Domaniç’te yeni dönem başladı

Domaniç’te faal olarak çalışan 4 siyasi parti, Belediye Başkanı ve Domaniç Basını bir araya gelerek Domaniç’in sorunlarını ve çözümlerini konuştular. Aynı ekip bundan sonra da ayda
bir toplanarak aylık istişarelerde bulunacaklar.

Domaniç Belediye Başkanı Sahvet Ertürk, Ak Parti İlçe Teşkilat Başkanı Ahmet Özoğul, CHP İlçe Başkanı Mustafa Temel Ergün, MHP İlçe Teşkilat Başkanı Halil İbrahim Türkmen, Saadet Partisi İlçe Teşkilat Başkanı Numan Yaşar ve Domaniç Gazetesi mensupları Domaniç’in sorunlarını ve çözümlerini birlikte konuşmak için ayda bir toplanmaya karar verdiler.

İlk yemekli toplantı 2 Kasım 2017 Perşembe akşamı Oba Çadırında yapıldı. İlk yemeği ısmarlayan CHP İlçe Başkanı Temel Ergün, Meslek Yüksek Okulun da ki öğrenci sayısının yükseltilmesi gerektiğini, okul öğrencilerinin oluşturduğu forumlarda Domaniç aleyhine yazıların olduğunu bunların giderilmesi gerektiğini dile getirirken, Domaniç’te faal olan iş yerlerinde işçilerin haklarının yendiğini, maaşlarının düzenli ödenmediğiniz ve işçilerin yalnız bırakıldığını öne sürdü.
Birlik için de hareket etmenin Domaniç’e çok şey katacağını dillendiren Ergün, “ Hepimizin amacı Domaniç’in refahı, görüşler farklı hedef aynı zaman zaman bir birimizi eleştireceğiz ama bu birlik bozulmasın” dedi.

Belediye Başkanı Sahvet Ertürk, “ Domaniç Meslek Yüksek Okuluna daha fazla öğrenci getirmek için ne gerekiyorsa belediye olarak biz varız. İş yerlerinin işçi ücretlerini düzenli ödemediği konusunda gerekirse bu ekip ile iş yerlerini ziyaret ederek birde onları dinleyelim” derken, Çalışmaları hakkında da bilgi verdi. Ertürk, “ Doğal güzelliği ile öğündüğümüz Domaniç, Kalitesiz kömürle kış aylarında yaşanmaz oluyor. Kömür ve petrol ürünlerinin aşırı artması ısınma ve mutfak maliyetlerimizi çok artırdı. Bunun için Domaniç’e doğal gaz getirmek için çalışıyoruz. Kütahya Çini Gazla defalarca görüştük. Ancak Domaniç’ gaz vermeye sıcak bakmıyorlar. Konu herhalde siyaseten çözülmesi gerekiyor. Bunun için de Ahmet Bey ile çalışırsak bu iş olur. Öte yandan yıllardır çok zor şartlarda gerçekleştirdiğimiz Yağlı Pehlivan güreşleri sorunumuz da artık çözüldü. Türkiye Güreş yapan Belediyeler Birliğine üyelimiz kabul edildi. Bundan sora güreş günlerimiz standart olacağı gibi maliyetlerde de birliğin ciddi katkısı olacak” dedi.

Ak Parti İlçe Teşkilat Başkanı Ahmet Özoğul, “ Ben siyasi konularda aranız çok yeniyim. Siyaseten neler yapılır nasıl yapılır birbirimizi kırmadan yapalım derim. Mesleğim icabı Domaniç’in kalkınmasında öncelikli hedefimiz tarımcılık ve fidancılıktır olmuştu. Aynı hedefe daha neler katılacaksa elbette ki elimden geleni yaparım. Meslek Yüksek Okulunun Forum sayfaları ve gelecekte yapılacak çalışmalar okul müdürü ile konuşalım. Her kesimden temsilciler ile toplantılar yapalım. Sonra birlikte görev hareket ederek ilçemizin refahı için çalışalım” dedi.

MHP Teşkilat Başkanı Halil İbrahim Türkmen, “ Domaniç’te faal olan iş yerlerinde karşılıklı suçlamalar var. Bu işyerleri ve gerekirse işçi temsilcilikleri ile ortak toplantılar yapılmalı. Gelen iş işverenler, ya maaşları ödemeden kaçıyor ya da düzensiz maaş ödüyor” dedi.

Saadet Partisi İlçe Teşkilat Başkanı Numan Yaşar ise yaptığı konuşmasında, “ Sorunlar belli çözümler belli. Domaniç üretmedikçe bu iş fabrikalarla olmaz. Gelin kendimiz üretelim ürettiklerimize patent alalım” dedi.

Toplantıları koordine etme görevi verilen Domaniç Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Mustafa Yiğit’de yaptığı konuşmasında, “Ahmet Özoğul’u Ak Parti İlçe Teşkilat Başkanı seçilmesinin ardından ‘Domaniç’te yeni dönem başlıyor’ bir yazı kaleme almıştık. İşte o dönem bu gün başlamış oldu. Domaniç nüfus itibari ile çok küçük, bölünmüş oy potansiyelimiz ile hiçbir siyasi parti bizi ciddiye almaz. Bizi güçlü kılan Tarihi önemimiz, doğal güzelliğimiz ve organik tarımımız. Tüm bunlar devreye sokabilmek için ise tek yumruk olmak gibi bir mecburiyetimiz var” diye konuştu.

ALINAN KARARLAR

İlk Toplantının ardından alınan kararlar ise şöyle:
1. Meslek Yüksek Okulu Eğitim kadrosu ve öğrenci temsilcileri ile ortak toplantı
2. İlçede ki işyerleri ile karşılıklı istişare toplantısı.
3. Yeni işyerleri için İnegöl Genç İşadamları Derneği Başkanı ile ön görüşme ve toplantı.
4. Köy pazarının devreye girebilmesi için tüm siyasi partiler ile ortaklaşa köy ziyaretleri
5. Domaniç-İnegöl yolu genişletme ve tırmanma şeridi için, Domaniç-Tavşanlı yolunun bir an önce bitirilmesi için birlikte hareket etme.

İlki CHP İlçe Başkanlığının ev sahipliğinde yapılan toplantının ikincisi, Belediye Başkanlığının ev sahipliğinde 30 Kasım 2017 Perşembe günü yapılacak.