HATASIZ KUL OLMAZ

Orhan Gencebay’ın 1977 yılında çıkardığı ilk albümüdür.’’ Hatasız kul olmaz,hatamla sev beni ’’ ve de şöyle devam eder; ‘’Feryada gücüm yok feryatsız duy beni’’…Domaniç yıllardır feryat ede dursun,hiçbir kimseye sesini duyuramadı maalesef.

Geçen haftalarda iki güzel haber aldı Domaniç insanı. Birincisi Domaniç,Yağlı Güreş yapan Belediyeler Birliğine kabul edildi.Yıllardır geçmişimizi geleceğe taşımak adına yapılan çalışmalar meyvesini vermiş,Osmanlı tarihinin en eski yağlı güreş,organizasyonuna ev sahipliği yapan ilçemize yakıştı.Geçmişten günümüze kadar emeği geçen bütün herkesi canı gönülden kutluyorum.İkinci bir sevindirici olay ise Domaniç Belediyesinin,Domaniç’in bir değeri olan Arkeolog Nil Bal hanfendinin yıllardır emek verdiği güzel bir çalışmayı ‘’DİRİLİŞ ŞEHRİ DOMANİÇ’’ adlı bir kitapla kültür hizmeti olarak bastırıp,okurlarıyla buluşmasına sunmasıydı.Bu anlamda Yılların emeğini nakış nakış işleyip yazıya döken Nil Bal kardeşimizi ve bu emeği göz ardı etmeyip kitaplaştıran ve bizlerin raflarında yer almasını sağlayan Belediye Başkanı sayın Sahvet Ertürk’ü kutluyorum.

Gidenlerin ardından söylenir.İyiydi kötüydü,şöyleydi böyleydi diye.3 gün sonra farklı,3 ay sonra farklı,3 yıl sonra farklı sözlerdir gidenlerin ardından söylenen sözler.Kel ölünce sırma saçlı,kör ölünce badem gözlü oluverir, bir anda.İnsanın duygularını dışa vuruşudur cümleler.Neden niçin ve nasıl gittiğine bakılmaksızın. Bazen acıtarak bazen mutlu olarak bazen de ağlatarak gidişlerin ardından söylenir.

Geçen haftalarda Domaniç siyasetine yeni yüzler genç beyinler katıldı.Rabbim hepsinin gönlüne göre versin.Siyaset devlet işlerini düzenleme ve yürütme sanatıyla ilgili özel görüş veya anlayış demektir.Kısacası düşüncene ve anlayışına göre hizmet etme sanatıdır.Halkın verdiği seçilme yetkisiyle halkı temsil etme sanatıdır bir manada.Bu sanatı iyi icra edemeden siyasi hayatına son verirsen ki,genelde tam manasıyla böyle olur ve hiçbir kimseyi tatmin etmen mümkün değildir.Sonrasında ardından söylenen sözler iyi veya kötü edilecektir.Siyasetçi bulunduğu konuma göre,hizmet etme amacı güderek projelerini hazırlar ve yola öyle çıkar.Başarısızlığı genelde siyaseti politikayla karıştırmasından kaynaklanır.Politika bir hedefe varmak için karşısındakilerin duygularını okşama,zayıf noktalarından veya aralarındaki uyuşmazlıklardan yararlanma vb.yollarla işini yürütme manasına gelmektedir.

Domaniç siyasetinde ana tema Domaniç olup,söz konusu Domaniç ise gerisi teferruattır, anlayışının hakim olması gerekmektedir.Domaniç halkı siyasilerinden; politikacılık değil,siyaset beklemektedir.Politika günü kurtarmaktır.Domaniç politikaya kurban edilmemelidir.Bitirilemeyen yollar,Sulama göletleri,istihdam,köylerimizin su sıkıntıları Domaniç insanının belli başlı ilk etapta sayabileceğimiz temel sorunlarıdır.Bu sorunların giderilmesi noktasında çaba ve girişim gerekmektedir.Siyasetle yeni tanışan genç beyinler ve siyasilerimiz,siyaseti bırakıp gittiklerinde, güzel sözler söylensin arkalarından.Siyaset mi ? Politika mı ? ikileminde,vicdanlarıyla yüzleşerek,kendilerinden emin bir şekilde,hatasız kul olmaz,parçasıyla efkarlanarak,ben nerde yanlış yaptım parçasının müptelası olmak zorunda kalmazlar umarım. Domaniç insanı hataları affedecek kadar,alçak gönüllüdür,amma velakin Gelecek nesillere verebileceğimiz cevabımız ne olur,onu bilemeyiz.Bu nedenledir ki,geriye bir burukluk,bir iç sızısı kalır.Pişmanlıklar,kırgınlıklar ve öfkeler.