Dolandırıcılara karşı seminer düzenledi

Domaniç İlçe Jandarma Komutanı Ali Çelik köy köy kahvehanelerde Telefon Dolandırıcılığı gibi konuları hakkında bilgilendirme semineri düzenliyor.

Domaniç İlçe Jandarma Komutanı Ali Çelik tarafından gerçekleştirilen seminerde, vatandaşlarımızın ‘Telefon Dolandırıcılığı’ olayının mağduru olmamaları için kendilerini Savcı, Polis, Asker veya herhangi bir Kamu Görevlisi olarak tanıtarak para veya değerli eşya isteyen şahıslara inanmamaları, hiçbir kamu görevlisinin para talep etme yetkisinin olmadığı bu gibi bir durumla karşılaştıklarında telefonu kapatarak Polis ve Jandarma İmdat hattını aramaları gerektiği bilgilendirme seminerinde anlatıyor.

Seminerlerde, “Vatandaşlara adınız terör örgütlerine karıştı şu hesaba şu kadar para yatırırsanız sizin isminizi sileriz gibi insanlarımızı kandırmaya, tuzağa düşürmeye çalışıyorlar. Bu şekilde devletimizin hiçbir kurumu ne bir Jandarması, ne polisi, ne bir MİT çalışanı veya Hakimi, Savcısı vatandaşı bu şekilde arayıp ta böyle bir talepte bulunmaz. Kesinlikle bunlara inanmayın. Böyle şeylerle karşılaşırsanız derhal bizlerle irtibata geçin.

Bu kişilere kişisel bilgilerinizi vermeyin

Bu art niyetli kişiler, tuzağa düşürdükleri şahısları inandırıcı olması için telsiz konuşmaları, klavye sesleri veya siren sesi gibi orijinal sesler kullanıyorlar.

Tekrar belirtelim bu tür dolandırıcılara kişisel bilgilerinizi kesinlikle vermeyin, T.C numaranızı, anne, baba adı, adres veya banka hesapları ile kesinlikle bilgi vermeyiniz. Bu tür insanlar sizleri tuzağa düşürerek para talep ediyor.

Yaşlı nüfusumuz fazla

Bilindiği üzere yaşlı nüfusumuz fazla bu tür dolandırıcılık yapan şahıslar tezgahını öyle bir kurmuşlar ki anne adı, baba adı, veya adres, veya kartınızın son hanesi gibi bilgileri toplayıp değerlendirip herhangi bir yakınınızı arayıp dolandırmaya çalışıyorlar bu konuda yaşlı annenizi, babanızı, amcanızı, veya çocuklarınızı uyarın kesinlikle en ufak bilgi vermesinler” dedi
Çukurca Beldesi ve Ilıcaksu Mahallesinde seminerlerine başlayan Komutan Ali Çelik, bu tür bilgilendirme toplantılarını diğer köy kahvehanelerinde devam edeceğini belirtti.