Gelecek birlikte daha güzel

Öğretmen tarihsel süreç içinde; muallim, hoca ve ata kelimeleriyle de karşılanmıştır. Bu sözlerde anlam yönünden bir zenginlik ve derinlik mevcuttur.

Konu insan yetiştirmek, insanı eğitmek olunca ,“ektiğini en geç biçen çiftçi öğretmendir” özdeyişi de yerini bulmuş olur.

Eğitimin ve ögretmenin en başta gelen işi, millî kültürü genç nesillere devretmek; millî kültür malzemesini, en ileri ve en ince tekniklerle, millî şahsiyeti ve üslûbu zedelemeden işleyerek geliştirmek çağdaşlarını hayran bırakacak eserlere ulaşmak üzere insanlarına sarsılmaz bir iman, irade ve heyecan vermektir.

Bu arada Domaniç’te görev yapan öğretmenlerimiz insallah, Milli Eğitim’in 100 temel eseri arasında yer alan Domaniçli Habibe’yi anlatan “Domaniç Dağlarının Yolcusu” isimli kitabı öğrencilerine okutmuşlardır veya okutuyorlardır.
Yoksa çok ayıp etmiş olurlar.
Habibe başta olmak üzere bu topraklar için mücadele vermiş Türk kadınlarının kemiklerini sızlatmış, ruhlarını incitmiş olurlar…

Dünyanın en değerli varlığı olan minnet ve şükran borçlu olduğumuz kıymetli öğretmenlerimizin öğretmenler gününü kutlar, ekonomik ve sosyal haklarının gasp edilmediği günlerinde yakın olmasını dilerim.

Geçen hafta sonu Kaymakamımız Tufan B. GİLAN ile birlikte,
Belediye Başkanı Sahvet ERTÜRK,
AK Parti İlçe Başkanı Ahmet ÖZOĞUL,
CHP İlçe Başkanı Temel ERGÜN,
MHP İlçe Başkan Yardımcısı Selim KAYABAŞI,
Saadet Partisi İlçe Başkanı Numan YAŞAR,
İl Genel Meclis üyesi Mustafa ŞİMŞEK,
Domaniç Gazetesi sahibi Mustafa YİĞİT ve STK temsilcileri İNEGÖL’ de gerçekleşen 1. İNEGÖL İSTİHDAM FUARI’na katıldılar ve Fuardan sonra heyet İGİAD Başkanı ile görüştüler…
Birlik beraberlik adına Domaniç için atılan adımlar umut verici.Temennim devamının gelmesidir. Bu toplantıların, birlik ve beraberliklerin Domaniç istihdamına bir çözüm bulma noktasında verimli olur inşallah.

Domaniç bizim doğduğumuz yer ve burada doymak, burada yaşamak elbette hakkımız. Cennetten bir köşe olan doğduğumuz Domaniç’i bırakıp doymak için gurbet ellerde hayat mücadelesi vermek istemiyoruz elbette. Domaniç’in durumu malum. Son yıllarda aşırı göç verdi.Sadece İnegöl ilçesine gidip gelen 850 tane işçi arkadaşım var, Domaniç’in en üretken parçası, başını alıp gitti,gitmeye devam ediyor veya bazı ilçelere taşımalı olarak taşınıyor.Domaniç halkı ilçesinde doymak istiyor.Bu isteğe sessiz kalmamak gerek.

Yapılan birlik ve beraberlik toplanlantıları bu anlamda çok önemli.Teklif ve öneri kimden gelirse gelsin değerlendirilip istişare edilmeli. Birlik ve beraberlikten ayrılan ve Domaniç için inisiyatif almaktan çekinen siyasileri ve sivil toplum kuruluşlarını gelecekte Türkiye’nin ve dünyanın bilmem nerelerine savrulmuş Domaniçli nesiller hayırla yad edecekler mi acaba? Ayrıca ahiretteki hesapları da sırada bekleyecek.

Kısacası inancım Domaniç’in geleceği birlikte daha güzel olacak.