Nafi Güral, “Yerel Basın Desteklenmelidir”

Kütahya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı (KUTSO) Nafi Güral, Kütahya Gazeteciler Cemiyetinde gazetecilerle bir araya geldi. Yerel basınının öneminden bahseden Güral, “Yerel basın desteklenmeli. Yerel basın olmazsa zaten sesimizi duyurabilmemiz mümkün değil. Sesimizi duyuramadığımız taktirde de yaptıklarımızı ve yapacaklarımızı halkımıza anlatabilmemiz mümkün değil” dedi.

Kütahya Gazeteciler Cemiyetinin geleneksel hale getirdiği toplantılarının bu haftaki konuğu Kütahya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı (KUTSO) Nafi Güral ve yönetim kurulu üyeleri oldu.
Toplantıda konuşan Güral, basının önemine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Güral, değerlendirmesinde şunları söyledi: “Basının Türkiye genelinde çok önemli görevleri var. Yerel basının da yerelde çok önemli görevleri var. Sizlerin bu görevlerinizi ifa etmek konusunda olağanüstü çaba gösterdiğinizi biliyoruz. Bunun için de sizleri kutluyor, tebrik ediyoruz. Sanıyorum bundan 3 veya 4 yıl önce yerel basının önemine dikkat çekmek için bu konuda farkındalık oluşturmak üzere Ticaret Odamızda toplantılar yapmıştık. Kütahya’daki bütün dinamiklerin bu oluşuma destek vermesi lazım. Yerel basın ne kadar güçlü olursa yerel dinamikler o kadar katma değer oluşturacak imkanlara sahip olur.”

BEŞ ÖNEMLİ FAKTÖR GÖZ ARDI EDİLMEMELİ

Kütahya’nın gelişmesinde daha önceleri de ifade ettiği şekilde beş önemli faktöre ihtiyaç duyulduğunu hatırlatan Güral, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Kütahya’nın gelişmesinde beş faktörün bir araya gelmesinin lazım geldiğini söylüyoruz. Birincisi halk, halk ne isterse o olur. Halkımızın gösterdiği istikamet, halkımızın çizdiği tablo bizim zaten kendi özümüzdür. Daha sonra sivil toplum örgütleri, yani odalar… Barodur, mühendisler odasıdır, esnaf odalarıdır gibi sivil toplum örgütleri. Bunlar da çok önemli birer faktördür. Üçüncü sırada Dumlupınar Üniversitesi geliyor. Biz Dumlupınar Üniversitesini çok önemsiyoruz. Üniversite sadece ekonomik anlamda değil, sosyal anlamda, kültürel anlamda çok önemli katkıları olan bir kurum. Bu kurumdan faydalanmamız lazım. Dördüncü olarak da yerel yönetimler. Yerel yönetimler çok önemli. Hem seçilmiş hem atanmış yerel yöneticilerimiz Kütahya’nın sahibi. Onların daha başarılı işler yapabilmelerini arzu ederiz. Beşinci olarak da siyaseti ön görüyoruz. Taktir edilir ki siyaset şemsiyesi altında olmamız halinde çalışmalarımızı çok daha rahat tamamlarız. ”

KÜTAHYA’NIN GELİŞİMİNDE YEREL BASIN İTİCİ GÜÇ

Kütahya’nın gelişmesinde bir diğer önemli faktörün yerel basın olduğuna işaret eden Güral, “Ben bunları söylerken bir altıncı güç vardı ve ben bunu o tarihlerde gündeme getirmemiştim. Çünkü bu önemli sorumlulukları gerektiren bir kurum. Onun için de burada ifade etmek ihtiyacı hissettim. Altıncı olarak da basın faktörü. Eğer basın kendisine düşen görevleri rahatlıkla yapabilecek imkanlara sahip olursa, bu imkanları doğru düşürt kullanırsa Kütahya’nın gelişmesinde çok önemli bir itici güç olacaktır. Hatta lokomotif olacaktır diye düşünüyorum” diye konuştu.

YEREL BASIN DESTEKLENMELİ, YEREL BASIN OLMAZSA SESİMİZİ DUYURAMAYIZ

Kütahya’da Ticaret ve Sanayi Odası olarak yerel basının her zaman yanında olduklarını, bundan sonra da olmaya devam edeceklerini de kaydeden Güral, “Bu anlamda da biz yerel basını önemsiyoruz. Üstüne basarak tekrar ediyorum. Evet, ‘yerel basın vazifesini yapsın, yerel basın olması gereken etkileri göstersin’ diyoruz ama aynı zamanda yerel basının desteklenmesi lazım geldiğini burada bir defa daha ifade etmek istiyorum. Basın olarak kendi içinizde ittifak halinde olduğunuzu gösterdiğiniz taktirde bu desteklerin kapsamlı bir şekilde artarak yerel basına sunulacağını düşünüyorum. Yerel basın olmazsa zaten sesimizi duyurabilmemiz mümkün değil. Sesimizi duyuramadığımız taktirde de yaptıklarımızı ve yapacaklarımızı halkımıza anlatabilmemiz mümkün değil. Bu anlamda da yerel basının önemli bir misyonunun olduğunu düşünüyorum. Sizlere kolaylıklar diliyorum. Bu arada Ticaret ve Sanayi Odasının yetkili organları ve organlarda görev yapanlar olarak yerel basınımızın yanında olmaya devam edeceğimizi bir defa daha ifade etmek istiyorum” ifadelerini kullandı.

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti ifade eden Kütahya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Erkan Sağlam da çalışmalar hakkında Güral ve beraberindeki heyete bilgiler verdi.

Yerel basının öneminin farkında olduklarını ve yerel basının desteklenmesi gerektiğini her platformda ifade ederek bu konuda üzerine düşeni her zaman yapan KUTSO Yönetim Kurulu Başkanı Nafi Güral ve Yönetim Kurulu Üyelerine teşekkür eden Sağlam, ziyaretlerinden dolayı Güral ve KUTSO teşekkür Yönetim Kurulu Üyelerine ettiğini ifade etti.