Yağlı Güreş Düzenleyen Belediyeler Birliğine Domaniç Belediyesi de katıldı

Domaniç Belediyesinin de içinde bulunduğu, Yağlı Güreş düzenleyen belediyeleri bir çatı altında toplamak ve güreşlerin belli kurallar çerçevesinde daha sağlıklı yapılması için Yağlı Güreş Düzenleyen Belediyeler Birliği kuruldu.

Türkiye’de 200’e yakın yağlı güreş organizasyonunun yapıldığı çeşitli il ve ilçelerin Belediye Başkanları Balıkesir Belediyesi organizasyonu oluşan çalıştayda 22 Belediye Başkanı Yağlı Güreş için toplandı.
Çalıştayda Domaniç Belediye Başkanı Sahvet Ertürk’te katılarak, Tarihi Domaniç Yağlı Pehlivan Güreşlerinin daha düzgün, daha düzenli bir güreş sağlamak için katıldıklarını belirtti.

Güreşleri bir birlik çatısında toplamak istediklerini ifade eden Ertürk, “Aslında hedef en iyi güreşi izlemek. Biz Balıkesir Belediye Başkanlığı organizasyonu ile bir çalıştaya katıldık. Çalıştay sonunda Yağlı Güreş Düzenleyen Belediyeler Birliği kurulması kararı aldık” diye konuştu.
“Birçok belediye yıl boyunca güreş düzenliyor. Güreşleri herkes kendi bünyesinde yapmaya çalışıyor. Yaklaşık 200 tane güreş organizasyonu iki buçuk ay gibi bir sürece sıkışınca 6 aynı noktada güreş oluyor ve bunların kalitesi düşüyor. Böyle olunca ne seyir zevki ne de kalite kalıyor. Birlik çatısı altında komisyonlar oluşturarak er meydanlarını organize edeceğiz. Önümüzdeki aylarda toplantılar devam edecek bu birlik sayesinde güreşlerimize de destek te bulabileceğiz. Aynı zamanlara birçok güreş denk geliyordu. Bu birlik sayesinde kaliteli güreşçilerimizde ilçemize gelebilecek” dedi.