Tarihi Domaniç Tarih Olmasın Diye…

Domaniç’teki siyasi parti temsilcileri, STK temsilcileri, İlçe Kaymakamı, İlçe Belediye Başkanı ve İlçe Yerel Basını, İşsizlik yüzünden sürekli göç veren Domaniç için bir araya gelerek ‘1.İnegöl İstihdam Fuarı’nı’ ziyaret ettiler. Domaniç heyeti, İnegöllü sanayicilerin, Domaniç’te de istihdam sağlaması için bir dizi görüşmelerde bulundular.

Domaniç Kaymakamı Tufan Bağır Gilan başkanlığında, Belediye Başkanı Sahvet Ertürk, AK Parti İlçe Başkanı Ahmet Özoğul, CHP İlçe Başkanı Temel Ergün, MHP İlçe Başkan Yardımcısı Selim Kayabaşı, Saadet Partisi İlçe Başkanı Numan Yaşar, Esnaf Kefalet Kredi Kooperatifi Başkanı Mustafa Şimşek, Domaniç Minibüsçüler KOOP. Başkanı Sami Tanrıkulu, Süt Üreticileri Birliği Başkanı Hüseyin Yağcı, Domaniç Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Mustafa Yiğit ve Serdar Yiğit’ten oluşan heyet, 1. İnegöl İstihdam Fuarında İSKO İnsan Kaynakları Müdürü Sedat Binici, Küçük Çalık Tekstil Temsilcisi Bülent Sevim başta olmak üzere, Domaniçlileri istihdam eden başlıca firma temsilcileri ile görüştü.

İlçe Kaymakamı Gilan, “ İlçemizden her gün yüzlerce kişi ekmek için İnegöl’e gidip geliyor. Özellikle kış aylarında yol bir sorun olurken, iş göçü nedeniyle de Domaniç devamlı nüfus kaybediyor gelin işyerlerinizden birini Domaniç’te açın tekliflerinde bulundu.

Görüşme yapılan yetkililer, teklife sıcak bakarken Domaniç-İnegöl arasında ki dağ yolunun, lojistik açısından ciddi sıkıntı olacağını dile getirdiler.

“Ben Böyle bir güç birliği görmedim”

Domaniç Heyeti daha sonra 203 üyesi bulunan İnegöl Genç İşadamları Derneği Başkanı (İGİAD) Hakan Özdemir’i makamında ziyaret ederek teklifini yineledi.

İlçe Kaymakamı Tufan B. Gilan; “ Domaniç tarihsel önemi ve doğal güzellikleri ile sahip çıkılması gereken bir ilçemiz ancak ilçe iş göçü yüzünden sürekli kan kaybediyor. Sizin işçi sorununuz var, bizim iş sorunumuz var. Her gün bu kadar işçiyi buraya taşımaktansa, gelin Domaniç’te iş yeri açın, hem ilçeye katkınız olsun hem işçi sorunu yaşamayın, hem de teşviklerden faydalanın” derken, Belediye Başkanı Sahvet Ertürk; “ İlçede arsa fiyatları her ne kadar fırsatçı bazıları tarafından şişirilse de, yine de İnegöl’den daha ucuzdur. Bizde belediye olarak istihdam sağlayan firmalarımızın her türlü alt yapı hizmetlerini yapmayı taahhüt ediyor ayrıca bürokrasi konusunda da önünüzü açacağımıza söz veriyoruz” dedi.

İGİAD Başkanı Hakan Özdemir; “ Öncelikle ben hayatım da ilk defa tüm siyasi parti temsilcilerinin tek bir amaç ile bir araya geldiğine ilk defa şahit oluyorum. Siyasi Parti temsilcileri, STK Temsilcileri, Basın, Belediye Başkanı ve Kaymakam … Bu muhteşem bir güç ve bu güce karşı duyarsız kalınmaz. Derneğimizin Aralık ayında kurultayı var. Kurultayı atlatalım. Gerekirse ortak bir fabrika için bile Domaniç düşünülebilir. İnegöl de çarpık sanayileşme yüzünden çok fazla hava kirliliği oluştu. Domaniç’te bizim. Bu yüzden mutlaka bu teklifinizi değerlendireceğiz” dedi.

NE OLMUŞTU

Domaniç’te tüm siyasi parti temsilcileri, Belediye Başkanı ve Basın, Domaniç için birlikte çalışmak ve sorunlara ortak çözüm üretmek için bir araya geldiler. İlk toplantı 2 Kasımda yapıldı ve Üniversite Sorunu, İstihdam Sorunu gibi sorunların üzerine gitme kararı almıştı. Bu bağlamda İlçemizde yeni göreve başlayan Kaymakamımız da Domaniçlilerin bu birlikteliğine hayran kalarak gelir gelmez elini taşın altına koyarak toplantılarımıza önder olmaya başladı.
İlk görüşmesini üniversiteyle yapan heyetimiz, ikinci görüşmesini de İnegöl İGİAD Başkanı ve İstihdam fuarına katılan işyeri temsilcileri ile yaptı.

İNEGÖL İSTİHDAM FUARINDA DOMANİÇ’İ DE DÜŞÜNÜYOR

İnegöl Türkiye’de ilçeler arasında bir ilke imza atarak, İnegöl Kaymakamlığı, Belediye Başkanlığı, İş-Kur ve İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası iş birliğiyle 24-25 Kasım tarihlerinde ‘Birinci İstihdam Fuarını’ düzenledi.

İşsizliğin neredeyse sıfır olduğu İnegöl’de sanayici kalifiye elaman bulmakta zorlanıyor. Bu bağlamda Kültür Park Belediye spor salonunda farklı sektörde faaliyet gösteren 34 firma stant açarak işçi ve işveren buluşması sağlandı.

İTSO Başkanı Metin Anıl , “ İş gücünü göçle sağlamaya çalışan İnegöl,
24-25 Kasım tarihinde yapacağımız işçi işveren buluşmasında sanayici, yatırımcı ve üreticinin aradığı istihdamın da sağlanacağı bir organizasyon olacak. Sadece İnegöl değil, Domaniç’i, Pazaryeri’ni, Yenişehir’i, yani İnegöl’ün çevresindeki diğer yerleşim yerlerini de bu işin içine almalıyız” demişti.

Domaniç Heyetinin ikici toplantısı 30 Kasım da yapılacak ve Domaniç’e Doğal Gaz getirilmesi konusu için güç birliği yapılacak.