Asit Tankerleri Domaniç’ten Geçmesin

Emet Bor Madeni İşletme Müdürü ve Kimya Mühendisleri, Domaniç’te bir toplantı düzenleyerek Asit Tankerlerinin neden
Domaniç’ten geçmesi gerektiğini anlattılar. Ancak toplantıya katılan Domaniçliler, Asit Tankerlerinin Domaniç’ten geçişine izin vermeyeceklerini, sert bir dille ifade ettiler.

Emet Bor Madeni İşletme Müdürü Metin Arslan Domaniç’ gelerek burada Belediye Konferans salonunda Domaniçlilerle Bor Madeni, Sülfürik asit ve nakliyesi konusunda bilgi vererek, Asit Tankerlerinin Domaniç güzergâhını kullanamaması devletimize 5 milyon TL’ye mal oluyor” dedi.

Emet Bor İşlet Müdürlüğü İşletme Müdür Yardımcısı Kimya Mühendisi Süleyman Ün, “ Bor Madeni 1956 yılında keşfedilmiş, 1958 yılında Eti Bora devredilerek işletmeye başlanmıştır. Dünya da bor madeni kaynaklarının yüzde 75’i Türkiye’de bulunmakta olup en büyük kaynağı da yüzde 40 ile İlimiz Kütahya’dır.

Kütahya Emet’te Bulunan Maden işletmemizde 2141 kişi istihdam edilmekte 145,604 Milyon lira kar ile tüm Kütahya da ki işletmelerin toplam karı kadar kar eden bir devlet kuruluşudur.

660 Milyon liralık yeni yatırımlarla Kütahya Bor Maden İşletmemiz daha da büyüyecektir. Emet Bor Maden İşletmesi bir devlet kuruluşudur ve lüzumsuz her harcama devletimize zarardır.

Asit tankerlerimizin Domaniç yolunu kullanamaması devletimize 5 milyon gibi bir zarar yazmaktadır. Geçmiş de nakliyeci firmanın açtığı zararlar nedeniyle yaşadığınız sıkıntılar yeniden yaşanmayacaktır. Tankerlerin sorumluluğu nakliyeci firmaya aittir. Biz gereken uyarıları yaptık. Tankerler ADR (Avrupa Tehlikeli Madde Taşımacılığı Mevzuatı ) yaslarına uygun hale gelecektir.
Zaten 2021 yılında yeni tesisimiz devreye girdiğinde asit taşımacılığı da sonra erecektir. Denildi.

Domaniçlilerin sağlığı 5 milyondan daha mı az değerli

Kimya mühendisinin halka söz vermesiyle birlikte kürsüye çıkan Domaniç Belediye Başkanı Sahvet Ertürk, “ Defalarca sözler verdiniz hiç birine uyulmadı. Domaniç’e açtığınız zararı ödeyeceğinizi söylediniz ama benim küçücük belediyemin küçük kepçesinin döktüğünüz asitti temizlerken yanan tekerlerinin ücretini bile ödemediniz. O günlerde siz temizleyin biz hallederiz derken bu gün git mahkemeye istibatla diyorsunuz. Bor Madeni Devletin, zararı açan sizsiniz, şimdi de benden devletimi mahkemeye vermemi istiyorsunuz. Yılardır defalarca biz sizi uyardık. Siz bize sözler vaatler verdiniz ama hiç birine uymadınız. Hurda yığını tankerlerin ADR ye uygun olduğunu söylediniz. Değillermiş ki uygun hale getireceğiz diyorsunuz. Boyayıp yeniden yollara sürdünüz. Biz canımızı sokakta bulmadık. 5 milyonun hesabını yapıyorsunuz da Domaniçlilerin sağlığı 5 milyon dan daha mı az değerli” dedi.

Klavye kahramanları nerede ?

Başkan Sahvet Ertürk, bu gün bu salonda sadece bu yolu kullanan İlçemizde görevli kurum ve kuruluşların amirleri ile muhtarlarımız var. Bir de her asit kamyonu gördüğünde “ Nerde AKP, nerde belediye başkanı, basın niye susuyor diye telefonlarımızı kitleyen sosyal medya kahramanları var. Onlar her zaman olduğu gibi yine yoklar. Yıllardır bizi halkımızla karşı karşıya getirdiniz. İşimiz yapamaz olduk. Yolumuz genişletilsin, tankerleriniz gerçekten yenilensin, şoförleriniz eğitilsin Domaniç yolları sizindir. Aksi halde biz sizin sağlımızla oynamanıza müsaade etmeyiz” diye konuşmasını tamamladı.

Bu toplantı Domaniçlilere hakarettir

Aracı asitten zarar gören Ercan Tekdemir ve Bülent Türken’de sert ifadelerde bulundular. “ Ercan Tekdemir. İnegöl’de çalışıyorum ve her gün onlarca asit tankeri ile yolculuk yapıyorum. Aracım dökülen asitten zarar gördü ama kimse ilgilenmedi. Defalarca dağda buzlanmaya karşı yola asit boşaltan tankerlerinize denk geldim. Dökülen asit arabalarımızda boya bırakmadı. Şimdi karşımıza geçmiş bir de gülüyorsunuz. İki tankerinizin olmaması gereken kaynak yerlerinin asitten çatlaması sonucu Domaniç’in su kaynaklarına tonlarca asit döktü. 5 saat size ulaşamadık. Tanker şoförü kaçtı. Hem sağlığımızla oynuyorsunuz hem de karşımıza geçmiş gülüyorsunuz” derken, Bülent Türken, ailemle birlikte defalarca asit kamyonları yüzünden dağ yolunda kaza atlattım, kaba ve kural tanımaz şoförleriniz Domaniç yollarında terör estiriyor. Asitten bir aracım gitti. Utanmadan burada bize üç kuruşun hesabını yapıyorsunuz Ben bu toplantıyı Domaniç’e bir hakaret sayıyorum” dedi.

Niye Trenle Taşımıyorsunuz?

CHP İlçe Başkanı Temel Ergun, “ Aynı teklifi defalarca yaptık ama ısrarla aynı firma ile nakliye işine devam ediliyor. Nakliyeci firma hataları ile birlikte korunup kollanıyor. Domaniçlilerin hayatı hiçe sayılıyor. Bu asit bu kadar zararsızsa niye tankerlerde kaynaksız olma şartı aranıyor. Niye Harmancık’tan geçişine izin verilmiyor da gariban Domaniçlilerin daracık yolları kullanılıyor. Niye trenle toplu taşımacılık yapılmıyor.
Kütahya’nın Bursa hariç tüm illerle bağlantıları duble yollarla yapılırken Sadece Bursa Bağlantısı olan Domaniç yolu hala duble değildir. Günümüz standartlarına uygun değildir. Dar ve virajlıdır. Zaten yol sıkıntımız varken neden ısrarla bu yol tercih edilir” diye sordu. Ak Parti İlçe Başkanı Ahmet Özoğul’da Biz size devletimizin işletmesine yük çekmeyin demiyoruz. Yollarımızı kullanamazsınız demiyoruz. Yollarımız dar. Tankerleriniz tehlike saçıyor. Domaniçlilerin hayatını tehlikeye sokuyor diyoruz. Siz önce tankerlerinizi standartlara uydurun sonra bizim yolumuz çift şerit yapılsın standartlara uysun o zaman geçin diyoruz” dedi.
Her gün İnegöl’den Domaniç’e gelip giden ilçe kurum amirlerimizden Milli Eğitim Müdürü Halil İbrahim Zengin, “ Dağ yolunda 70 tane viraj var. Tankerleriniz yolları kapatarak geliyor kışın karda buzda kayarak saatlerce yolun kapanmasına vesile oluyor. Ayrıca dökülen asitlerle defalarca araçlarımızı boyatmak zorunda kalıyoruz. Bu kadar kar eden dev bir firmanın derdi birkaç milyonsa biz aramızda bu parayı toplayalım size yardımcı olalım” diye tepkisini dile getirdi.

Valimiz ile görüşeceğim

İlçemizde yeni göreve başlayan Kaymakam Tufan Bağır Gilan, “ Konuya çok hakim değilim tarafları dinledim. Sayın valimiz ile de konuyu görüşüp bu işe ortak bir çözüm bulalım” diyerek toplantıyı kapattı.

NELER OLMUŞTU?

Balıkesir’in Bandırma İlçesinden Kütahya’nın Emet İlçesinde bulunan Bor Maden İşletmesine Sülfürik Asit taşıyan tankerlerden birinin Harmancık güzergâhında kaza yapması sonucu halk ayaklanmış ve sulama göledine zarar verecekleri kaygısıyla 2011 yılından itibaren asit tankerlerinin bu güzergâhtan geçişini yasaklatmışlardı.
Domaniç –İnegöl dağ yolunu eğiminden ve virajlardan dolayı tehlikeli madde taşımacılığına uygun olmadığı halde yıllardan beri bu güzergahı kullanan tankerlerin son iki yılda Domaniç’e zarar vermesi ve Ekim 2016 ile Şubat 2017 de iki tankerin kaynak yerlerinin çatlaması ile tonlarca asiti Domaniç’e yollarına boşaltması üzerine halk ayaklanmış dönemin Kaymakamı Bünyamin Karaloğlu’nun tüm baskılara rağmen halkın yanında yer alması ile tankerlerin geçişi geçici olarak durdurulmuştu. Kaymakamın ilçeden ayrılması ile tankerler yeniden geçmeye başlayınca Domaniçliler yeniden tepki göstermeye başlamışlardı.
Her olayın ardından tankerler yenilenecek denilmesine rağmen sadece kaportası boyanarak ilçeden geçirilmesi yapılan denetimlerde ortaya çıkmış ve defalarca cezalar kesilmiş ancak verilen sözler bir türlü tutulmadığı için Domaniçlilerin tepkisini toplamıştı.