Yol açıldı şikâyetler başladı

Yılan hikâyesine dönen Domaniç – Tavşanlı yolunun 750 metrelik bir bölümü daha, 3 yıllık çalışmanın ardından hizmete açıldı.
Yolun hizmete açılmasıyla şikâyetler de başladı.

Domaniç – Tavşanlı yolu 30 yılı aşkındır Domaniç halının gündemindedir. Ölçülür biçilir, seneye kesin denir. Seçim zamanı yaklaşınca vekiller, adaylar gelir. “ Domaniç bizim için şöyle önemlidir böyle önemlidir” denir. Hayme Ana torunlarının Ata yadigârı doğuşun toprağı Domaniçlilerin başı okşanır oyları alınır.

Sonrası malum.

Domaniç-Tavşanlı yolu 70’li yıllarda Ecevit tarafından yapılmış. Ancak zamanla artan trafik ve eskiyen yol günün şartlarına uyumuyor yolda devamlı kazalar meydana geliyor. Başka yerlerde yapılan yolları gören Domaniçliler de kendileri için de ile açılan yolun günün şartlarına uygun olmasını istiyor.

İlk ölçümler 1980’lerde yapılıyor ve yolun 10 kilometre kısalacağı iddia ediliyor. Ölçümler ve vaatler 2011 yılına kadar devam ediyor.
2011 yılında nihayet ilk kazma Karaköy altında vuruluyor. Yolun en kritik en çok kaza olan yerlerinin her yıl birkaç kilometresinin tamamlanacağı ve 2015 yılında da tamamlanacağı söyleniyor.

Karaköy altındaki virajlar kalkıyor yol genişliyor ancak asfalt atılmadan yol çöküyor. Onlarca tadilat ve tamirat geçiren yamalı yolun genişliği de zaman içinde daralıp gidiyor.

Aynı sorunu defalarca yaşıyoruz. Yolu yapım işini üstlene müteahhitler ne hikmetse ya kaçıyor ya batıyor. Ya da işi yetiştiremediği için işi fesih ediliyor.

Parça parça yapılan Domaniç-Tavşanlı yolunun bir orası bir burası yapılırken Berçin altında 750 metre düz bir alan nedense yarım bırakılarak iki yeni yolun arasında uyumsuz bir duruş sergiliyordu. Vekilimiz Vural Kavuncunun cabaları ile 3 yıldan beri bir başlayıp bir duran Berçin altı yolu 3 yılın sonunda geçtiğimiz günlerde bitmiş. Yolun bittiğini yoldan gelen şikâyetlerden öğrendik.
Dümdüz açılan yola mevsimsel şartlar uygun olmadığı için uyduruk asfalt atılmış adeta kürekle yayılmış gibi atılan asfalt bir de kıvrım kıvrım atılınca düz yolda ki virajı algılayamayan sürücüleri yolun akışına giderek yanlış yola giriyorlar. Bizim çekim yaptığımız sırada da bir tır yanlışlıkla olmayan yola girerek kendisini yolun kenarında asfaltı kazınmış bataklıkta buldu.

Konuyla ilgili bilgilerine başvurduğumuz Ak Parti İlçe Başkanı Ahmet Özoğul yetkililerle görüşerek bilgi aldı. Özoğul, Domaniç’ yolunda ki sıkıntıları dillendirirken Domaniç-İnegöl yoluna atılan asfaltında kalktığını çekilen beyaz şeridin ise Domaniç dağlarında bir işe yaramayacağını bu yola Sarı çizgi çekilmesi gerektiğiniz söyledi.
Özoğul; “ Karayolları yetkilisine şikâyetleri aktardım. Karayolları yetkilisi, Domaniç –Tavşanlı yolunun Berçin altındaki 750 metrelik bölümünün üstlenici firma tarafından geç telim edildiğini, bu yüzden de yolu geçici olarak açtıklarını, Domaniç- Tavşanlı yolu ile Domaniç – İnegöl yollarının tamamının gelecek yıl mutlaka yapılacağını ifade ettiğini” söyledi.

HABER: MUSTAFA YİĞİT