Kütahya’da en çok interneti kopan ilçe Domaniç

Kimselerin güç yetiremediği, söz geçiremediği, amir memur tanımayan, vekili, bakanı takmayan Telekom’un en haksız kazanç sağladığı ilçelerden biri de Domaniç’miş.

Geçtiğimiz günlerde bir arıza için Domaniç’ e gelen yetkilinin sohbet sırasında ifade ettiğine göre, Kütahya’da en çok interneti kopan ilçesi, Domaniç’miş.

Bir telefon aramasıyla iki dakikada abone olabildiğiniz Telefon ve ya internetten gerek abonelik iptali gerekse arıza bildirimi o kadar kolay değildir.
Abone olurken sizden adınız soyadınız, açık adresiniz ve kaç paralık abonelik istediğiniz sorulurken, aboneliği iptal ettirmek istediğiniz de veya arıza bildirmek istediğinizde bağlanmak için dakikalarca bekletilir ardından da defalarca, ‘oraya bas buraya bas ‘ talimatları ile oyalanırsınız. Sonun da genelde pes eden siz olursunuz. ‘ Lanet olsun’ diyerek hizmet alamadığınız aboneliğinizin faturasını kuzu kuzu ödemeye devam edersiniz.

Oysa size hizmet veren internet şirketine ulaştığınızda internet alamadığınız tahmini saatleri verdiğinizde onlar gerekli incelemelerin ardından hizmet veremedikleri saatlerin ücretini size bir sonra ki ayda da olsa faturadan düşerek öderler.

Domaniç’te İnternet gündüzleri zar zor kaplumbağa hızıyla da olsa hizmet verirken akşamları sık sık kopuyor.
Defalarca aradıktan sonra vicdan sahibi bir yetkili, “Haklısınız beyefendi. Dün akşam internetiniz 61 defa kopmuş” dedi.

Ertesi gün aradığımızda ise ekiplerin işyerimize kadar gelip baktıklarını Domaniç’te böyle bir sıkıntı olmadığını, bizim arızamızın muhtemelen bina içindeki hatlardan kaynaklandığını iddia ettiler.
Oysa biz her hangi bir yetkiliye rast gelmediğimiz gibi güvenlik kameralarında da öyle bir görüntüye rast gelmediğimizi söyledik. Bir gün sonra bir başka yetkili arayıp. Yetkililerin fiziksel olarak Domaniç’e veya bizim işyerimize gelmediğiniz bu takibin artık internet üzerinden yapıldığını ve yapılan araştırmalarda sıkıntının bizim iş yerimizin iç hatlarından kaynaklandığını bunu da kendimizin çözmesi gerektiğini ifade ettiler.
Çağırdık bir yetkili… Kütahya ve ilçelerinden sorumlu bu arkadaşla muhabbeti koyultunca anladık ki. Fiziksel takip olmadan arızanın anlaşılmadığını bizim kandırıldığımızı iç hatlarımız da da böyle bir sıkıntı olmadığını söyledi. Domaniç’te ki eski direklerin göçmesinden telefon tellerinin çalınmasından dolayı çok sıkıntı olduğunu bir de merkezde bilmem neylerin yetersiz ve eski olduğunu ancak değiştirilmediğini, hatta Kütahya’da en çok interneti kopan ilçenin Domaniç olduğunu Domaniçlilerin bu haksızlığa neden sessiz kaldığını da anlamadıklarını söyledi.

Bu güne kadar kopan internetimize bin bir bahane uyduran Telekomcuların ifadeleri yalan ve ucuz bahane kokarken bu arkadaşın uydurduğu bahane bize çok mantıklı geldi.

DOMANİÇLİLER SES ÇIKARMIYOR.

Bundan yıllar öncesiydi. 3 – 5 muhtar toplanıp belediye başkanının makamına geldiler. O gün tesadüfen O zamanlarda Ak Parti Kütahya Milletvekili olan Hasan Fehmi Kınay da oradaydı. Muhtarlar, köylerinde göçen Telekom direkleri yüzünden çift süremediklerinden şikâyetçi oluyorlardı. Şikâyetleri dinleyen Vekil, hemen yetkilileri aradı ve ağırlığını koyarak sıkıntının derhal giderilmesi talimatını verdi.
Elbette karşı taraftaki Telekom yetkilisinin vekile de verecek bir bahanesi olmalıydı. Yetkili. “ Haklısınız Sayın Vekilim. Ancak Türk Telekom (O zaman ki adı) modernleşme çalışmasına başladı. Artık hizmet direklerden kabloyla değil, direk uydudan yapılacak. Bu yüzden göçen direklere bakamıyoruz” dedi. Mantıklıydı cevap. GSM şirketleri, yıllardan beri interneti de telefon hizmetini de uydudan vermiyor muydu? Hepimiz ikna olduk. Hatta modernleşen Telekom’umuzdan gurur duyduk.

O günden bu güne 7-8 yıl belki de daha fazla zaman geçti. Direkler göçmeye devam ediyor. İnternet kopmaya artarak devam ediyor.

Herhalde Dünya da en yavaş interneti, en çok kopan interneti en fazla paraya ödeyen bizizdir.
Bunu da kesinlikle hak ediyoruzdur. Çünkü “ HAK VERİLMEZ ALINIR” hak ne klavye kahramanlığı ile ne kahve köşelerinden kediler gibi kükreyerek atılan naralarla alınmıyor. Tek başına gücümüz yetmiyor gelin topluca haykıralım dediğinizde herkesin bir bahanesi oluyor. Büyük çoğunluk ise köşe başlarına dikilmiş, tesbih sallayarak mahalle delikanlısı edasıyla bağırıyor. “ BİR HALLEDEMEDİNİZ ŞU MESELEYİ BE YAZIKLARI OLSUN SİZE” İşi başkalarından bekleyen bu köşe başı delikanlıları, efeliklerini birazda yetkili kuruma yapsalar belki adamlar korkacak ama nerde onlarda o yürek. Güçleri İlçe için bir şeyler yapmaya çalışan 3-5 gönüllüye yetiyor.

DÜŞÜNÜN!

Elin gavuru, interneti ta 1960’lı yıllarda askeri amaçlar için keşfetmiş. (Evet, doğru bildiniz Amerikalılar)

1973-1978 yılları arasında ise Dr. Vinton Cerf, doğuştan işitme engelli olan eşi Sigrid’in Dünya ile iletişim sağlayamamasına çok üzülmüş ve İnterneti halkında kullanabileceği bir sistem geliştirerek önce eşinin sonra da insanlığın hizmetine sunmuş. Teknik detaya gerek yok. O günlerde internetin hızı bizim bu gün Domaniç’te kullandığımız hıza eşdeğer.

Özetleyecek olursak bizim ödediğimiz faturalar karşılığında, Avrupa da, Amerika’da koca koca şirketler ışık hızında internetle iletişim kurarken biz gecede 61 defa kopan kaplumbağa hızındaki internetimiz için o kadar fatura ödüyoruz. Ama gıkımızı bile çıkarmıyoruz

HABER: MUSTAFA YİĞİT