Domaniç’te 2017 böyle geçti

OCAK

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın düzenlediği 34. Muhtarlar Toplantısına Domaniç’li muhtarlar da katıldı. 34. Muhtarlar Toplantısı’na ilçemizden Çukurca Beldesi, Cumhuriyet Mahallesi Muhtarı Mutlu Arslan, Osmanlı Mahallesi Muhtarı İbrahim Afşin ve Ilıcaksu Mahallesi Muhtarı Ercan Özhan katıldı.

Kütahya Milletvekili M. Şükrü Nazlı, TRT Haber Dün Bugün programına canlı yayın konuğu oldu. programda Hayme Ana’dan da bahsetti. Nazlı, Kütahya’nın kuruluşun ve kurtuluşun diyarı olduğunu aktararak, “Osmanlı Devletinin kurucusu Osman Gazi’nin büyük annesi Hayme Ana, Domaniç’in Çarşamba köyünde meftun” şeklinde bahsetti.

Domaniç Kırık Köyü halkından Leman Düzgün yemin törenin de paylaştığı asker kıyafetiyle İlçemizin gururu oldu. Domaniç’in ilk Astsubay kızı olarak göreve başladı.

Sosyal medyada bir sayfanın hazırlamış olduğu Kütahya’yı ülke gündemine taşıyanlar arasında Domaniç Anadolu Ajansı temsilcisi Serdar Yiğit yer aldı.


ŞUBAT

Domaniç’te yine bir asit tankeri vakası yaşandı. Polis ekipleri tarafından ihbar üzerine durdurulan asit tankeri, futbol sahasının park alanına çekildi. Burada tam 4 saat boyunca tonlarca asidi toprağa boşalttı.  Asidin döküldüğü yerde toplanan bir grup Domaniçli, toplu halde basın açıklaması yaparak, tanker sorununa çözüm getirilmesini istediler.

İlçemize bağlı Soğucak köyünde, deredeki hayvansal ve kimyasal atıklar nedeniyle çevre kirliliğinin meydana geldiği, hayvanların hastalandığı ve balıkların öldüğü iddia edildi.Konuya ilişkin açıklama yapan Soğucak köyü muhtarı Halim Bayar, iki yıldır gerekli yerlere şikâyette bulunduklarını ve bir sonuç alamadıklarını söyledi.

Bir ayda aynı yerde, aynı sebepten kaza meydana geldi. Domaniç Çamlıca kavşağı kantar mevkinde son kazanın, ertesi günü bozuk zeminli yol düzeltildi.

Beklenmeyen kar, dağ yolunu bir birine kattı.Araçları kayan işçi servisleri yollara savruldu. Karayolları ekipleri bir taraftan yol açmaya çalışırken diğer taraftan kayan araçları çıkarmaya çalıştı.


MART

Kazım Karakoç ve oğlu Mustafa Karakoç Hastane yolu üzerinde bulunan eskiden öğrenci yurdu olan 4 katlı binayı Belediyeye bağışladı.

Ankara’da otobüs beklerken düzenlenen hain saldırıda hayatını kaybeden 16 yaşındaki Mehmet Emre Çakar, Cuma namazından sonra Karaköy’de mezarı başında anıldı.

İlçe halkı tarafından palazoğlu olarak bilinen alana, yapılması planlanan Topuk Yayla Tabiat Parkı Projesi için Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu imzayı attı.

Kazada hayatını kaybeden 29 yaşındaki Yılmaz Şener için Domaniç Minibüsçüler ve Otobüsçüler Kooperatifi şoförleri  siyah kurdele taktı.


NİSAN

Domaniç’e 2017 yılı Köylerin Altyapısının Desteklenmesi Projesi (KÖYDES) kapsamında bir milyon 578 bin TL ödenek tahsis edildi.

Kaymakam Bünyamin Karaloğlu’nun girişimleri ile Mızık Çamı tabiat anıtında çevre düzenleme ve yenileme çalışmaları başladı.

Şişli Eski Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, referandum çalışmaları kapsamında Domaniç’e geldi.

Çamlıca göledi yapım ihalesini kazanan müteahhit, köyde incelemelerde bulunarak, şantiyenin kurulacağını açıkladı.

Yıllardır bitmeyen Domaniç-Tavşanlı yolunun inşaatını üstlenen yüklenici firma, Güney köprüsünde işe başladı.

Referandum çalışmalarında Mv. Vural Kavuncu ile CHP Balıkesir Mv. Mehmet Tüm, Domaniç Muhtarlar Derneğinde tesadüfen karşılaşınca CHP Milletvekili Tüm, Kavuncu’ya “Muhtarım” diye hitap etti.

Kavuncu, “Domaniç Emniyet Amirliğini Yeniden Yapacağız” dedi.

Çukurca Beldesinde Hüseyin Beytar’a ait ahşap evde çıkan yangında, belde halkının dayanışması yine göz yaşarttı.

Domaniç Hayme Ana Meslek Yüksek Okuluna 300 kişilik KYK yurdu yapılacak.


MAYIS

Çukurca’da Hüseyin Beytar’ın yanan evi için tüm Domaniç’te kampanyalar başlatıldı. Belde halkı ise evi imece usulü ile yeniden yaptı.

Anayasa değişikliğine ilişkin halk oylamasında Domaniç’te tüm sandıklar açıldı. Resmi olmayan sonuçlara göre, 12 bin 82 seçmenden 10 bin 800 kişi 53 sandıkta oy kullandı. Oylardan 10 bin 487’si geçerli, 313’ü geçersiz sayıldı. Bin 282 kişi ise oy kullanmadı. Domaniç ve köylerinde 7 bin 113 Evet çıkarken, 3 bin 374 Hayır çıktı. Domaniç ilçe merkezinde 1495 Evet, 1482 Hayır çıktı. Çukurca Beldesinde ise 990 Evet, 440 Hayır çıktı. Köylerde ise 4628 Evet, 1452 Hayır çıktı.

SESADER tarafından Selim Dede’de geleneksel olarak düzenlenen 8. Hıdrellez etkinlikleri sağanak yağmura rağmen alanı dolduran vatandaşlar, çadırlar kurarak ses sanatçısı Emel Taşçıoğlu’nu dinledi.

Domaniç İlçesine bağlı Güney köyünde, 21 yıl aradan sonra, Çat Dede tekrar yad edildi.


HAZİRAN

Türkiye’de ilk kez bir Kaymakam, vatandaşlara konser verdi. Kaymakam Karaloğlu, orkestra kurup halk konseri verdi.

TANAP Boru hattı’nın geçiş güzergahı olan Domaniç ve Tavşanlı ile bağlı köylerine Sosyal ve Çevresel Yatırım amaçlı hibe desteği sağlanacağı duyruldu.

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, “Çamlıca Barajı 12 Haziran 2018 yılında saat 12:18’de teslim” dedi.

Şölenin gerçekleştiği ebe çamlığına çoluk çocuk, yaşlı genç, yerli, gurbetçi binlerce Domaniçli akın etti.
Domaniç Belediyesinin bu yıl ilk kez düzenlediği ‘Domaniç Uluslararası Kültür ve Turizm Festivali’ Ramazan bayramının birinci günü Domaniçlilere çifte bayram yaşattı.

Aksu köyünde yaşayan taşımalı Çokköy ortaokulu öğrencisi Nisanur Yalçınsoy, Milli Eğitim Bakanlığınca 8. sınıf öğrencilerine yönelik düzenlenen Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) Sistemi ikinci dönem ortak sınavında tüm soruları doğru cevapladı.


TEMMUZ

Domaniç 15 Temmuz Demokrasi Zaferi ve Şehitleri Anma Gününde tek yürek oldu.

Osmanlı İmparatorluğunun Kurucusu Osman Gazinin Ninesi Hayme Ana’nın türbesine giden yolda ki Atatürk siluetine kırılası eller kurşun sıktılar. Kaymakam Karaloğlu’nun talimatıyla ivedilikle silueti yenilendi.

“Türkiye’nin 210’uncu tabiat parkı” için planlama çalışmaları başladı. Milletvekili Kavuncu, tabiat parkının proje safhasında olduğunu ifade etti.

Domaniç’e has bir bahaneyle yol oturması için bir yıldan beri bekletilen köy yollarımızın bu yılda sıcak asfalt yapılacağı müjdesi, yalan çıktı.

İlçemize bağlı Kırıkköyü Sakızlı mahallesi yakınlarındaki özel bir şirkete ait maden işletmesinde aşçı olarak çalışan 35 yaşındaki kadın, boğazından kesilerek öldürüldü.

TANAP hibe programına ilgi beklenenin de üzerinde oldu.


AĞUSTOS

AK Parti Kütahya Milletvekili Prof. Dr. Vural Kavuncu; “ Domaniç-Tavşanlı yolunun bir an önce bitirilmesi için artık ne gerekiyorsa yapılmalı ve adam akıllı yapılmalı. Bahane dinlemek istemiyorum. Bu yolu yapın ve de adam gibi yapın. Yaptığınız yollar bir ay sonra çöküyor. Sizin yüzünüzden insan içine çıkamıyoruz” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi Domaniç İlçe Başkanı Temel Ergün, CHP’li Bursa-Nilüfer Belediyesinden Domaniç güreşleri için destek aldıklarını söyledi.

Bu yıl 736. kez düzenlediğimiz Hayme Anayı Anma ve Göç Şenliklerimiz de tüm tribünler doldu taştı. İlçe Kaymakamımızın yoğun tanıtım ve organizasyon çalışması karşılığında Domaniç adeta bayram alanına dönüştü.

657.Tarihi Yağlı Pehlivan Güreşlerimizi yaptık. Belediyenin desteğiyle Domaniç Spor Kulübü ve Güreş Ağası tarafından tertiplenen güreş organizasyonun Başpehlivanı Faruk Akkoyun olurken yeni Güreş Ağamız da 43 bin lira ile İsmail Karaduman oldu.

Ertuğrul Gazi’nin büyük oğlu Saru Batu Savcı Bey, şehadetinin 730’uncu yılında,  İlçemize bağlı Karaköy’deki kabri başında anıldı.

Domaniç dağlarında piknik alanları bu yıl hiç olmadığı kadar kirletildi. Orman İşletme Şefleri çıkan haberler üzerine ormanlarımızı denetledi. Orman İşletme Müdürü ormanlarımzı temizletti.


EYLÜL

Çukurca Beldesi Ballıca 10 Eylül Pazar günü saat 14:00 sularında çıkan yangın, kısa sürede büyüyerek yaklaşık 300 hektar alanın yanmasına neden oldu. Sık sık kontrol altına alınan yangın, yüzlerce metre ötelerden yeniden patlak verdi. Domaniç’in seferber olduğu yangın söndürme çalışmalarına kısa sürede devlette tüm gücüyle katıldı. Önce komşu şehirlerden takviye arasözler ve iki helikopter ile yangın söndürülmeye çalışıldı. Müdahalenin yetersiz gelmesi üzerine Ülkemizin her yerinden yüzlerce itfaiye Orman bakanlığımızın elinde ki helikopter, uçak ve diğer yangın söndürme araçları Domaniç için seferber oldu. Yangında, Çukurca’nın başında ki Akdere başta olmak üzere, Karagöl, Üçtepeler, Acısu, Çiçekliyayla, Kızılsaray, Kömürsu bölgeleri yanarken yangın üçüncü günün de Bilecik sınırlarını da geçerek Camiliyayla köyüne kadar ulaştı. Başta Domaniç, halkıyla, esnafıyla, gurbetçisiyle, belediyesiyle, kaymakamlığıyla, orman işletme personeli ile sivil toplum örgütleri ile yaşlı nineleri, gencecik delikanlıları ile, yerel medyası ile olağan üstü bir caba harcadı.

Domaniç Kaymakamlığı yapan, “Mülki İdare Amirleri Yaz Kararnamesi” ile Yedisu Kaymakamlığına atanan Bünyamin Karaloğlu için veda yemeği düzenlendi.


EKİM

Asit tankerleri yeniden yollarımızda.

Azerbaycan doğalgazını Türkiye üzerinden Avrupa’ya taşıyacak proje kapsamında Çokköy ‘de borular döşenirken Roma Dönemi’ne ait mezarlar bulundu.

Belediye Başkanı Sahvet Ertürk Doğalgaz için başvuruda bulundu.

Ak Parti, 6. Olağan İlçe Teşkilat Kongreleri kapsamında yapılan seçimle, Domaniç Ak Parti İlçe Teşkilat Başkanlığını Ahmet Özoğul getirdi.

Karakütük mevkiinde kazı yaparken, altını oydukları kayanın çökmesi sonucu, iki kişi feci şekilde can verdi.

29 Ekim’de Motorcular, ‘Hayme Ananın Torunları Demir Atlarla Cumhuriyet Korteji’ oluşturdular.

Akşam ise yıllar sonra ilk defa fener alayı düzenlendi.


KASIM

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nu Domaniç’e davet eden Domaniç İlçe Teşkilatı, Genel Başkanlarına Domaniçli bir sanatkârın el oyması portresini, Domaniç Gazetesini ve Domaniç’in sorunlarını anlatan bir mektup verdiler.

Yağlı Güreş Düzenleyen Belediyeler Birliğine Domaniç Belediyesi de katıldı.

Domaniç’te faal olarak çalışan 4 siyasi parti, Belediye Başkanı ve Domaniç Basını bir araya gelerek Domaniç’in sorunlarını ve çözümlerini konuştular. Aynı ekip bundan sonra da ayda bir toplanarak aylık istişarelerde bulunacaklar.

Yeni Kaymakamımız Tufan Bağır Gilan görevine başladı.

Emet Bor Madeni İşletme Müdürü, Domaniç’te bir toplantı düzenleyerek Asit Tankerlerinin neden Domaniç’ten geçmesi gerektiğini anlattılar. Ancak toplantıya katılan Domaniçliler, Asit Tankerlerinin Domaniç’ten geçişine izin vermeyeceklerini, sert bir dille ifade ettiler.

Eroğlu, Domur Göleti ve Sulaması’nın Kamulaştırma İşlemlerine Başlanıyor

Domaniç heyeti, İnegöllü sanayicilerin, Domaniç’te de istihdam sağlaması için bir dizi görüşmelerde bulundular.

Domaniç’te mevsimin ilk karı yağdı.


ARALIK

İlçemizde Domaniç İYİ Parti İlçe örgütü kurulma aşamasında.

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Bursa’nın İnegöl ilçesinin il yapılması için, TBMM’ye kanun teklifi verdi. Kılıçdaroğlu, İnegöl il olsun, Domaniç ilçesi olsun dedi.

Domaniç Belediyesi ve Zafer Kalkınma Ajansı tarafından yapılan Evsel Nitelikli Atık Su Arıtma Tesisinin açılışı yapıldı.

AK Parti Kütahya Milletvekilleri Mustafa Şükrü NAZLI, Vural KAVUNCU, İshak GAZEL ve Ahmet TAN’dan ortak basın açıklaması. “Domaniç Açık Cezaevi, 2018 yatırım programına alınması için çalışmalarımız devam ediyor”

Vali Ahmet Hamdi Nayir Domaniç Halkını Dinledi

Çukurca Belediyesi yol ve kaldırım çalışmalarını tamamladı.

2

1