DOLU DOLU YAŞAMAK

Bugün Benim Doğum Günüm 20 Kasım 1978. Bu yazıyı 39 yıl sonra kaleme almak nasip oldu. Koskoca 39 yıl. Şairin demesi gibi, ” Yaş 35 yolun yarısını eder”, bende diyorum ki, yolun yarısını da açtık. Ne mi öğrendim ?

Hayat bir film karesi değilmiş maalesef. Hani o gördüğümüz romantik komedi sahneleri de yok.

Mutluluk kendi ayağıyla asla gelmiyor, nerede hareket varsa orada gerçekten bereket var. Çok sevince ve sadık kalınca sadık olmuyorsunuz. Yarın bugün değil, işini yarına bırakmamayı öğretti hayat. Yarın neler olacağını bilemezsin.

Çok acıklı şeyler dinlemeyin lütfen, hayat bakış açımızdan ibaret,unutmayın. Kendini sevmek bencillik değildir, bir savunma aslında,herkese karşı herkesin yapması gereken bir alışkanlık.

İnsan kendiyle mutluysa mutlu olması zor değildir, vicdanınızı kirletecek şeyler yapmayın. Allah’ın hesap gününü unutmayın bir de. Suskunların sesini bir O duyar çünkü.

İnsanlardan bir şey beklemek insanı sadece yorar, git kendin yap. Hayata karşı sloganın olsun ve asla vaz geçmeyeceğin tek bir prensip seni disiplin edecektir bir çok alanda. Zihnini açmaya bak, yeni ufuklara maceralara göz dik. Hayat evde oturarak yaşanmıyor. Şunu da yapmak istiyorum diyorsan bekleme yap. Her şeyden ders çıkarmaya bak, bakış açın ne kadar genişlerse çekeceğin acılar, yorgunluklar o kadar hafifleyecek.

Bazı şeyleri tadında bırakmasını öğren, o elindekni yavaşça yere bırak. Acıtma. Kanatma. Hayat bir macera, eksik bir macera. Beklentiler muhtemel olmayacak, yorulacaksın. Beklentileri minimuma indir. Hayal ettiklerini Üşenme yap. Gün gelecek kafandakilerin çoğu gerçek olacak, özel hayatla özdeşmese de. Kişisel dersler al. Olaylar hayata bakış açın,olsun.

Herkese eyvallah etme, fazlalıkları at. Başkalarını değiştirmeye çalışacağına kendi zihin yapını yeniden programla. Malesef çok sevilmek istiyorsan çok sev diyemiyorum, ne dendiğini de bilmiyorum aslında.

Acele etme. Hayallerin olsun elinde. Hayal et ve gerçekleştir. Espiriden kaçma. Kendini eğlendirmek isterken, başkalarını da eğlendirebilirsin aslında. Duygularla oynama, hesap sorulmazsa elbet hesap sorulacak. Kendi sağlığına zarar verecek şeylerden uzak dur. Gerçi ben duramıyorum ama. Şekerden,sigaradan uzak dur.

Hayata gülerek bakmayı unutma. Sohbetinden sıkılmayacağın sana değer katacak insanlarla arkadaşlık yap, bir kişi bile olsa yeter. Yabancılarla konuşmaktan çekinme,tanımadıklarına selam vermek mutlu olma nedenin olabilir, anlatacağın deneyimler bırak kendine.

UZUN YAŞAMAK YERİNE,DOLU DOLU YAŞAMAK DAHA GÜZELDİR. bu dolu dolu yaşamak anlamına geliyor. Stratejiler geliştir. Tek başına oturacağın yalnız senin bileceğin bir yerin olsun. Ağladığında güldüğünde sana ait izler kalacak. Yeni şeyler keşfet, fark et, hisset. Hissetmeyi bırakma. Tabiki, Nezaket te çok önemli…

Velhasılı sahiplenebildiğin değerlerin olsun. Vatan gibi , Bayrak gibi ve Ailen gibi ve bu değerlerin üzerine kurduğun hayallerin.