri özellikle önemlidir.

3- İlçemizde yapılan tarım faaliyetlerinde ekin ekiliyor yani para yapmayan arpa, buğday, tahıl bunlar her yerde yetişiyor. Eğer bu proje yapılırsa sulanabilir araziyle ilçemizin tarlaları seracılık meyve sebze fidancılık ekimi yapılarak çehresi değişecektir. Onlarca yıllık projedir. Çiftçilerimiz para kazanacak, göç olmayacak ve ilçe girişi, çıkışı binlerce araç geçmesinden dolayı da kendi ürettikleri sebzeleri meyveleri de yol kenarlarında satabilecek ve kazanç sağlayacaklardır.

4- Sulanabilir arazi olması dolayısıyla ilçemizin iklimini de değişecektir.
Bizler burada öncelikle Vekilimiz Pro. Dr. Vural Kavuncu’nun Belediyemizle, Kaymakamlığımızla ve biz siyasi partilerin üzerine düşen ne varsa elimizden geleni yapmasını istirham ediyoruz. Vural Kavuncu’dan ve Belediye Başkanımızdan özellikle bu konuya duyarlı olmasını rica ediyoruz. Açılışta emeği geçen Belediyemizin personeline de teşekkürlerimizi sunarız.
Bu proje ilçemizin kurtuluş projelerinden biridir. Bu proje eninde sonunda yapılacaktır. Kamuoyuna, tarla sahiplerine, çiftçilerimize, halkımıza duyurulur.