15 Kiloluk kabak yetiştirdi

Çokköy ‘de oturan Halil İbrahim Zengin, tarlasına ektiği tohumlarla 15’er kiloluk kabak yetiştirdi.

Tamamen organik yetiştirdiği kabakları ev ihtiyacının yanı sıra susuz soğan ve İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ve Domaniç Ziraat odası Başkanı Ahmet Özoğul’un destekleri ile çörek otu yetiştirerek evine ek gelir getiriyor.

Orman işletmeden emekli olan zengin 17 yıldır tarım ile uğraşıyor yetiştirdiği ürünleri satarak evine ek gelir sağlıyor.

Zengin, “Kimyasal hiçbir madde kullanmadım. Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ve Ziraat Odası’nın ‘nün tavsiye ettiği Çörek otu ekimini yaptım. Yüz kiloya yakın çörek otu üretimini gerçekleştirerek kilosunu 10 TL’den sattım ve satmaya devam ediyorum. Tarlamda ayrıca kışa dayanıklı susuz soğan da yetiştirdim. Tarlamda bir süre sonra her biri 15 kilo olmak üzere çok sayıda kabak yetişti. Tam bir şifa deposu olan kabaklarını evimin ihtiyacı yanında kendime ek gelir sağlıyorum. Emekli oldum diye kendimi salmadım tam tersine kazandıkça hırslandım. Allah bereket versin güzel paralarda kazanıyorum” dedi.

Domaniç Ziraat Odası Başkanı Ahmet Özoğul, “Halil İbrahim abimizi yıllardır tanıyoruz. Kendisi emekli olduktan sonra tarım işleri ile çok uğraşmaya başladı. Bizlerde elimizden geldiğince kendisine tavsiyelerde bulunuyoruz. Ürettiği bal kabakları tam bir şifa kaynağı. Susuz üretilen soğanlar kışa dayanıklı. Ayrıca altın değerinde çörek otu da yetiştiriyor. Kendisinin emeklerine sağlık. Böyle örnek arkadaşlarımız ilçemizde çok. Onlara öncülük etmek boynumuzun borcu. Allah hepsine bol kazançlar versin” dedi.