Başkan Ertürk Etik Komisyonuna seçildi

Yağlı Güreş Düzenleyen Belediyeler Birliği toplantısında Domaniç Belediye Başkanı Sahvet Ertürk Etik Komisyonuna seçildi.

Ata sporu yağlı güreşe gönül veren ve yağlı güreş düzenleyen belediyelerden oluşan Yağlı Güreş Düzenleyen Kentler Birliği, yeni başkanlarını seçmek için olağanüstü toplandı.

Yapılan seçimlerde, kısa bir süre önce Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na seçilen Zekai Kafaoğlu getirilirken Domaniç Belediye Başkanı Sahvet Ertürk, Etik Komisyonuna seçildi.

Etik Komisyonu, Kültür, Eğitim ve Turizm Komisyonu, Güreş Akademisi Komisyonu, Denetim Komisyonu, Hukuk ve Mevzuat Komisyonu, Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Komisyonu, Güreş Organizasyonu ve Planlama Komisyonu, Pehlivan Komisyonu, Ağalar Komisyonu, Cazgırlar Komisyonu, Hakem ve Teknik Komisyonu gibi 13 başlık altında komisyonlar oluşturuldu.

Etik Komisyonunda bulunan Domaniç Belediye Başkanı Sahvet Ertürk, Yağlı Güreş sporunda ve Yağlı Güreş Organizasyonlarında etik kültürünü yerleştirmek ve geliştirmek. Güreşçi etik davranış ilkeleri konusunda karşılaştıkları sorunlarla ilgili olarak tavsiyelerde ve yönlendirmede bulunmak. Sporcu planlaması ve iş analizleri yapmak, yaptırmak. Bu hususta ilgili yerel idarelere yardımcı olmak. Ahlaki değerlere bağlılığı geliştiren programları uygulamak ve etik uygulamaları değerlendirme görevlerini yürütecek.

Domaniç Belediye Başkanı Sahvet Ertürk, Binlerce yıllık geleneği olan yağlı güreşlerin geleceği için kısa süre önce kurulan birliğin büyük önem taşıdığını, birliğin amacının yağlı güreşlerin hakkettiği yere taşınması ve gelecek nesillere daha iyi bir şekilde teslim etmek olduğunu belirtti.

Ertürk, “Ata sporumuz ve kültürel mirasımız olan Yağlı Güreşimizi ulusal ve uluslararası düzeyde yaşatan ve geliştiren bir kurum olarak görevlerimizi gerçekleştireceğiz. İnşallah kurumumuz bizlere verdiği görevi en iyi şekilde temsil ederek Tarihi Domaniç Yağlı Pehlivan Güreşlerimizi en iyi yerlere getireceğiz” dedi.